Studnia studni nierówna. Może zapewniać własne źródło wody do podlewania roślin, stanowić jedynie element dekoracyjny albo być dwa w jednym. Z tego postu dowiesz się, że studnia w ogrodzie to niezastąpiony element zielonego azylu, a jej aranżacje przykują wzrok każdego.
Zanim przejdę do głównego tematu, czyli „studnia w ogrodzie i aranżacje”, wypadałoby napisać kilka słów o rodzajach studni. Tradycyjnie rozumiana studnia to ujęcie wód podziemnych, czyli głęboki otwór w ziemi, sięgający do poziomu wodonośnego. W tę definicję wpisują się studnie kopane i głębinowe, stanowiące darmowe źródło wody do podlewania ogrodu.
Studnia kopana sięga tylko kilku metrów w głąb gleby, więc można z niej czerpać wodę za pomocą tradycyjnego kołowrotu i wiadra na łańcuchu. Jej zaletą jest tani koszt i możliwość samodzielnej budowy. Z drugiej strony, studnia kopana łatwo wysycha, zwłaszcza w dobie globalnego ocieplenia i związanych z nim susz. Pochodząca z niej woda nie zdążyła jeszcze wsiąknąć w głąb profilu glebowego, a tym samym ulec filtracji. Tym samym może zawierać zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne spływające z dróg, ogrodów, pól i nieszczelnych szamb.
Studnia głębinowa sięga co najmniej 15 metrów w głąb gleby. Rzadko wysycha, zawiera wodę wstępnie przefiltrowaną, która zwykle jest zdatna do picia (po przejściu badań mikrobiologicznych). Wykonanie (wywiercenie) tego typu studni wymaga pomocy profesjonalistów i wiąże się z kosztami rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od głębokości warstw wodonośnych na Twojej posesji. Do poboru wody ze studni głębinowej konieczna jest pompa głębinowa.
Jest jeszcze trzeci rodzaj studni, która tak naprawdę studnią nie jest. Studnia dekoracyjna to po prostu imitacja studni, budowana wyłącznie dla ozdoby. Oczywiście, może być zintegrowana ze studnią kopaną lub maskować studnię głębinową. Niemniej jej główną funkcją jest atrakcyjny wygląd. Drewniana lub kamienna studnia wprowadza do ogrodu rustykalny klimat, budzi nostalgię i kojarzy się z wakacjami u dziadków na wsi. I właśnie studnia dekoracyjna jest główną bohaterką postu pt. „Studnia w ogrodzie – aranżacje”. No właśnie, pora przejść do sedna, czyli zaprezentować Ci kilka przykładów ciekawych zastosowań studni w ogrodzie.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Studnia w ogrodzie: aranżacje
- Kamienna studnia w roli głównej
Solidna, kamienna studnia z blaszanym daszkiem na drewnianym stelażu wygląda tak, jakby stała tu od wieków i mogła przetrwać drugie tyle. Stanowi atrakcję samą w sobie: nic jej nie przysłania, a malownicza sylwetka brzozy oraz skalniak w tle dodatkowo podkreślają jej dostojny urok. Pelargonie bluszczolistne w wiszących pojemnikach oraz lobelie i begonie w donicach są jak subtelna biżuteria, dość skromna w stosunku do rozmiaru i dostojeństwa studni.
.
- Studnia z cegły klinkierowej wśród hortensji
Elegancka, wykonana z dbałością o szczegóły studnia z cegły klinkierowej, z daszkiem z czerwonych dachówek, żeliwnym stelażem i najprawdziwszym kołowrotem, wygląda po prostu przepięknie. Pełni rolę stojaka na rośliny (jak niemal każda studnia dekoracyjna), a jej żywa biżuteria zmienia się co roku lub nawet kilka razy w sezonie.
Równie korzystnie wygląda w wieńcu z kocanek włochatych,
oblewana kaskadą wilca ziemniaczanego
oraz ze skromnym przybraniem z nasturcji i tojeści rozesłanej.
W każdym razie tło jest praktycznie niezmienne i za każdym razem tak samo malownicze: bujnie kwitnące hortensje ogrodowe (niebieskie i czerwone) oraz bukietowe (białe), różne odmiany funkii i żurawek oraz mistrzowsko wykonana żywa rzeźba z jałowca.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Drewniana studnia przy tarasie
Rustykalna drewniana studnia z kołowrotem pamiętającym zamierzchłe dzieje ma w sobie mnóstwo nostalgicznego uroku. Wylewa się z niej kaskada bluszczu, spływająca na pobliską rabatę, obok rosną malwy, przetaczniki kłosowe i hortensja krzewiasta. Kroplę koloru stanowi metalowe wiadro z kwitnącą kalibrachoe, której inne odmiany rosną również w pojemnikach na kamiennej balustradzie tarasu przyległego do studni.
.
- Malutka studnia zatopiona w kwiatach
Niewielka drewniana studnia jest raczej dodatkiem do kwiatów, czyli bujnie kwitnących surfinii. Surfinie wylewają się również z koszy zawieszonych na rowerze opartym o bielony płotek. Obok kwitną róże, hortensja ogrodowa oraz czerwona begonia posadzona w wiklinowym koszu w naturalnym kolorze. Musisz przyznać, że taka studnia w ogrodzie i jej aranżacje to iście cukierkowy widok.
Rower, tym razem wiklinowy, stoi też z drugiej strony studni, wiezie w koszyku czerwone pelargonie. Dekoracyjna studnia znajduje się tuż przy łuku obrośniętym powojnikiem, który wita gości zmierzających do domu.
Z upływem sezonu surfinie ustępują miejsca begonii i drewnianemu karmnikowi, który pasuje do wieńca z szyszek zawieszonego na stelażu daszku studni.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Drewniana studnia pogrążona w zieleni
Studnia z drewnianym daszkiem i kamienną obudową poddała się pod naporem zieleni. Sprawia wrażenie, jakby od dawna o niej zapomniano i oddano we władanie bujnej roślinności. Z jednej strony przysłaniają ją liliowce,
floksy i paprocie, z drugiej kosaćce, nawłocie oraz olbrzymie parzydło leśne. Liliowe petunie stojące na studni wyglądają tak, jakby zagubiły się przypadkiem wśród zieleni. Słowem: widok jak z „Tajemniczego Ogrodu”.
.
Podsumowując
Dekoracyjna studnia podkreśla klimat rustykalnego ogrodu. Co prawda, nie dostarcza wody, za to stanowi ciekawe urozmaicenie nasadzeń. Planując jej budowę, nie musisz brać pod uwagę odległości od działki sąsiada ani badać głębokości poziomu wód gruntowych. Gotowe drewniane atrapy studni można nabyć w marketach budowlanych i stolarniach już za kilkaset złotych. Ceny najmniejszych modeli wynoszą niewiele ponad sto złotych, a gustownie dobrany kwitnący sztafaż zmienia je w małe cudeńka. Mam nadzieję, że już wiesz, że studnia w ogrodzie i aranżacje z jej udziałem mogą być nie lada atrakcją.
- Ogród geometryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 23 - 19 grudnia 2024
- Pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie - 18 grudnia 2024
- Lewitujące schody, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 22 - 16 grudnia 2024