Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników róż i innych roślin ogrodowych. Aby oprysk na mszyce okazał się skuteczny, musi zostać poprawnie wykonany.
Wszyscy kochają róże, więc nic dziwnego, że mszyce również nie mogą się im oprzeć. Mszyce odwiedzają róże masowo, ich coroczna inwazja to stały punkt sezonu ogrodowego.
Jest to miłość zaborcza i na zabój: mszyce wysysają soki z młodych pędów, liści i pąków. Gdy się rozpanoszą, mogą zniweczyć nadzieje na kwitnienie i poważnie osłabić kondycję nawet najodporniejszych odmian róż ogrodowych.
Nie ma co się oszukiwać: oprysk na mszyce to konieczność, bez tego zabiegu nie ma co liczyć na wygraną walkę ze szkodnikami. Zresztą, mszyce to nie wszystko: róże są również obiektem westchnień wielu chorób grzybowych, takich jak mączniak,
czarna plamistość
oraz rdza.
Na szczęście arsenał środków ochrony roślin jest spory, a jak się już nieraz przekonałem, ekologiczne preparaty na mszyce i choroby grzybowe okazują się zaskakująco skuteczne.
Niemniej to, czym robisz oprysk na róże, czyli skuteczny preparat na mszyce, inne szkodniki czy choroby, to nie wszystko. Ogromna znaczenie ma również cała „otoczka”: poprawna technika wykonywania oprysku, profesjonalny opryskiwacz, właściwy termin, a nawet pogoda i pora dnia, o jakiej wykonujesz oprysk na mszyce, choroby grzybowe itd. Oczywiście dotyczy to również innych roślin, od drzew owocowych po krzewy ozdobne, byliny, rozmaite pnącza i warzywa.
Dlatego tym razem skupię się właśnie na sposobie wykonywania oprysków na róże i inne rośliny. Jak się okazuje, podstawowe zasady są w gruncie rzeczy takie same. Różnice dotyczą szczegółów takich jak dobór preparatu albo termin oprysku.
.
Jak zrobić oprysk na mszyce? Poprawna technika oprysków
Podczas wykonywania oprysków ekologicznymi środkami roślin kluczowe znaczenie ma dotarcie cieczy roboczej do zakamarków, w których skrywają się szkodniki. W przeciwieństwie do chemicznych preparatów o działaniu systemicznym, które wnikają przez liście krążąc wraz z sokiem docierają do innych organów rośliny, ekologiczne środki z reguły działają powierzchniowo. Oznacza to, że szkodnik powinien wejść w kontakt z cieczą roboczą, którą wykonujesz oprysk. Oprysk na mszyce, tak jak każdy inny oprysk na róże lub inne rośliny, najlepiej wykonywać z odległości około 30 cm, tak, aby osiągnąć optymalny zasięg rozpylenia preparatu, a jednocześnie mieć pewność, że ciecz dotarła do rośliny, żerującej na niej szkodników bądź patogenów. Należy dokładnie pokryć preparatem zarówno górną, jak i dolną stronę liści. Staraj się unikać nanoszenia preparatu na płatki rozwiniętych kwiatów. Rzecz jasna środki ochrony roślin nie mogą być szkodliwe dla roślin, które mają chronić, niemniej zdarza im się powodować nieestetyczne przebarwienia na najwrażliwszych organach roślinnych.
.
Warto wiedzieć
Gdy wykonujesz oprysk na mszyce, staraj się przede wszystkim pokryć preparatem części rośliny szczególnie lubiane przez te szkodniki. Mszyce najchętniej żerują na pąkach kwiatowych, wierzchołkach pędów oraz najmłodszych liściach. Poza tym zdecydowanie chętniej przesiadują na dolnej stronie liści.
.
Kiedy zrobić oprysk na róże? Terminy oprysków
Termin wykonywania oprysku na mszyce to nie konkretna data w kalendarzu. Należy reagować przy pierwszych objawach żerowania szkodników. Staraj się codziennie przeglądać rośliny, zwłaszcza ich najmłodsze organy. W razie potrzeby natychmiast wykonaj.
W przypadku chorób grzybowych róż, właściwy termin zależy od używanego preparatu oraz rodzaju choroby. Generalnie oprysk na róże przeciwko chorobom grzybowym, wykonuje się od początku wegetacji do połowy sierpnia.
.
O jakiej porze zrobić oprysk róż? Odpowiednie warunki
Oprysk na mszyce, a właściwie każdy oprysk środkami ochrony roślin, należy przeprowadzać przy bezwietrznej pogodzie. W przeciwnym razie wiatr mógłby zmienić kierunek kropelek cieczy roboczej, rozwiać preparat na boki i w efekcie zmniejszyć skuteczność oprysku. Oprysk na mszyce wykonaj o świcie lub wieczorem – przed wylotem pszczół lub po jego zakończeniu. Jeśli nie masz innej możliwości, ostatecznie wykonaj oprysk w ciągu dnia, ale nigdy w pełnym słońcu. Krople cieczy zadziałałyby jak szkło powiększające i mogłoby dojść do poparzenia liści. Staraj się nie pryskać na pożyteczne owady, takie jak biedronki.
