Jak podwiązać róże krok po kroku

Jak podwiązać róże 0

Róże pnące zapewniają maksymalny efekt przy minimum pielęgnacji. Czasem jednak potrzebują Twojej pomocy, a konkretnie pomocy we wspinaczce. Z tego postu dowiesz się, jak szybko, łatwo i trwale podwiązać róże.

Róże pnące to jedne z najdłużej i najobficiej kwitnących pnączy uprawianych w naszym klimacie. Jest jedno „ale”: z botanicznego punktu widzenia nie zaliczają się do typowych pnączy. To tak zwane pnącza pozorne, inaczej pseudopnącza. Dlaczego? 

Jak podwiązać róże 0a

Jak podwiązać róże 0b

Jak podwiązać róże 0c

Otóż w przeciwieństwie do bluszczu, powojników czy winorośli nie posiadają typowych organów czepnych (korzeni czepnych lub wąsów czepnych), 

Jak podwiązać róże 0d

ani nie owijają się wokół podpór, jak robi to na przykład glicynia. 

Jak podwiązać róże 1a

Jak podwiązać róże 1b

Długie pędy róż pnących po prostu opierają się o podpory, za jedyny zaczep mając stosunkowo drobne haczyki w postaci kolców.

Jak podwiązać róże 1c

O ile w naturze róża pnąca wspinająca się po pniu drzewa ma szanse wczepić się kolcami w chropowatą korę, ta sztuka jest praktycznie niemożliwa w przypadku ogrodowych łuków, trejaży, kratek i pergoli wykonanych z metalu lub gładkich desek. Z tego powodu podwiązywanie róż pnących jest praktycznie nieuniknione. 

Jak podwiązać róże 1d

Jak podwiązać róże 1e

Pozornie ten zabieg wydaje się niezwykle łatwy. Ot, bierzesz kawałek sznurka czy drutu, wiążesz w supeł na czubku oraz dla pewności u dołu łodygi, następnie mocno zaciskasz tak, by raz a dobrze przytwierdzić róże do kratki i mieć spokój na dłużej. Stop! Postępując według powyższego schematu, możesz zaszkodzić róży, zamiast zapewnić jej pomoc we wspinaczce. 

Zbyt mocno zaciśnięta pętla wykonana z nierozciągliwego, sztywnego materiału to podstawowy błąd w podwiązywaniu roślin – nie tylko róż pnących. Luźne, wiotkie wiązanie z nietrwałego sznurka także mija się z celem. Oczywiście, znaczenie mają również liczba oraz rozmieszczenie wiązań na pędach. 

Jak podwiązać róże 2

Dlatego odpowiedź na pytanie „Jak podwiązać róże pnące?” trzeba rozbić na trzy osobne kwestie: „Do czego podwiązać róże?”, „Czym podwiązać róże?” oraz „W jaki sposób podwiązać róże?”.

.

Warto wiedzieć

Istnieją tysiące uprawnych odmian róż różniących się praktycznie pod każdym względem. Wśród nich zwykle wyróżnia się 6 podstawowych grup oraz kilka dodatkowych. Więcej na ich temat przeczytasz w tym poście.
Okazuje się, że nie tylko róże pnące potrzebują podwiązywania. Ten zabieg jest niezbędny również w przypadku róż piennych (prowadzonych w formie kwitnących drzewek).
Polega ono na mocowaniu pnia do palika, podobnie jak u młodych drzewek owocowych.
Palikowanie bywa konieczne także u róż wielkokwiatowych. Z kolei róże parkowe mogą wymagać podpory w formie kraty, parkanu lub wysokiej obejmy montowanej wokół krzewu. 

Jak podwiązać róże 2a

Jak podwiązać róże 2b

Jak podwiązać róże 2c

.

Do czego podwiązywać róże?

Ze względów praktycznych specjaliści zalecają zacząć od montażu podpór, a dopiero potem brać się za sadzenie róż, które miałyby się po nich piąć. Jakich podpór? Wybór jest spory. Do najczęściej stosowanych w uprawie róż należą kratki, łuki,

Jak podwiązać róże 2d

Jak podwiązać róże 2e

obeliski,

Jak podwiązać róże 2f

pergole.

Jak podwiązać róże 2g

Jak podwiązać róże 2h

Oczywiście zdarzają się mniej oczywiste rozwiązania.

Jak podwiązać róże 2i

Dobór podpory powinien uwzględniać siłę wzrostu danej odmiany oraz rodzaj jej pędów. Róże pnące typu rambler posiadają wiotkie pędy osiągające ponad 5 m długości, 

Jak podwiązać róże 2j

Jak podwiązać róże 2k

natomiast climbery mają mocne, stosunkowo sztywne pędy, dorastają do ok. 3 m.

Jak podwiązać róże 2l

Jak podwiązać róże 2m

.

Czym podwiązywać róże?

Materiał użyty do podwiązywania ma ogromne znaczenie! Wiązanie powinno być elastyczne, a jednocześnie mocne i trwałe. 

