Podeprzeć pochylone, czyli jak i dlaczego stosować podpory do roślin?

W projektowaniu ogrodów bardzo istotne jest takie rozplanowanie terenu, aby zapewnić możliwość realizacji wszystkich rodzajów aktywności gospodarzy. Stąd właśnie biorą się chociażby miejsca zabaw dla dzieci, altany, pawilony, trejaże, grille, baseny, a także rabaty kwiatowe, warzywniki, skalniaki czy strefy ciszy i wypoczynku. Dla każdego z tych elementów, najczęściej podczas planowania ogrodu, projektuje się określone elementy, instalacje i budowle oraz związaną z nimi infrastrukturę.

Jednak są w ogrodach i takie urządzenia, o których już w czasie korzystania z ogrodu, decydują sami użytkownicy. Są to mniejsze, często mobilne budowle, ustawiane czasem tylko sezonowo. A mowa o różnego rodzaju podporach do roślin pnących, takich jak chociażby pergole, obeliski i kraty. Spójrz więc na najpopularniejsze rozwiązania.

.

Pergola jako element architektury ogrodu

Ogrodowa pergola może pełnić różne funkcje, w zależności od tego, czego od niej oczekujemy. Może być zwykłą podporą dla roślin,

ale może też stanowić ważny, ozdobny lub funkcjonalny element ogrodu.

Może oddzielać część ogólną od strefy zabaw lub rozdzielać dowolne dwie części ogrodu o różnym charakterze. Z kolei ustawiona przy wejściu, może podkreślać wyjątkowy charakter ogrodowego zakątka, służącego na przykład wypoczynkowi, ciszy czy nawet medytacji.

.

Obelisk – podpora i ozdoba

Obelisk, czyli budowla zaczerpnięta z ogrodów angielskich, jakkolwiek ustawiony w ogrodzie i obrośnięty roślinami, zawsze będzie stanowił ciekawy element.

Natomiast kilka obelisków ustawionych w szpalerze, może również pełnić istotną rolę rozdzielając lub zasłaniając określone części ogrodu. Przy wejściu mogą przyjąć charakter żywej kolumny, a stworzenie roślinnej wieży na środku klombu, z pewnością podkreśli jego wyjątkowość.

 

.

Podpory dyskretne

Oprócz powyższych, widocznych podpór, w ogrodzie zastosowanie mają i takie, które dyskretnie podtrzymują rośliny, pochylające się choćby z powodu ciężkich lub licznych kwiatów.

Z taką sytuacją możesz spotkać się chociażby w przypadku róż czy piwonii, do których właśnie najczęściej stosujemy wspomniane delikatne i dyskretne podpory. Ale i wysokie odmiany dalii dekoracyjnych także mają kwiaty tak ciężkie, że bez podparcia pojedynczych pędów, łodygi często się wyłamują. Natomiast warto dodać, że podpory stosowane są nie tylko ze względu na pochylenie spowodowane ciężkimi kwiatami, ale na przykład w sytuacji, kiedy rosnące wzdłuż alejek i chodników oraz mocno rozrastające się i pochylające trawy, znacznie ograniczają przejście.

A zatem jak widzisz, podpory w ogrodzie mogą mieć różną formę i zastosowanie. Oprócz roli tzw. koniecznej, spowodowanej ciężkimi kwiatami lub pochylaniem się roślin, ustawienie ich z rozmysłem, może przysporzyć ogrodowi uroku, funkcjonalności i smaku. Stąd warto je stosować, wybierając różne modele, kierując się potrzebą, ale i określonym kształtem oraz wyglądem.

Tym bardziej, że oferta jest bogata i bez problemu dobierzesz coś, co odpowiednio wpisze się w charakter Twojego ogrodu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

  1. says: Barbara

    piękne dekoracje ale skąd zbyć te akcesoria? to jest cały problem gdyż w renomowanych sklepach ogrodniczych dostęp jest niemożliwy Podajcie adres

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *