Busem przez polskie ogrody SEZON 5 – OGRÓD 12 – bylinowy ogród pod lasem

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 5 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 5 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten bylinowy ogród pod lasem.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 5 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody, te w ramach projektu „busa”, znajdziesz w tym miejscu:

Tymczasem zapraszam na dwunastą w sezonie 2022 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwunastego już w sezonie 5 – 2022.

.

Ogród 12 – bylinowy ogród pod lasem

Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę danego miejsca, która zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku, gdzie wyróżnikiem tego miejsca jest właśnie to, wyjątkowy bylinowy ogród, zlokalizowany właśnie w pobliżu lasu.

Tymczasem jednak wracając do ogólnych kulisów dwunastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 5 – 2022, zgodnie z tradycją, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości ZIELENIEW, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasnozielony kwadrat z numerem 12, to właśnie lokalizacja dwunastego ogrodu, położonego w województwie łódzkim. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 350 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020

  • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2022, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwanaście, z dwunastu ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2022?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatycznym Wojtkiem projektantem i wykonawcą tego miejsca.

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

Na marginesie dodam również, że więcej realizacji Wojtka możecie zobaczyć na jego stronie. Polecam.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Dwunasty ogród sezonu 2022, jak już wiesz, znajduje się w województwie łódzkim, w malutkiej miejscowości niedaleko Krośniewic. Leży na dużej, około 40-arowej działce, natomiast podzielony jest na 3, zupełnie odrębne strefy.

Pierwsza z nich, która jest tym głównym, typowym ogrodem, to strefa położona we frontowej części działki, na której znajduje się również budynek mieszkalny, obszerny podjazd i cała infrastruktura, zajmuje około może 12 – 13 arów.

Strefa druga, do której boczną bramą wjechał właśnie bus, to strefa typowo użytkowa, w której urządzone są obszerne, warzywne uprawy. A całość zajmuje dobrych kilka arów.

Strefa trzecia, to założony na około 20 arach sosnowy las, który od wspomnianych warzywników, rozciąga się aż do końca posesji.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym na kilka elementów chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Natomiast dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

Wracając natomiast do najważniejszych elementów. Ponieważ ogród dzieli się na wspomniane trzy obszary, ale głównym ogrodem jest ten pierwszy, to właśnie na nim skupię się w dalszej części. A zatem po kolei.

Na początku chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że ten bylinowy ogród pod lasem, to tak naprawdę ogród nowoczesny, geometryczny, zbudowany z nowoczesnych materiałów.

I oczywiście ja osobiście nic do tej nowoczesności nie mam, tym bardziej, że jak wiesz, sam właśnie taki ogród buduję i relacjonuję. Natomiast tak się utarło, że właśnie te nowoczesne ogrody, z nie wiadomo jakich powodów traktowane są jak jakieś gorsze, mniej naturalne czy ukierunkowane na przyrodę. Dlatego już śpieszę donieść, że akurat ten, na przyrodę nastawiony jest w 100%. Bo cała ta nowoczesność tak ubrana jest w byliny,

że nie dość, że przestaje być widoczna, to jeszcze staje się niezwykle przyjazna, chociażby dla ptaków i owadów.

Bylinowy ogród pod lasem, poza tytułowymi bylinami, to także niezwykłe skupisko innych roślin. Licznie obecne są tu trawy ozdobne,

czy chociażby drzewa i krzewy iglaste, które tak naprawdę stanowią zimozielony szkielet tego ogrodu.

No dobrze. Ale ogród ten to nie tylko rośliny. Bo poza wspomnianą nowoczesną architekturą i materiałami,

to także miejsce, w którym można spotkać na przykład odważny kolorystycznie plac zabaw,

który zresztą idealnie komponował się z moją koszulką.

Natomiast jak daleko próbowałbym od tematu odejść, to ogród, który przypomnę jest dziełem widocznego powyżej Wojtka, to absolutne mistrzostwo w doborze nasadzeń i rozplanowania gatunków roślin. Spójrz tylko ile z nich mieści się tylko na tym jednym zdjęciu.

Idealne połączenie gatunków i tak naprawdę mistrzowskie połączenie, które sprawia, że w zielone tło,

wtapia się niezwykła kolorystyka bylin,

o których Wojtek opowiada w filmie:

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, i to już od 4 sezonów, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilkanaście paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Gospodarzy.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to w relacjach z poprzednich 4 sezonów:

.

Co mnie zachwyciło w tym miejscu pt. bylinowy ogród pod lasem?

Wizyta w tym ogrodzie to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Przede wszystkim wynikająca z pozytywnego nastawienia Gospodarzy, którzy niezwykle miło przyjęli mnie na swoim terenie.

Natomiast sam ogród to kolejny worek inspiracji i dowód na to, że nowoczesność wyśmienicie może łączyć się z naturalnością. Wojtek zrobił to w sposób perfekcyjny i tym właśnie zdobył moje największe uznanie.

Poza tym ogród ten to niezwykła elegancja, lekkość, a przy tym bogactwo ilościowe i jakościowe wkomponowanych tam roślin. Zachwyca również samo położenie, konkretnie przyległy las, który stanowi naturalny, przedłużający się krajobraz. Zachwyca również duży, kilkuarowy warzywnik, który z kolei udowadnia, że w ogrodach jest miejsce na wszystko. Nie tylko na rośliny ozdobne, ale i użytkowe, które samemu można wytwarzać.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

  • Jak już nadmieniłem kilkukrotnie, to bogactwo bylin i kolorów robi ogromne wrażenie. Z pewnością taki trend warto powielać, bo jak się okazuje, wpisuje się on nie tylko w ogrody naturalistyczne, ale również nowoczesne.

  • Zresztą sam kolor, jak chociażby w pokazanym placu zabaw, ogrody niezwykle ożywia i wprowadza ciekawy, przyciągający wzrok element.

  • Natomiast to, co najważniejsze, to ogród udowadnia, że byliny pięknie wypełniają rabaty, wyśmienicie komponują się z trawami, ale i roślinami iglastymi. I to jest najważniejsze przesłanie z bylinowego ogrodu pod lasem.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc dwunastą relację z odwiedzonego w roku 2022 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

Obserwuj regularnie strony projektu Busem przez polskie ogrody sezon 5 bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *