Co posadzić na skarpie – 10 niezawodnych roślin

Co posadzić na skarpie 0

Jeśli szukasz pomysłu, co posadzić na skarpie, odpowiedź znajdziesz w tym poście. Oto najpiękniejsze rośliny, które świetnie radzą sobie na skarpie.

Co posadzić na skarpie? Odpowiadając na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale przede wszystkim względy praktyczne. Aranżacja ogrodu na skarpie to wyznanie, którego warto się podjąć. 

Co posadzić na skarpie 0a

Aby wyjść z niego obronną ręką, niezbędny jest odpowiedni oręż, czyli rośliny przystosowane do wzrostu na pochyłym, kamienistym terenie. Ich listę znajdziesz poniżej. Dla Twojej wygody podzieliłem proponowane gatunki pod względem wymagań w taki sposób, abyś mógł łatwo dobrać idealne rośliny na skarpę w swoim ogrodzie.

Co posadzić na skarpie 0b

Co posadzić na skarpie 0c

.

Co posadzić na skarpie w ogrodzie? Wszystko zależy od stanowiska

  1.  Wrzosy i wrzośce

Co posadzić na skarpie z kwaśną glebą? Najlepiej zmienić ją we wrzosowisko. Wrzosowisko na skarpie to w naturze częsty widok. Można go podziwiać m.in. na pagórkach w przesiekach i polanach iglastych lasów całego kraju oraz na górskich stokach. Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) oferuje mnóstwo odmian kwitnących w odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli, w różnych terminach od sierpnia do przymrozków. Odmiany pączkowe zachowują kwiaty mimo silnych mrozów, więc wyglądają atrakcyjnie nawet do przedwiośnia. Warto sięgnąć również po odmiany o barwnych listkach: żółtych, pomarańczowych, czerwonych i w różnych odcieniach zieleni, których uroda nie przemija niezależnie od pory roku. Na wrzosowisku na skarpie warto oprócz wrzosów posadzić wrzośce krwiste (Erica carnea) kwitnące od lutego do kwietnia. Dzięki temu aranżacja skarpy w ogrodzie będzie mienić się jaskrawymi kolorami również na początku sezonu. Zasady uprawy wrzosów i wrzośców poznasz w tym poście, natomiast inne aranżacje z udziałem tych zimozielonych krzewinek znajdziesz tutaj.

Co posadzić na skarpie 1

Co posadzić na skarpie 1a

Co posadzić na skarpie 1b

Co posadzić na skarpie 1c

.

  1.  Jałowce

Co posadzić na skarpie z kamienia, na której mało która roślina ma szanse przetrwać? Jałowce, a konkretnie ich okrywowe odmiany. Doskonale radzą sobie na suchych, kamienistych, ubogich glebach, nie boją się suszy ani mrozów. System korzeniowy jałowców jest płytki, za to silnie rozrasta się wszerz, przy okazji umacniając stok skarpy. Wybór jest przeogromny: zielone, złote, srebrzyste i błękitne, od karzełków o wysokości kilku centymetrów, rozpełzających się na wiele metrów wszerz, pochodzących m.in. od jałowca płożącego (Juniperus horizontalis), nadbrzeżnego (Juniperus conferta) i rozesłanego (Juniperus procumbens), po szerokie, niskie krzewy o rozłożystym pokroju, wywodzące się od jałowca sabińskiego (Juniperus sabina) oraz jałowca Pfitzera (Juniperus x pfitzeriana). Zresztą, nawet gatunki o drzewiastym pokroju posiadają okrywowe formy, takie jak jałowiec pospolity ‘Green Carpet’ albo jałowiec chiński ‘Grey Pearl’. 

Co posadzić na skarpie 2

Co posadzić na skarpie 2a

Co posadzić na skarpie 2b

Co posadzić na skarpie 2c

Co posadzić na skarpie 2d

Co posadzić na skarpie 2e

Co posadzić na skarpie 2f

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

  1.  Irga

Co posadzić na skarpie, by kwitło, owocowało, a najlepiej przy okazji miało zimozielone liście? Irgi! To rodzaj bogaty w gatunki, z których wiele odznacza się płożącym pokrojem. To sprawdzone rośliny okrywowe, oferujące ozdobne owoce utrzymujące się na pędach przez całą zimę. Do wyboru masz gatunki zimozielone, takie jak irga Dammera (Cotoneaster dammeri) oraz irga szwedzka (Cotoneaster x suecicus), a także o sezonowym ulistnieniu, które odznaczają się jaskrawopomarańczową jesienną szatą, jak irga płożąca (Cotoneaster horizontalis). Na skarpie świetnie radzą sobie również irgi o krzaczastym pokroju, takie jak irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricatus) oraz pomarszczona (Cotoneaster bullatus). Irgi są mało wymagające. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, ale ostatecznie poradzą sobie w cieniu. Warto zapewnić im nieco żyźniejszą glebę, aczkolwiek dobrze znoszą uboższe podłoża. Nie boją się suszy, ponadto większość gatunków jest w pełni mrozoodporna.

Co posadzić na skarpie 3

Co posadzić na skarpie 3a

Co posadzić na skarpie 3b

Co posadzić na skarpie 3c

Co posadzić na skarpie 3d

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Co posadzić na skarpie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

  1.  Lawenda

Co posadzić na skarpie skąpanej w słońcu? Lawendę! W Polsce do całorocznej uprawy w gruncie nadają się m.in. lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i lawenda pośrednia (Lavandula intermedia). Więcej o tej miododajnej, światłolubnej i zaskakująco wytrzymałej roślinie przeczytasz tutaj. Do towarzystwa warto jej dobrać inne śródziemnomorskie zioła o podobnych wymaganiach, na przykład różne gatunki macierzanki (Thymus) lub płożące odmiany rozmarynu (Rosmarinus officinalis). 

Co posadzić na skarpie 4

Co posadzić na skarpie 4a

Co posadzić na skarpie 4b

Co posadzić na skarpie 4c

Co posadzić na skarpie 4d

Co posadzić na skarpie 4e

.

  1.  Rozchodniki i rojniki

Co posadzić na skarpie z (prawie) samych kamieni? W takich warunkach poradzą sobie tylko mistrzowie przetrwania. Bez wątpienia należą do nich rozchodniki oraz rojniki. W naturze porastają nagie skały, dlatego skarpa w ogrodzie to dla nich idealne stanowisko. Te ogrodowe sukulenty potrzebują minimalnej ilości podłoża, nie trzeba ich podlewać, nawozić, okrywać ani generalnie zawracać sobie nimi głowę. To rośliny typu „posadź i zapomnij”. Urosną praktycznie wszędzie, gdzie mają pod dostatkiem słońca. 

Co posadzić na skarpie 5

Co posadzić na skarpie 5a

Co posadzić na skarpie 5b

Co posadzić na skarpie 5c

Co posadzić na skarpie 5d

Co posadzić na skarpie 5e

Co posadzić na skarpie 5f

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

Co posadzić na skarpie 101

.

  1.  Barwinek

Co posadzić na skarpie pod drzewami? Barwinek! Barwinek mniejszy (Vinca minor) to rodzima, zimozielona krzewinka okrywowa. W żyznych lasach liściastych jego długie, płożące pędy tworzą szczelne kobierce, wiosną usiane fioletowymi kwiatami. Doskonale sprawdzi się jako roślina okrywowa na cienistej lub półcienistej skarpie w ogrodzie. Lubi umiarkowanie wilgotne gleby bogate w próchnicę, ale jest pod tym względem tolerancyjny. Nie przemarza i nie wymaga pielęgnacji z wyjątkiem usuwania nadmiaru pędów, które wyrosły poza przeznaczone dla nich miejsce. Warto postarać się o odmiany o barwnych liściach, takie jak ‘Variegata’ lub ‘Sebastian’. W cieplejszych regionach możesz śmiało posadzić na skarpie również barwinek większy (Vinca manor) o okazalszych kwiatach i liściach.

Co posadzić na skarpie 6

Co posadzić na skarpie 6a

Co posadzić na skarpie 6b

Co posadzić na skarpie 6c

.

  1.  Bluszcz

Co posadzić na skarpie w cieniu? Bluszcz bez trudu pokryje cienisty stok zimozielonym dywanem. To popularne pnącze sprawdza się również jako roślina okrywowa. Jest wybitnie odporny na zacienienie i praktycznie samowystarczalny. Oprócz rodzimego bluszczu pospolitego (Hedera helix), dostępnego w setkach różnorodnych odmian, możesz posadzić na skarpie w ogrodzie bluszcz kolchidzki (Hedera colchida) o większych liściach.

Co posadzić na skarpie 7

Co posadzić na skarpie 7a

Co posadzić na skarpie 7b

Co posadzić na skarpie 7c

Co posadzić na skarpie 7d

Co posadzić na skarpie 7e

Co posadzić na skarpie 7f

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Co posadzić na skarpie 102

.

  1.  Trzmielina

Co posadzić na skarpie w półcieniu, by była kolorowa cały rok? Niekoniecznie kwiaty! Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) co prawda nie kwitnie zbyt atrakcyjnie, za to jej odmiany słyną z pstrokatych liści, które zimą atrakcyjnie się przebarwiają, ale nie opadają. To gęsty, płożący krzew albo pnącze jest wprost stworzone na półcieniste skarpy. Może rosnąć na każdej umiarkowanie wilgotnej glebie. Trzmielina jest odporna na mróz i przejściową suszę. Preferuje półcieniste lub nawet cieniste miejsca, ale okazjonalnie podlewana dobrze znosi nasłonecznienie.

Co posadzić na skarpie 8

Co posadzić na skarpie 8a

Co posadzić na skarpie 8b

Co posadzić na skarpie 8c

Co posadzić na skarpie 8d

.

  1.  Skalne byliny 

Co posadzić na skarpie z kamieni, żeby pokryła się kwiatami? Skalne byliny. Oczywistym wyborem jest tzw. wiosenna piątka skalna, czyli gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica),

Co posadzić na skarpie 9

Co posadzić na skarpie 9a

żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum),

Co posadzić na skarpie 9b

Co posadzić na skarpie 9c

smagliczka skalna (Alyssum saxatile),

Co posadzić na skarpie 9d

Co posadzić na skarpie 9e

płomyk szydlasty (Phlox subulata),

Co posadzić na skarpie 9f

Co posadzić na skarpie 9g

Co posadzić na skarpie 9h

ubiorek wieczniezielony (Iberis sempervirens).

Co posadzić na skarpie 9i

Co posadzić na skarpie 9j

Te byliny o poduchowatym pokroju kwitną niezwykle obficie w żywych kolorach na początku sezonu, kolejno od marca do czerwca. Szybko wypełniają wszelkie nisze między kamieniami, a do pełni szczęścia wystarczają im słońce oraz umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne podłoże o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Inne przykłady bylin na skalniak znajdziesz w tym poście.

Co posadzić na skarpie 9x

Co posadzić na skarpie 9xx

Co posadzić na skarpie 9xxx

Co posadzić na skarpie 9xxxx

Co posadzić na skarpie 9xxxxx

.

  1.  Kosodrzewina 

Co posadzić na skarpie z głazów? Sosna kosodrzewina (Pinus mugo) nada jej naturalistyczny charakter. Ten krzewiasty gatunek sosny rośnie dziko w górach prawie całej Europy na skalistych stokach.

Co posadzić na skarpie 10

Jest bardzo tolerancyjna względem podłoża, wytrzymała na suszę, całkowicie mrozoodporna i praktycznie bezproblemowa. Forma botaniczna jest sporym krzewem o zimozielonych igłach i wysokości 1-3 m, jednak w uprawie prym wiodą karłowe odmiany, takie jak ‘Mops’, ‘Pumilio’, ‘Gnom’, ‘Humpy’, ‘Kobold’ i ‘Varella’, dorastające do 1-1,5 m. Dla urozmaicenia warto dodać odmiany o żółtych igłach, takie jak ‘Zundert’ oraz ‘Little Goldstar’.

Co posadzić na skarpie 10a

Co posadzić na skarpie 10b

Co posadzić na skarpie 10c

Co posadzić na skarpie 10d

Co posadzić na skarpie 10e

Co posadzić na skarpie 10f

Co posadzić na skarpie 10g

Co posadzić na skarpie 10h

Co posadzić na skarpie 10i

.

Co posadzić na skarpie 103

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Skarpa w ogrodzie wymaga przemyślanego doboru roślin, które poradzą sobie w tak specyficznych warunkach. Z pewnością kandydatów do obsadzenia skarpy warto szukać wśród gatunków górskich, które z natury przywykły do pochyłości terenu oraz skalistych podłoży. Na cienistej lub półcienistej skarpie sprawdzą się również zimozielone pnącza oraz leśne krzewinki, natomiast stok skąpany w pełnym słońcu to idealne miejsce dla śródziemnomorskich ziół. Możliwości jest znacznie więcej – podziel się w komentarzu swoim pomysłem, co posadzić na skarpie.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *