Nawożenie tui i iglaków ma kluczowe znaczenie dla kondycji i urody tych roślin. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Porady zawarte w tym poście pomogą Ci uniknąć pomyłek.
Iglaki, tuje i spółka – bez tych roślin trudno wyobrazić sobie współczesne ogrody. Aby klejnoty mogły zachwycać pełnią blasku, wymagają odpowiedniej oprawy. Ta zasada odnosi się również do aranżacji ogrodów. Tuje oraz iglaki jako wiecznie zielone tło uwypuklają barwną urodę kwiatów.
Wiosną i latem kwitnące krzewy oraz byliny pysznią się wszystkimi kolorami tęczy i roztaczają symfonię zapachów, ale zimą większość z nich „straszy” nagimi gałęziami lub po prostu znika, przeczekując chłodne miesiące pod ziemią. Tymczasem tuje i iglaki (z wyjątkiem kilku gatunków z modrzewiem na czele) pozostają atrakcyjne na przekór niepogodzie. Zresztą, iglaki są dekoracyjne same w sobie i to niezależnie od pory roku.
.
Ogromna różnorodność drzew i krzewów iglastych pozwala tworzyć niepowtarzalne kompozycje oparte wyłącznie na tej grupie roślin. Możesz się o tym przekonać, przeglądając ten post. Pamiętaj, że tuje to nie tylko klasyczne „szmaragdy”, czyli żywotniki ‘Smaragd’. Wybór odmian żywotnika (Thuja) jest zaskakująco duży: od kulistych karzełków,
przez mini choinki
i płaczące drzewka szczepione na pniu,
po kolumnowe formy idealne na żywopłoty i spirale.
Do tego dochodzą pokrewne gatunki z rodziny cyprysowatych, czyli podobne do tui cyprysiki,
jałowce
oraz mniej znane rarytasy, takie jak żywotnikowiec.
Rabata z iglakami, w przeciwieństwie do bylinowej czy skomponowanej z krzewów liściastych, pozostaje efektowna przez okrągły rok.
.
Pielęgnacja iglaków i tui
Gwarantuję, że bez trudu uda Ci się znaleźć wśród iglaków, tui i pokrewnych gatunków kandydatów na dowolne stanowisko, do każdego ogrodu i na taras. Warunek to odpowiedni dobór rośliny do warunków panujących w danym miejscu: w pełnym słońcu sprawdzą się sosny
lub jałowce,
w cieniu choiny
i cisy.
.
Cięcie iglaków to temat rzeka, więc nie będę się tu o nim rozpisywał. Generalnie można przyjąć zasadę, że rośliny cyprysowate, o pędach pokrytych łuskami lub drobnymi igiełkami, dobrze reagują na przycinanie.
Co do iglaków, bywa z tym różnie. O ile cis uwielbia częste postrzyżyny,
jodły za nim nie przepadają.
Jednak są tematy, co do których iglaki, tuje i ich krewni trzymają wspólny front. Zdecydowana większość wprost uwielbia ściółkowanie korą sosnową
oraz preferuje przepuszczalne, lekko kwaśne lub kwaśne podłoża bogate w próchnicę. Zgodnie z tymi wymaganiami komponowane są gotowe podłoża do iglaków oraz tui.
Nawożenie tui i iglaków to kolejna kwestia, co do której panuje zgodność. Rośliny iglaste i cyprysowate maja podobne wymagania względem składników odżywczych. Natomiast znajomość zapotrzebowania tych roślin na konkretne makro- i mikroelementy pozwoli Ci wybrać idealny nawóz do iglaków i tui.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Czym nawozić tuje i iglaki?
Po przeanalizowaniu oferty nawozów dostępnych aktualnie na rynku oraz na podstawie własnych doświadczeń stwierdziłem, że mogę Ci z czystym sumieniem polecić nawóz Zadbane Iglaki z serii Target Natural.
Jest to specjalistyczny nawóz do iglaków i tui wzbogacony mączką bazaltową, który dostępny w formie łatwego do rozprowadzenia granulatu.
Podstawę nawozu (3/4 zawartości) stanowią łatwo przyswajalne formy azotu, magnezu oraz żelaza.
Azot (N) stymuluje wzrost pędów, a tym samym sprawia, że tuje szybciej rosną. Magnez (Mg) to ważny składnik chlorofilu, tak jak żelazo (Fe) bierze aktywny udział w procesie fotosyntezy. Oba pierwiastki wzmacniają wybarwienie igieł i łusek, przeciwdziałając ich brązowieniu. Pozostałe 25% nawozu Zadbane Iglaki stanowi mączka bazaltowa. Naturalna, drobno zmielona skała bazaltowa, obfituje w pierwiastki niezbędne roślinom, takie jak żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, siarka, mangan, miedź, bor, cynk, tytan, kobalt, jod oraz molibden. Składniki odżywcze są uwalniane stopniowo, przez cały okres wegetacji, eliminując ryzyko zarówno przenawożenia, jak i wystąpienia niedoborów.
Na tym nie koniec: mączka bazaltowa jest skarbnicą łatwo przyswajalnej krzemionki, czyli tlenku krzemu. Zastosowana do nawożenia, wzmacnia i pogrubia ściany komórkowe roślin, poprawiając ich odporność na choroby, szkodniki, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz inne stresy środowiskowe. Co więcej, mączka bazaltowa poprawia właściwości gleby oraz wspiera pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Jej stosownie jest zbawienne w przypadku ciężkich, gliniastych gleb: rozluźnia i napowietrza ich strukturę, z korzyścią dla rozwoju korzeni uprawianych roślin.
.
Kiedy nawozić tuje i iglaki?
Nawożenie tui i iglaków warto rozpocząć już na etapie sadzenia. Przed umieszczeniem rośliny w wykopanym dołku, należy zmieszać z glebą 10-15 g Nawozu Zadbane Iglaki.
Na dalszych etapach uprawy, gdy rośliny już jakiś czas rosną w danym miejscu, nawożenie tui i iglaków należy powtarzać kilka razy w sezonie.
Wczesną wiosną, zależnie od pogody w marcu lub kwietniu, zastosuj największą dawkę Nawozu Zadbane Iglaki, w ilości 25-30 g/m2 lub 20-25 g na roślinę.
Postaraj się rozprowadzić granulat równomiernie wokół rośliny,
a następnie obficie ją podlej.
Przez resztę sezonu raz w miesiącu, do połowy lipca, zasilaj rośliny tym samym nawozem w dawce 15-20 g/m2 lub 10-15 g na roślinę.
.
Podsumowując
Tuje oraz większość iglaków zachowuje atrakcyjność przez cały rok oraz nie sprawia problemów w uprawie.
Jeśli zapewnisz im absolutne minimum pielęgnacji, odwdzięczą się szybkim wzrostem i pięknym wybarwieniem igieł bądź łusek. Do kluczowych zabiegów należy nawożenie tui i iglaków nawozem skomponowanym pod kątem wymagań tej grupy roślin. Zdjęcia powiedzą więcej niż słowa – efekty właściwego nawożenia tui i iglaków możesz podziwiać na poniższych kadrach.
.
.
Post we współpracy z marką Target
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024