Nie ma sensu wykonywać oprysków tuż przed prognozowanymi opadami deszczu, bo i tak większość cieczy robocze zostałaby zmyta. Unikaj oprysków w okresach upałów: wysoka temperatura powoduje szybkie odparowywanie rozpylanej cieczy roboczej. W efekcie wrasta stężenie preparatu, co może prowadzić do uszkodzeń tkanek rośliny. Pamiętaj o zasadach BHP: jeśli do oprysków stosujesz chemiczne środki ochrony roślin, koniecznie załóż maseczkę, rękawice oraz odzież ochronną!
.
Czym zrobić oprysk? Profesjonalny opryskiwacz
Dobór opryskiwacza to jeden z kluczowych czynników wpływających na skuteczność oprysków. Oferta wysokiej jakości opryskiwaczy jest bogata i różnorodna, a o różnych rodzajach opryskiwaczy możesz przeczytać w tym poście. Jako, że głównym tematem obecnego postu jest oprysk na mszyce nękające róże, postanowiłem wybrać opryskiwacz Róża marki Kwazar, który okazał się strzałem w dziesiątkę!
Opryskiwacz Róża to średniej wielkości opryskiwacz ciśnieniowy, doskonały do prac na działce i w przydomowym ogrodzie. Niech Cię nie zwiedzie prosta budowa tego modelu: łączy w sobie niezawodność oraz możliwość uniwersalnego zastosowania. Jest dostępny w dwóch rozmiarach, tzn. może być wyposażony w zbiornik pojemności 6 (tak jak w moim przypadku) albo 8 litrów.
To całkiem sporo, dlatego urządzenie wyposażono w szeroki pas nośny o regulowanej długości, pozwalający wygodnie zawiesić opryskiwacz na ramieniu. Takie rozwiązanie gwarantuje komfort użytkowania podczas długotrwałej pracy.
Zbiornik opryskiwacza Róża posiada praktyczny lejek, przez który bez trudu wlejesz płyn do oprysków, nie ryzykując rozlania cieczy roboczej poza opryskiwacz.
Opryskiwacz jest wyposażony w lancę z włókna szklanego o długości 50 cm.
Dzięki niej możesz łatwo wykonać oprysk na mszyce żerujące w trudno dostępnych miejscach, na przykład na dużej wysokości lub we wnętrzu korony drzewa.
W razie potrzeby, możesz dokupić osobno przedłużenie lancy albo lancę teleskopową. Zawór bezpieczeństwa umożliwia kontrolę ciśnienia panującego wewnątrz zbiornika opryskiwacza, co przydaje się na przykład, gdy chcesz otworzyć „zassany” opryskiwacz w celu ponownego napełnienia cieczą.
Prosta w obsłudze pompka pozwala, za pomocą zaledwie kilku ruchów, nadać odpowiednie ciśnienie we wnętrzu opryskiwacza.
Mogę Cię z czystym sumieniem zapewnić, że opryskiwacz Róża idealnie nadaje się do wykonywania oprysków na róże, i to tylko z powodu nazwy.
Znacznie ważniejszych powodów jest kilka. Nie znam nikogo, kto po posadzeniu w ogrodzie róży poprzestałby na tylko jednej. Miłość do róż uzależnia, więc prędzej czy później różana kolekcja się rozrasta.
Dosłownie i w przenośni. Logiczne, że im więcej masz roślin, tym większej ilości cieczy roboczej potrzebujesz do ich opryskania. Zbiornik opryskiwacza Róża mieści 6-8 litrów płynu, ilość wystarczającą do dokładnego opryskania ogrodowego rozarium.
Długa lanca umożliwia opryskiwanie róż pnących oraz wysokich róż parkowych. Przydaje się również, gdy chcesz opryskać różę rabatową rosnącą w centrum większej rabaty, albo róże okrywowe pokrywające sporą powierzchnię.
Długa lanca to znaczne udogodnienie dla osób o niskim wzroście, jak zapewnia moja redakcyjna Koleżanka.
.
Podsumowując
Oprysk na mszyce to zabieg konieczny praktycznie co roku. Nawet, jeśli nie masz w ogrodzie ani jednej róży. Mszyce są mało wybredne, w dodatku w Polsce występuje ponad 700 gatunków tych żarłocznych pluskwiaków. Wśród nich prawie każda roślina znajdzie swojego amatora. Pamiętaj, że podczas wykonywania oprysków liczy się nie tylko skuteczny preparat, ale także poprawna technika, termin oraz niezawodnie działający opryskiwacz.
.
.
Post we współpracy z marką Kwazar
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024