Jak podwiązać róże 3

Drut zaciśnięty mocno na łodydze róży dosłownie ją udusi, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając krążenie soków roślinnych. W efekcie część pędu znajdująca się powyżej miejsca mocowania wiązania najpewniej uschnie. Pamiętaj, że rośliny rosną, a ich pędy zwiększają swoją średnicę. Zbyt ciasno zamocowana, sztywna pętla (np. drutu lub nierozciągliwego sznurka) z czasem zacznie wrzynać się w pęd róży jak za ciasne kajdany. 

Z drugiej strony, miękka rafia, sznurek jutowy czy bandaż, popularnie używany do podwiązywania pomidorów, zaczną się rwać i pękać najpóźniej po jednym sezonie.

Według mnie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest elastyczna opaska, montowana na łodydze podobnie jak tzw. trytytki. Ogrodniczym ideałem jest w tym wypadku Agro Opaska marki Agrimpex. 

Jak podwiązać róże 3a

Jak podwiązać róże 3b

.

Agro Opaska – co ją wyróżnia?

Agro Opaska to elastyczna opaska zaciskowa, przydatna do podwiązywania wielu różnych roślin: od pomidorów, przez drzewka owocowe i pienne krzewy, aż po róże pnące. Jest bardzo trwała: odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Można ją stosować w miejscach silnie nasłonecznionych, wilgotnych, suchych, wietrznych… jednym słowem wszędzie. W domu i garażu również.

Jak podwiązać róże 3c

Jak podwiązać róże 3d

Jak podwiązać róże 3e

Wygląda niepozornie: paseczek gumy o długości 29 cm i szerokości nieco ponad 1 cm, a jednak stanowi duże ułatwienie. Ciekawy wzór kółek i poprzecznych kresek na Agro Opasce nie służy do dekoracji. Ma czysto praktyczne zastosowanie, o czym przekonasz się w kolejnym akapicie. 

Jak podwiązać róże 3f

Jak podwiązać róże 3g

Jak podwiązać róże 3i

.

W jaki sposób podwiązać róże?

Zacznę od sposobu wiązania. Jeśli tak jak ja postawisz na profesjonalną Agro Opaskę do mocowania, sprawa jest banalnie prosta. 

Jak podwiązać róże 4a

  • Przełóż końcówkę przez pierwsze oczko Agro Opaski, owiniętej w pętlę obejmującą pęd róży oraz fragment podpory.

Jak podwiązać róże 4b

Jak podwiązać róże 4c

  • Zaciśnij na tyle mocno, by opaska stykała się z pędem. Spokojnie, jest elastyczna, więc nie wrośnie w łodygę róży. Przeciwnie, rozciąga się w miarę zwiększania się średnicy pędu.

Jak podwiązać róże 4d

Jak podwiązać róże 4e

  • Odetnij pozostałą część Agro Opaski.

Jak podwiązać róże 4f

Jak podwiązać róże 4g

Jak podwiązać róże 4h

  • Otrzymałeś taką samą opaskę jak na początku, tylko nieco krótszą. Możesz ją śmiało ponownie wykorzystać. Powinna spokojnie wystarczyć jeszcze do wykonania 2-3 wiązań. Jak widzisz, Agro Opaska to produkt wielokrotnego użytku w dosłownym tego słowa znaczeniu. 

Jak podwiązać róże 5

Jak podwiązać róże 5a

A jeśli chodzi o samą technikę, podwiązywanie róż opiera się na kilku prostych zasadach.

Nie zwlekaj: młode, giętkie pędy łatwiej umocować na podporach, nie ryzykując przy tym ich złamania. Gdy z czasem zdrewnieją, sprawa staje się problematyczna. 

Jak podwiązać róże 6

Jak podwiązać róże 6a

Jak podwiązać róże 6b

Jak podwiązać róże 6c

Gdy podwiązujesz róże do szerokich, płaskich podpór, np. kratownicy, staraj się w miarę możliwości rozkładać pędy pod kątem lub nawet poziomo, na podobieństwo wachlarza lub flagi. Im bardziej poziomo prowadzone są główne pędy, tym więcej obficie kwitnących pędów bocznych wytworzą.

Jak podwiązać róże 7

Jeśli podwiązujesz róże pnące do pionowych podpór łuku… no cóż, w tym przypadku sztuczka z ukosem lub poziomem raczej nie przejdzie.

Jak podwiązać róże 7a

Jak podwiązać róże 7b

Jak podwiązać róże 7c

Rozplanuj wiązania w kilku miejscach pędu, tak by pęd był stabilnie, trwale przymocowany do podpory. Nie przesadzaj z liczbą mocowań: Agro Opaska to „twarda sztuka” (choć elastyczna i miękka w dotyku).

Jak podwiązać róże 8

Jak podwiązać róże 8a

Jak podwiązać róże 8b

Jak podwiązać róże 8c

.

Podsumowując

Mam nadzieję, że lektura tego posta rozwiała wszelkie wątpliwości i dała Ci rzetelną instrukcję, jak podwiązać róże pnące. Pamiętaj, że elastyczny, trwały materiał użyty do wiązania to połowa sukcesu!

Jak podwiązać róże 9

Jak podwiązać róże 9a

.

.

Post we współpracy z marką Agrimpex

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *