Projekt ogrodu przydomowego, czyli jak działa aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 0

Początek roku to czas planów i postanowień – jednym z nich może być stworzenie planu Twojego wymarzonego ogrodu! To zadanie znacznie ułatwi darmowa aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden Planner od GARDENA.

Masz już dom, ale posesja wokół niego nadal świeci pustkami? Kupiłeś działkę pod budowę albo ogródek działkowy? A może chcesz przeprojektować swój istniejący ogród albo jego część? Tak czy inaczej, właśnie teraz jest idealny moment, by nadrobić zaległości i zaplanować swój wymarzony skrawek zieleni. Na początku roku ma się jakoś więcej chęci do działania i podejmowania nowych wyzwań, wiec warto tę energię twórczo wykorzystać. Poza tym sezon ogrodniczy się jeszcze nie zaczął, rośliny są w większości pogrążone w zimowym śnie, więc masz sporo czasu na planowanie nowych nasadzeń. Jeśli teraz wszystko sobie przygotujesz, wczesną wiosną będziesz mógł od razu przystąpić do sadzenia – czyli w terminie, gdy rośliny najlepiej się przyjmują. 

Co prawda, mój prywatny ogród jest już gotowy (jak powstawał, możesz prześledzić w cyklu Krok po kroku zbuduj swój ogród), jednak w roku 2024 planuję rozpocząć budowę minikompleksu klimatycznych DOMKÓW NA WYNAJEM w pięknej górzystej okolicy wraz z kompleksowo urządzonym ogrodem i strefą SPA, czyli jedynej w swoim rodzaju MINIZAGRODY z OGRODEM NA TY. Domek nie może istnieć bez ogródka, w związku z tym przede mną aranżowanie kilku (nie takich znowu małych) skrawków zieleni. 

Gdy się za coś zabieram, lubię mieć pod ręką odpowiednie narzędzie. W tym przypadku jest to aplikacja do projektowania ogrodu myGarden. Co ważne, jest to aplikacja całkowicie darmowa, dostępna za jednym kliknięciem na stronie jej producenta, czyli firmy GARDENA. Ty również możesz z niej korzystać od ręki, nie płacąc ani grosza – wystarczy, że klikniesz ten link

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 1

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 2

Jeśli przed przystąpieniem do planowania własnego ogrodu chcesz zyskać pewne podstawy, zachęcam Cię do lektury tego postu. Pokażę Ci w nim, jak krok po kroku wyglądało planowanie zieleni wokół jednego ze wspomnianych minidomków z pomocą aplikacji do projektowania ogrodu myGarden.

.

Na dobry początek: czym jest aplikacja do projektowania ogrodu myGarden?

Aplikacja GARDENA myGarden Planner to bezpłatne narzędzie do prostego, kreatywnego planowania ogrodu. Ta sprytna aplikacja internetowa umożliwia rysowanie i planowanie ogrodu, a konkretnie planowanie:

  • nasadzeń

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 3

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 4

  • układu ścieżek i innych nawierzchni

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 5

  • ogrodzenia

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 6

  • ustawienia mebli i dekoracji

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 7

  • systemu nawadniania

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 8

  • elementów wodnych (np. basenu, fontanny)

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 9

  • oświetlenia

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 10

  • i innych elementów ogrodu

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 11

.

Planowanie czas zacząć!

Aplikacja jest łatwa w obsłudze, a sposób rysowania przypomina szkice odręczne. Jeśli nie czujesz się pewnie w temacie obsługi narzędzi internetowych, możesz skorzystać z Poradnika, który uruchamia się automatycznie tuż po załadowaniu aplikacji do projektowania ogrodu myGarden.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 20

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 21

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 22

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 23

A więc do dzieła! Tworzenie planu ogrodu trzeba zacząć od wyznaczenia kształtu i powierzchni działki.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 23a

.

Ja mam ułatwione zadanie, bo ogródek przy każdym z planowanych minidomków ma mieć kształt prostokąta o wymiarach 9 na 12 m. Tym samym wystarczy, że wpiszę odpowiednie wartości w wyznaczonych polach. Jeśli Twoja posesja ma bardziej skomplikowany kształt, możesz go wyznaczyć, korzystając z opcji do rysowania dowolnego kształtu działki.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 24

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 25

Natomiast gdy podczas wyznaczania pola prostokątnej działki coś pójdzie nie tak, możesz łatwo skorygować jej rozmiary, przesuwając myszką białe prostokąciki znajdujące się na obrysie obszaru ogrodu. Przedtem musisz odblokować tę opcję, klikając czerwoną kłódkę w centrum ekranu.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 26

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 27

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 28

.

Teraz pora umiejscowić budynek (czyli w moim przypadku minidomek o wymiarach 5 na 7 m) na obszarze wyznaczonej działki. Aplikacja do projektowania ogrodu myGarden oferuje kilka rodzajów domów do wyboru.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 29

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 30

Hipotetyczny dom już stoi. Teraz możesz skorygować jego wymiary w identyczny sposób jak w przypadku całej działki. Z kolei aby zmienić orientację obiektu, np. obrócić go o 90°, wystarczy pociągnąć myszką za „drążek” wystający z boku budynku. Również później, na każdym z dalszych etapów tworzenia, aplikacja do projektowania ogrodu myGarden umożliwia zmianę ustawienia i rozmiaru dowolnie wybranego obiektu.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 31

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 32

Według mnie domek, który ma w zamyśle być typowo miejscem wypoczynku, musi posiadać taras. Poranna kawa najlepiej smakuje właśnie na nim, a wieczorem cudownie jest przysiąść tam z lampką wina i wsłuchiwać się w dźwięki natury. Z tarasu będzie można zejść po schodkach do ogrodu. 

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 33

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 34

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 35

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 36

A stamtąd już tylko dwa kroki dzielą nas od kącika wypoczynkowego wysypanego żwirem z miejscem na ognisko. 

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 37

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 38

.

Pora zabrać się za planowanie nasadzeń. Najlepiej robić to „od ogółu do szczegółu”, tzn. zaczynając od największych roślin, czyli drzew, a dopiero potem przejść do krzewów oraz rabat. Co ważne, aplikacja do projektowania ogrodu myGarden umożliwia nie tylko tworzenie planu samej działki, ale także jej otoczenia. Jeśli poświęcisz na to chwilę, później będzie Ci łatwiej oszacować zakres cienia rzucanego przez drzewa rosnące tuż za płotem albo sąsiednie domostwo.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 39

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 40

Wracając do tworzenia planu nasadzeń na terenie ogrodu: trzeba przyznać, że wybór dostępnych roślin pozostawia sporo do życzenia. Z drugiej strony, problem da się łatwo rozwiązać, traktując roślinne modele umownie. W moim projekcie „bambus” odgrywa rolę miskanta chińskiego, „paproć” zastępuje rozplenicę japońską, „trzcina” imperatę cylindryczną, natomiast „dziki krzew” stał się u mnie kosodrzewiną.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 41

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 42

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 43

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 44

.

Warto wiedzieć

Nie musisz tworzyć całego planu ogrodu na raz. Możesz rozłożyć sobie pracę na tak długo, jak potrzebujesz – aplikacja do projektowania ogrodu myGarden umożliwia wielokrotne zapisywanie bieżącego planu na dowolnym etapie. Przedtem musisz zalogować się na swoim koncie GARDENA (rejestracja, czyli zakładanie takiego konta, trwa mniej niż minutę). Wówczas zapisanie projektu ogrodu sprowadza się do kliknięcia odpowiedniej ikonki. Gdy zechcesz powrócić do tworzenia planu ogrodu, zapisaną pracę znajdziesz w zakładce „MOJE OGRODY”. 

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 45

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 46

.

Praca wre, aż wreszcie wyłania się ukończony plan ogrodu z uwzględnieniem nawierzchni, nasadzeń, mebli, małej architektury i innych elementów. Jeśli akurat nie zamarzył Ci się ogród obsadzony samymi kaktusami, warto wziąć pod uwagę instalację systemu nawadniającego. Ręczne podlewanie każdej rośliny z osobna za pomocą węża ogrodowego pochłania mnóstwo czasu, w dodatku wiąże się ze sporym marnotrawstwem wody. Aplikacja do projektowania ogrodu myGarden posiada również możliwość planowania systemu zraszaczy z wykorzystaniem narzędzia sprinkler system. Przy okazji możesz skorzystać z asystenta planowania, aby znaleźć system nawadniania GARDENA idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 48

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 49

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 50

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 51

Po kliknięciu zakładki Plan nawadniania w menu po lewej stronie pokaże się opcja automatycznego rozmieszczania zraszaczy. Ich położenie można później modyfikować, dostosowując je do własnych potrzeb.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 52

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 53

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 54

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 54a

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 54b

Alternatywą jest ręczne rozmieszczenie zraszaczy poprzez przeciąganie ich z menu obiektów. Do wyboru masz zraszacze dookolne oraz prostokątne, różniące się zasięgiem nawadnianego terenu. 

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 55

Kolejnym krokiem jest umiejscowienie przyłącza wody w miejscu, w którym znajduje się ono na Twojej działce. 

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 56

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 57

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 57a

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 57b

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 57c

Po dodaniu przyłącza wody pojawi się okienko z pytaniem o czas (mierzony w sekundach) potrzebny do napełnienia wiadra o pojemności 10 l. Dzięki tej informacji program określi ilość stref nawadniania, których potrzebuje Twój ogród. 

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 58

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 59

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 60

Trzeba jeszcze położyć rury oraz wybrać sterownik nawadniania.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 61

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 62

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 63

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 64

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 65

.

Gotowe – Twój wymarzony ogród został wyposażony w system nawadniania precyzyjnie dopasowany do planu działki, układu nasadzeń, sposobu doprowadzenia wody oraz Twoich indywidualnych preferencji.

aplikacja do projektowania ogrodu MyGarden od GARDENA 66

.

Podsumowując

Aplikacja do projektowania ogrodu myGarden to bardzo łatwe w obsłudze narzędzie, które umożliwi Ci samodzielne zaplanowanie wymarzonego skrawka zieleni, nawet jeśli nie masz doświadczenia w projektowaniu ani zdolności plastycznych. Program zapewni Ci wsparcie na każdym kroku, podpowiadając kolejność czynności niezbędnych podczas planowania, a także optymalne rozwiązania różnych zagadnień projektowych. Pamiętaj, że plan ogrodu to nie to samo co pełen projekt opracowany przez kompetentnego architekta zieleni lub doświadczonego ogrodnika. Jeśli postanowisz podjąć się tego zadania samodzielnie, koniecznie dokładnie przeanalizuj wymagania roślin, które chcesz posadzić. Aranżacja musi nie tylko ładnie wyglądać „na papierze”, ale przede wszystkim funkcjonować w rzeczywistości. Lawenda posadzona w wilgotnym cieniu szybko zmarnieje, podobnie jak różanecznik na suchej, słonecznej skarpie.

.

.

Post we współpracy z marką GARDENA

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *