Nawadnianie trawnika latem pochłania olbrzymie ilości wody. Chyba, że znasz sposób na oszczędne podlewanie. Stosując nawozy do trawników Save Water możesz zmniejszyć rachunki za wodę o 35% i mieć piękny trawnik jak z boisk Bundesligi.
Zacznę od podstaw. Jak podlewać trawnik? To zależy. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Generalna zasada brzmi: nawadniaj trawnik co kilka dni, ale obficie, w ilości 5-10 litrów wody na 1 m2. Codzienne zraszanie niewielką dawką wody mija się z celem, bo woda wyparuje, zanim w ogóle zdąży wsiąknąć w glebę.
Równie ważna jest pora nawadniania. Podlewaj trawnik rano lub wieczorem, czyli zanim zrobi się gorąco albo gdy upał już zelżeje. W ten sposób ograniczysz straty wody na skutek parowania oraz unikniesz poparzenia źdźbeł trawy przez promienie słoneczne (krople wody skupiają światło jak soczewka).
Ponadto pamiętaj, że:
- Latem, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 25 oC, nawadnianie musi być obfitsze niż wiosną i jesienią.
- Świeżo założony trawnik z rolki wymaga codziennego podlewania.
- Kiełkujące nasiona i młode siewki trawy są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego latem nowozakładaną murawę z siewu trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie.
- Jeśli podłoże jest piaszczyste, dawkę wody przy każdym podlewaniu należy w okresach upałów zwiększyć do 15 litrów/m2.
- Gliniasta gleba dłużej zatrzymuje wodę, więc można ją nawadniać rzadziej. Ale jeśli już raz wyschnie, staje się twarda i nieprzepuszczalna, niemal niezdatna z punktu widzenia trawy. Po nawadnianiu lub opadach powstają na niej kałuże, a z czasem placki martwej darni.
O ile pozostałe czynniki wydają się oczywiste, to co ma nawożenie trawnika do podlewania? Jak się okazuje, bardzo wiele.
.
Nawożenie trawnika, a oszczędne podlewanie
Stosując innowacyjny nawóz do trawników Save Water magazynujący wodę w glebie możesz przestawić się na oszczędne podlewanie!
- Trawnik nawożony zwykłym nawozem trzeba podlewać co 2-3 dni, zużywając 10-15 litrów wody na 1 m2 darni, w zależności od rodzaju podłoża (piaszczyste gleby obficiej niż gliniaste).
- Trawnik zasilany Nawozem Save Water wystarczy nawadniać co 3-4 dni, z zastosowaniem 5-10 litrów wody na 1 m2 murawy.
No dobrze, ale co to znaczy „nawóz do trawników Save Water”?
.
Co wyróżnia nawóz do trawników Save Water?
Nawóz do trawników Save Water Greenplan to innowacyjny, długodziałający nawóz organiczno – mineralny z ultranowoczesną molekularną technologią magazynowania wody 3D.
Nawóz do trawników Save Water Greenplan to produkt 3w1:
- Efektywnie odżywia trawnik – Zawiera zestaw makro- i mikroelementów (w łatwo przyswajalnych formach, mineralnych i organicznych), perfekcyjnie dopasowany do potrzeb traw trawnikowych.
- Jest to nawóz długodziałający – Uwalniania składniki odżywcze stopniowo, od momentu zastosowania przez okres 3 miesięcy. Dzięki temu trawa jest długotrwale odżywiona, a jednocześnie nie grozi jej przenawożenie.
- Gromadzi i oszczędza wodę – Pod tym względem jest bezkonkurencyjny na tle wszystkich innych nawozów. Oszczędne podlewanie jest możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii magazynowania wody 3D.
Efekt? Znacznie niższe rachunki za wodę oraz piękny trawnik jak z boisk Bundesligi. Innymi słowy sprawdzony i skuteczny sposób na piękny trawnik.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Na czym polega technologia magazynowania wody 3D?
Technologia magazynowania wody 3D to najnowsza innowacja opracowana przez firmę Aqua Aid, obecna wyłącznie w produktach marki Greenpplan, w tym w nawozie do trawników Safe Water. Polega na zastosowaniu wielocząsteczkowych, rozgałęzionych polimerów wiążących wodę.
Zasada działania jest genialnie prosta: bogato rozgałęzione polimery zawarte w nawozie do trawników Save Water wiążą w swojej trójwymiarowej strukturze cząsteczki wody (deszczowej, rosy, mgły oraz pochodzącej z nawadniania), a potem stopniowo oddają je trawie. Efekt magazynowania wody utrzymuje się aż przez 5 miesięcy. Więcej na temat przełomowego kroku w stronę oszczędzania wody przeczytasz w tym poście.
Nawóz do trawników z technologią magazynowania wody 3D pozwala ograniczyć zużycie wody potrzebnej do nawadniania aż o 35%. Dzięki temu możesz postawić na oszczędne podlewanie i płacić rachunki za wodę niższe o ponad 1/3.
.
Warto wiedzieć
Polimery zawarte w nawozie Save Water są w 100% bezpieczne dla środowiska, tak samo jak pozostałe składniki tego produktu. Gdy spełnią swoje zadanie, ulegają rozkładowi.
.
Jak stosować nawóz do trawników Save Water?
Nawóz do trawników Save Water można stosować na każdym trawniku: nowo zakładanym (z siewu lub z rolki) jak również na istniejącym od lat: na trawnikach gazonowych, sportowych i rekreacyjnych.
Preparat stopniowo uwalnia składniki odżywcze przez ok. 100 dni. Działa trzykrotnie dłużej od zwykłych nawozów: wystarczy go zastosować dwa razy w sezonie. Najlepiej rozsiać pierwszą dawkę w marcu (po rozmarznięciu gleby, gdy temperatura przy gruncie wzrośnie powyżej 3 °C), a kolejną po 3 miesiącach, czyli w czerwcu.
Efekt magazynowania wody utrzymuje się jeszcze dłużej, przez wspomniane 5 miesięcy. Nawóz do trawników Save Water gromadzi każdą kroplę wody pochodzącą z nawadniania trawnika, opadów deszczu, rosy oraz mgły, by rośliny mogły napić się do syta w okresach suszy i upałów. Na tym nie koniec: formuła Save Water wzmacnia działanie nawozu i zapobiega wypłukiwaniu składników odżywczych.
Nawóz do trawników Save Water ma postać niepylącego granulatu. Rozsiewa się go tak samo jak zwykłe nawozy do trawników, czyli za pomocą siewnika do nawozów (ręcznego lub wózkowego, zależnie od powierzchni murawy).
Jest niezwykle wydajny: 4 kg granulatu wystarcza na 100 m2 trawnika. Uwaga: nie przekraczaj zalecanej dawki, skutki przenawożenia mogą okazać się odwrotne od zamierzonych!
Przed rozsianiem nawozu oczyść trawnik z zalegających liści i skoś, natomiast po aplikacji produktu.
koniecznie obficie podlej całą nawiezioną powierzchnię murawy.
.
Podsumowując
Zamiast marnować wodę, tracić czas i pieniądze, lepiej poznaj sposób na piękny trawnik, zainwestuj w nawóz do trawników Save Water magazynujący wodę w glebie i przestaw się na oszczędne podlewanie.
Ulga dla środowiska i portfela gwarantowana, tak samo jak satysfakcja z pięknej murawy jak z boisk Bundesligi!
.
.
Post we współpracy z marką Doktor Trawnik
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024