Magnolia w ogrodzie to prawdziwa arystokratka, aranżacje z jej udziałem nabierają szlachetnego charakteru. Tu znajdziesz inspiracje, jak zaaranżować różne gatunki i odmiany magnolii.
Wiosną w ogrodach, parkach i na skwerach nie brakuje kwiatów, a jednak magnolie niezawodnie wyróżniają się na tle pozostałych kwitnących drzew i krzewów. Powód jest prosty: podczas gdy wiśnie, śliwy i inne ozdobne drzewa kwitnące wiosną obsypują się drobnymi kwiatkami, a kwiaty cebulowe rozwijają pojedyncze, duże kielichy, magnolie nie zamierzają z niczego rezygnować. Mówi się, że nie można mieć wszystkiego… a może jednak? Jakość, wielkość czy ilość? Po co wybierać, skoro można posadzić magnolie! Rozwijają mnóstwo niezwykle okazałych kwiatów zachwycających szlachetną urodą aksamitnych płatków ułożonych w eleganckie pękate puchary lub smukłe kielichy. Pojedynczy kwiat magnolii jest wielkości dłoni, a już kilkuletnia roślina często rozwija ich setki na raz. Na tym nie koniec, bo liczne odmiany magnolii powtarzają kwitnienie. Magnolia w ogrodzie odmieni każdą aranżację. Ale o tym za moment. Najpierw krótki przegląd cech, dzięki którym magnolia w ogrodzie jest po prostu niezastąpiona:
- Bardzo duże, eleganckie, pachnące kwiaty – przeważnie osiągają 10-15 cm średnicy, a u niektórych gatunków dwa razy tyle.
- Kwitnienie od pierwszych lat uprawy – zwykle zakwitają już kilkuletnie rośliny posadzone w poprzednim sezonie.
- Kwitną długo i obficie – setki dużych kwiatów utrzymują się przez 2-3 tygodnie.
- Kwiaty dwa razy w roku – popularne odmiany kwitną dwukrotnie: wiosną bardzo obficie, najczęściej na nagich pędach, a późnym latem słabiej, w pełnym ulistnieniu.
- Czasem zawiązują ozdobne owoce.
- Efektowne liście – duże owalne liście o skórzastych blaszkach to mniej znana, ale ważna zaleta magnolii. Dzięki nim wygląda dekoracyjnie cały sezon. Rarytasem jest zimozielona magnolia wielkokwiatowa o całorocznych liściach z rdzawym „meszkiem” od spodu.
- Różnorodność – magnolie w ogrodzie mogą rosnąć jako duże krzewy lub niskie drzewa, dlatego można je wpasować w rozmaite aranżacje na małych działkach i rozległych posesjach, a nawet na tarasie.
- Malowniczy pokrój – zarówno magnolie krzewiaste, jak i drzewa magnolii rozwijają gęste, regularne korony. Ich sylwetki wyglądają atrakcyjnie nawet zimą, w stanie bezlistnym.
- Łatwa pielęgnacja – magnolie posadzone na odpowiednim stanowisku nie sprawiają problemów. Nie wymagają cięcia, rzadko chorują, nie lubią ich szkodniki. Dorosłe okazy mogą zimować bez okrycia.
To z pewnością jeszcze nie wszystkie powody, dla których magnolia w ogrodzie ma renomę kwitnącej arystokratki. Niemniej powyższa lista powinna wystarczyć za odpowiedź na pytanie „Czy warto mieć magnolie w ogrodzie?”. Pozostaje kwestia, jaką magnolię wybrać.
.
Jaka magnolia w ogrodzie sprawdzi się najlepiej?
To zależy – przede wszystkim od tego, jak duży jest Twój ogród. Wybór jest spory: do uprawy w Polsce nadaje się co dziesiąty z około 250 gatunków magnolii, do tego dochodzą setki odmian i mieszańców. Magnolia przeważnie rośnie jako duży krzew lub niewielkie drzewo, ale w cieplejszych regionach kraju można podziwiać również spore kilkunastometrowe drzewa magnolii. Poniżej znajdziesz przegląd podstawowych gatunków i odmian oraz zobaczysz przykłady tego, jak można je ciekawie zaaranżować w ogrodzie.
.
Korzystając z okazji polecam mój kanał na Tik-Toku, gdzie również znajdziesz mnóstwo podpowiedzi i inspiracji.
@zogrodemnaty
.
Magnolie krzewy – do małego ogrodu i na taras
Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) kwitnie już od końca marca, czyli najwcześniej z magnolii. Jej nazwa pochodzi od dużych białych kwiatów o wielu długich płatkach przypominających gwiazdy. To magnolia krzewiasta o regularnym, zaokrąglonym pokroju, osiągająca maksymalnie do 2-3 m wysokości.
.
Magnolia purpurowa (Magnolia liliiflora) kwitnie późno, dopiero w maju, więc nie zagrażają jej przymrozki. Ma smukłe ciemnopurpurowe kwiaty, najintensywniej wybarwione spośród wszystkich magnolii. Osiąga 3-4 m wysokości i podobną średnicę, sporadycznie zmienia się w wielopniowe małe drzewko.
.
Mieszańce z serii ‘Eight Little Girls’ czyli „8 małych dziewczynek” – mieszańce dwóch powyższych odmian o kwiatach w odcieniach różu. Kwitną od końca kwietnia przez cały maj, a w sierpniu prawie zawsze powtarzają kwitnienie. Łączy je zwarty, wyprostowany, krzewiasty pokrój, wysoka mrozoodporność i bezproblemowość. Serię tworzy 8 odmian powstałych w latach 1965-1968: magnolia ‘Susan’, ‘Ann’, ‘Betty’, ‘Jane’, ‘Judy’, ‘Pinkie’, ‘Randy’ oraz ‘Ricki’, ale obecnie dostępnych jest wiele innych odmian o podobny rodowodzie oraz zaletach.
.
Magnolia ‘Genie’ – efekt wielokrotnej krzyżówki międzygatunkowej. Słynie z oszałamiająco pięknych burgundowych kwiatów w kształcie tulipanów. Kwitnie pod koniec kwietnia i w maju, a potem powtórnie w sierpniu. Ma zwarty, owalny pokrój i 3-4 m wysokości.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Duże krzewy i niskie drzewa magnolii – do każdego ogrodu
Magnolia pośrednia (Magnolia x soulangeana) – mieszaniec magnolii purpurowej z drzewiastą magnolią nagą (Magnolia denudata). Jej dumą są bardzo duże, szeroko rozchylone, miseczkowate kwiaty, białe wewnątrz i różowe na zewnątrz, z ciemnoróżową podstawą. Kwitnie niezwykle obficie na przełomie kwietnia i maja. W Polsce rzadko osiąga więcej niż 3-5 m wysokości i średnicy.
.
Magnolia ‘Galaxy’ – mieszaniec magnolii purpurowej z drzewiastą magnolią Sprengera (Magnolia sprengerii). Rośnie szybko i ma wąski kolumnowy pokrój (7 m wysokości przy 3 m średnicy). Na przełomie kwietnia i maja rozwija smukłe różowopurpurowe kwiaty.
Magnolia brooklińska (Magnolia x brooklynensis) – krzyżówka magnolii drzewiastej (Magnolia acuminata) z magnolią purpurową o nietypowych żółtych kwiatach o pięknym zapachu. Kwitnie późno, w maju i czerwcu. Ma zwarty piramidalny pokrój, osiąga do 5-6 m wysokości przy dwukrotnie mniejszej średnicy.
.
Drzewa magnolii – do większych ogrodów
Magnolia naga (Magnolia denudata) – śnieżnobiała piękność kwitnąca od końca marca aż do maja. Kwiaty o średnicy ponad 15 cm roztaczają cytrusowy aromat. To średniej wielkości drzewo z gęstą, okrągłą koroną, o wzroście do 7-8 metrów wysokości i podobnej szerokości. W sam raz, by ustawić pod nią ławeczkę do kontemplacji piękna ogrodu.
.
Magnolia szerokolistna (Magnolia hypoleuca) – to drzewo o stożkowej, stosunkowo wąskiej koronie, w swoich ojczystych Chinach dorasta do 20 m, u nas jest zwykle dwa razy niższa. Jej znak rozpoznawczy to gigantyczne liście o długości nawet 40 cm, tworzące parasole na końcach pędów. Kwitnie wyjątkowo późno, bo dopiero w czerwcu. Tworzy gigantyczne kremowe kwiaty wielkości talerza obiadowego, a następnie równie imponujące szyszkowate owoce.
.
Warto wiedzieć
Magnolie to prawdopodobnie najstarsze rośliny okrytonasienne, przodkinie współczesnych gatunków istniały już w epoce dinozaurów. Kwiaty magnolii do dziś zachowały prymitywną budowę. Zamiast typowych płatków składają się z niezróżnicowanych, spiralnie ułożonych listków okwiatu, czyli tepali. Kwiaty poszczególnych gatunków i odmian różnią się kształtem i kolorem, ale zawsze są bardzo okazałe. U karłowych, krzewiastych odmian wydają się wręcz nieproporcjonalnie duże!
.
Magnolia – wymagania i uprawa w ogrodzie
Magnolia w ogrodzie ma sprecyzowane, dość spore wymagania, za to posadzona na odpowiednim stanowisku jest praktycznie bezproblemowa, rośnie zdrowo przy minimum pielęgnacji. Potrzebuje zacisznego miejsca osłoniętego od wiatru, słonecznego lub lekko ocienionego. Lubi wysoką wilgotność powietrza, więc świetnie czuje się w pobliżu zbiornika wodnego. Gleba musi być zasobna w próchnicę, lekko kwaśna i stale odrobinę wilgotna, ale przepuszczalna. Korzeni się płytko, dlatego konieczne jest regularne podlewanie i ściółkowanie korą sosnową (chroni system korzeniowy przed suszą i mrozem). Magnolie same z siebie zachowują gęsty, ładny pokrój i nie lubią cięcia, dlatego chwytaj za sekator tylko przy absolutnej konieczności.
.
Towarzystwo dla magnolii
Magnolia w ogrodzie uświetni aranżacje w każdym stylu. Ze względu na wyrazistą, wykwintną urodę zasługuje na reprezentacyjne stanowisko, na przykład przed domem, przy tarasie lub na środku trawnika.
Przyda jej się świta o podobnych wymaganiach. Odpowiednie towarzystwo dla magnolii stanowią rośliny kwasolubne, takie jak hortensje, różaneczniki, azalie, pierisy, kiścienie, kalmie. Doskonale dogaduje się również z iglakami i kwiatami cebulowymi. Pięknie wygląda na tle zimozielonego żywopłotu z żywotników. Drzewa magnolii warto podsadzić niższymi roślinami, na przykład wrzoścami.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024