Lawenda kwitnie całe lato, pięknie pachnie, wabi pszczoły i motyle, do tego jest niezwykle łatwa w uprawie. Jeśli szukasz pomysłu, jak zaaranżować ten śródziemnomorski półkrzew, być może zainspiruje Cię rabata z lawendą, opisana szczegółowo w tym poście.
Do uprawy w ogrodzie nadają się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i jej mieszaniec, lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia). Ich charakterystykę oraz najważniejsze zasady uprawy znajdziesz w tym poście.
.
Tym razem skupię się na konkretnej, wyjątkowo atrakcyjnej, a przy tym praktycznie samoobsługowej aranżacji z lawendą w roli głównej.
Planując posadzenie lawendy w ogrodzie, powinieneś znać jej podstawowe wymagania, które nie są wygórowane. Lawenda jest z natury przyzwyczajona do śródziemnomorskiego klimatu, czyli słońca, upału i skąpych opadów. Preferuje przepuszczalne gleby o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie i umiarkowanej zasobności. Jest odporna na mróz, zimą szkodzi jej przede wszystkim nadmiar wilgoci w podłożu. Latem potrzebuje tylko okazjonalnego podlewania, a gdy ma zapewnione odpowiednie warunki, problem chorób i szkodników praktycznie jej nie dotyczy.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty, idealnym miejscem dla lawendy będzie rabata w pełnym słońcu, wyściółkowana żwirem, grysem lub korą kamienną. Dlaczego? Otóż kamienie w dzień nagrzewają się w promieniach słońca, a nocą wypromieniowują zmagazynowaną energię w postaci ciepła. Lawendzie takie warunki bardzo odpowiadają, więc w podzięce za dogodne stanowisko pokaże pełnię swoich możliwości. Udowadnia to kamienna rabata z lawendą, którą miałem niedawno przyjemność podziwiać w ogrodzie odwiedzonym przez Busa.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rabata z lawendą
Rabata z lawendą znajduje się w pełnym słońcu. Jest położona po południowej stronie wyższego z dwóch budynków znajdujących się w tym ogrodzie. To podłużna, zaokrąglona rabata wyspowa, otoczona brukowaną ścieżką.
Obok rabaty z lawendą rosną dwie katalpy, czyli 0. surmie bignoniowe (Catalpa bignonioides) ‘Nana’, stanowiące motyw przewodni ogrodu. Najwyższym punktem samej rabaty jest 1. śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) ‘Pissardii’ o bordowych liściach atrakcyjnych przez cały sezon.
Tytułowa bohaterka tego postu, czyli lawenda, występuje tu w kilku odmianach. Są to kwitnąca na biało 2. lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia) ‘White Grosso’, klasycznie fioletowa 3. lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia) ‘Grosso’ oraz wyraźnie od nich niższa 9. lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’.
.
Lawendy są zimozielone, podobnie jak 4. sosna kosodrzewina (Pinus mugo), 7. jodła kaukaska (Abies nordmanniana) ‘Compacta’ zaszczepiona na pniu i pienna 10. sosna czarna (Pinus nigra) ‘Brepo’.
5. Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), tu w odmianie ‘Little Alf’, najlepiej ze wszystkich hortensji znosi nasłonecznienie, jeśli ma zapewnione regularne podlewanie. Może rosnąć w pełnym słońcu – na przykład na rabacie z lawendą.
Ponieważ te rośliny mają odmienne wymagania co do rodzaju i odczynu podłoża, powinny rosnąć w pewnej odległości od siebie. Wówczas będziesz mógł podczas sadzenia roślin wymienić podłoże wokół każdej z nich na odpowiednie dla danego gatunku. O wymaganiach hortensji i innych aranżacjach z ich udziałem przeczytasz w tym poście.
Ciekawostką jest 6. paulownia (Paulownia) ‘Oxytree’, nazywana drzewem tlenowym. Rośnie niezwykle szybko i wytwarza olbrzymie, bardzo dekoracyjne liście. Pozostawiona sama sobie w kilka lat osiągnie ponad 10 m wysokości. Można temu zapobiec, co roku, wczesną wiosną, ścinając jej pędy tuż nad ziemią. Wkrótce odrośnie.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Warto wiedzieć
Drzewo tlenowe, czyli paulownia (Paulownia) ‘Oxytree’ po 6 latach osiąga do 16 metrów wysokości. Dzięki ogromnym liściom produkuje do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami drzew liściastych. Zarówno młode, jak i starsze rośliny po ścięciu niezawodnie odrastają z pniaka.
.
Na rabacie z lawendą rosną dwa płaczące drzewka: 8. wiąz górski (Ulmus glabra) ‘Camperdownii’ o koronie jak parasol oraz 12. jabłoń ozdobna (Malus) ‘Royal Beauty’ o wąskim pokroju i zwisających pędach.
Jednoroczną dekoracją jest jaskraworóżowa 11. petunia (Petunia), posadzona w pojemnikach. Regularnie podlewana i nawożona tonie w kwiatach przez całe lato. Kwitnące donice to dobry sposób na interwencyjne wprowadzenie koloru tam, gdzie go aktualnie brakuje. Kto powiedział, że typowe kwiaty balkonowe mogą zdobić tylko balkon?
Ważnym elementem rabaty z lawendą jest ściółka z kory kamiennej. Wygląda niezwykle dekoracyjnie, redukuje zachwaszczenie i zapewnia lawendzie dogodne warunki wzrostu.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Lawenda rosnąca na odpowiednim stanowisku nie sprawia problemów, jest atrakcyjna cały sezon, a nawet zimą jest na czym oko zawiesić. Pod warunkiem że ma zapewnione właściwe stanowisko i coroczne cięcie. Jak przeprowadzić ten zabieg, przeczytasz w tym poście.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024