Aranżacja tarasu to przede wszystkim meble oraz rośliny. Te ostatnie mogą stać na zewnątrz przez cały rok albo tylko przez kilka miesięcy. Niektóre pełnią funkcje wyłącznie dekoracyjne, inne przy okazji odstraszają uciążliwe owady albo przydają się w kuchni. Tak czy inaczej, roślinne aranżacje sprawdzą się na każdym tarasie.
Taras to przede wszystkim miejsce wypoczynku, niemniej najprzyjemniej jest się relaksować w pięknych okolicznościach przyrody. Niektórym wystarcza widok z na efektownie zaaranżowany ogród lub najbliższe rabaty, jednak według mnie warto iść o krok dalej: jeśli marzy Ci się wspaniała aranżacja tarasu, zaproś nań ulubione rośliny. Wybór gatunków i odmian odpowiednich do uprawy w donicach i skrzynkach jest ogromny. Aby pomóc Ci rozeznać się wśród tej zielonej menażerii, podzieliłem rośliny tarasowe na kilka grup.
.
Sezonowe klasyki
Klasyczne kwiaty balkonowe, uprawiane w naszym klimacie jako rośliny jednoroczne, doskonale sprawdzą się również na tarasie. Jeśli zależy Ci na wielomiesięcznym obfitym kwitnieniu, ale masz niewiele czasu na codzienną pielęgnację roślin, postaw na pelargonie. W korzystnych warunkach rozwijają coraz to nowe kwiatostany od końca maja do późnej jesieni. Nie obejdzie się bez podlewania, regularnego nawożenia oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów, ale na tym z reguły wymagania pelargonii się kończą. Wśród podstawowych grup odmian najwytrwalsze są pelargonie bluszczolistne,
jednak pelargonie rabatowe
i pachnące
również nie sprawiają większych problemów w uprawie. Więcej o pelargoniach przeczytasz w tym poście.
Nieco bardziej wymagającą alternatywą dla pelargonii są petunie (w tym surfinie, czyli petunie zwisające). Kaskady tęczowych kwiatów od późnej wiosny do jesieni rekompensują konieczność nawadniania nawet do dwóch razy dziennie, w okresach upałów.
Idealnym towarzystwem dla kwitnących pelargonii lub petunii są sezonowe rośliny o ozdobnych liściach, takie jak wilec ziemniaczany (Ipomea batatas), plektrantus (Plectranthus), dichondra (Dichondra argentea) albo bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea).
Świtę dla pelargonii i surfinii mogą z powodzeniem stanowić również rośliny o drobnych delikatnych kwiatach, takie jak sutera (Sutera cordata) i lobelia (Lobelia erinus).
Aranżacja tarasu zawierająca rośliny kwitnące oraz gatunki o ozdobnych liściach wydaje się pełniejsza i dopracowana.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Egzotyki w donicach
Aranżacja tarasu nabierze wakacyjnego klimatu, jeśli wykorzystasz ciepłolubne rośliny znane ze śródziemnomorskich kurortów albo tropikalnych wojaży. Do najpopularniejszych należą oleander (Nerium oleander),
bugenwilla (Bougainvillea),
oliwka europejska (Olea europaea),
drzewka cytrusowe (Citrus),
agapant afrykański (Agapanthus africanus),
kordylina (Cordyline)
oraz różne gatunki palm.
Coraz częściej na polskich tarasach można podziwiać również kuflika cytrynowego (Callistemon citrinus) i granatowca właściwego (Punica granatum).
W donicy na tarasie dobrze czują się także młode okazy figowca właściwego (Ficus carica) i albicja jedwabista (Albizia julibrissin), które w starszym wieku można przesadzić na stałe do gruntu.
Pozostałe egzotyki muszą z reguły dożywotnio zimować w chłodnym pomieszczeniu. Wyjątkiem jest palma szorstkowiec (Trachycarpus fortunei), o której przeczytasz w tym poście.
.
Trawy ozdobne
Miskanty, rozplenice i inne trawy ozdobne można dziś spotkać niemal w każdym ogrodzie, a coraz częściej trafiają również na tarasy. Do najefektowniejszych, a przez to szczególnie popularnych, należą ciepłolubna rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’,
mrozoodporna rozplenica japońska (Pennisetum allopecuroides)
oraz orientalna hakonechloa smukła (Hakonechloa macra).
Nieco mniej znaną, a wartą uwagi trawą ozdobną jest trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha) o długich, puszystych kwiatostanach.
Dalekowschodnią nutę na tarasie wprowadzą bambusy (Fargesia), które pod względem botanicznym zaliczają się do traw. Ozdobnych, jak widać.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
Aromatyczne zioła
Aranżacja tarasu może zawierać rośliny użytkowe, nie tylko typowo ozdobne. Potrawy doprawione świeżo zerwanymi ziołami zyskują niepowtarzalny smak i aromat. Słoneczny taras to doskonałe miejsce na ich uprawę. Doniczki z melisą, szałwią, rozmarynem, miętą, kocankami włoskimi lub innymi ziołami zajmują niewiele miejsca, a dają zaskakująco wiele korzyści. Nie tylko poprawiają smak i zapach dań, ale także ciekawe wyglądają, a ponadto odstraszają komary.
.
Owoce i warzywa
Pomidory i truskawki czerwieniące się w słońcu albo dorodne winogrona wyglądają apetycznie i dekoracyjnie zarazem.
Uprawiane na tarasie dostarczą Ci pysznych i zdrowych przekąsek, które dodatkowo umilą Ci wypoczynek. Aranżacja tarasu może uwzględniać także inne rośliny jadalne uprawiane w donicach, m.in. borówki,
karłowe drzewka owocowe, sałatę albo fasolę.
.
Całoroczne dekoracje
Aranżacja tarasu wzbogacona w rośliny zimozielone zwraca uwagę o każdej porze roku. Do tarasowych zimozielonych przebojów należą formowane bukszpany,
miniaturowe odmiany iglaków, takie jak świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’,
juki (Yucca),
wrzosy (Calluna vulgaris)
oraz hebe (Hebe).
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Aranżacja tarasu powinna zawierać rośliny atrakcyjne od wiosny do jesieni, a najlepiej również zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zmieniał obsadę donic kilka razy w sezonie. Wiosnę umilą Ci kolorowe bratki,
latem pelargonie, fuksje, petunie i złocienie krzewiaste.
Jesienią szyku zadadzą hortensje bukietowe i trawy ozdobne, które pozostaną dekoracyjne także zimą jako towarzystwo dla iglaków i innych roślin zimozielonych.
Natomiast na deser, jako kolejne inspiracje, mam dla Ciebie garść innych przykładów aranżacji tarasów, które przywiozłem w ramach moich podróży w projekcie „Busem przez polskie ogrody”. Mam nadzieję, że coś ciekawego z nich wybierzesz.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024