Niezwykły buk zwyczajny – polskie drzewo do ogrodu i na żywopłot

buk zwyczajny 0

Buk zwyczajny jest nadzwyczajny! W tym poście znajdziesz inspiracje, jak wykorzystać i zaaranżować buk w ogrodzie jako drzewo, żywopłot lub ozdobę rabaty.

Buk zwyczajny wbrew nazwie „zwyczajny” bynajmniej nie jest! To jedna z najbardziej wszechstronnych roślin możliwych do uprawy w naszym klimacie.

buk zwyczajny 1

buk zwyczajny 1a

buk zwyczajny 1b

buk zwyczajny 1c

buk zwyczajny 1d

Celowo użyłem słowa „roślin” nie „drzew”, bo buk w ogrodzie może być uprawiany nie tylko jako drzewo. Jednak zanim przejdę do zaskakująco różnorodnych zastosowań i aranżacji z bukiem w roli głównej, wypadałoby przedstawić tytułowego bohatera tego postu.

buk zwyczajny 2

buk zwyczajny 3

buk zwyczajny 4

Buk zwyczajny (Fagus sylvatica), inaczej buk pospolity, to jedno z najwyższych (i moim zdaniem najpiękniejszych) rodzimych drzew liściastych. Występuje naturalnie w prawie całej Europie. Przez Polskę przebiega północno-wschodnia granica zasięgu tego gatunku, w okolicach Suwałk czy Białegostoku dzikorosnące buki to rzadkość. Na szczęście na zachodzie i południu Polski, od nizin po niższe partie gór, można zwiedzać wspaniałe lasy bukowe, czyli buczyny.

buk zwyczajny 5

buk zwyczajny 6

buk zwyczajny 7

buk zwyczajny 8

.

Warto wiedzieć

Liście buka są bogate w wapń i składniki pokarmowe, powstaje z nich wyjątkowo wartościowa próchnica. W żyznych buczynach oprócz majestatycznych drzew można podziwiać mnóstwo ciekawych i rzadkich bylin, m. in. gruntowe storczyki oraz przylaszczki.

buk zwyczajny 9

buk zwyczajny 10

.

Buk zwyczajny może żyć 400-500 lat, osiągając ponad 25 m wysokości i 10-15 m średnicy. Jak wygląda drzewo buk, gdy może sobie pozwolić na swobodny wzrost, możesz zobaczyć na żywo w Arboretum w Wojsławicach. Tamtejszy buk został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2024. Ale bez obaw – buk łatwo można utrzymać w ryzach, bo nie boi się przycinania.

buk zwyczajny 11

Nawiasem mówiąc, 2025 roku polskim kandydatem na europejskie drzewo roku jest buk Serce Wzgórz Dalkowskich”.

buk zwyczajny 11a

.

Dlaczego warto mieć buk w ogrodzie?

Powodów jest mnóstwo!

  • Wszechstronne zastosowanie – Przekonasz się o tym w dalszej części tego postu.

buk zwyczajny 12

  • Różnorodność – W szkółkach można znaleźć dziesiątki odmian tego gatunku, o powolnym wzroście, kolorowych liściach i ciekawym pokroju.

buk zwyczajny 13

  • Łatwa uprawa – Buk jest w pełni mrozoodporny. Chociaż preferuje żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby bogate w wapń i próchnicę, dobrze radzi sobie nawet w kwaśnych, ubogich i piaszczystych podłożach.

buk zwyczajny 14

  • Odporność na cięcie – Buk świetnie znosi ciecie i formowanie, więc nadaje się na żywopłoty, obwódki, niwaki, a nawet bonsai.

buk zwyczajny 15

  • Całoroczna uroda – Zimą buk bardzo długo zachowuje liście, zwłaszcza jeśli jest uprawiany w formie żywopłotu. Poza tym w stanie bezlistnym zwraca uwagę srebrzystym odcieniem kory, a w przypadku wielu odmian również niezwykłym pokrojem.

buk zwyczajny 16

  • Ekologia – Buk to żywa fabryka tlenu! W sezonie wegetacyjnym 1m² liści produkuje do 1 kg czystego tlenu. Jeśli wydaje Ci się to niewiele, pomyśl, że dorosły człowiek zużywa tylko 120-140 kg tlenu w ciągu całego roku

buk zwyczajny 17

  • Jest jadalny – Ozdobne owoce buka skrywają jadalne nasiona. Ptaki i wiewiórki je uwielbiają! Ty też możesz dodać je do ciasta albo chrupać jak bakalie. Uwaga, zachowaj umiar: w bardzo dużych ilościach orzeszki bukowe są lekko toksyczne i halucynogenne. Za to młode liście buka możesz śmiało dodawać do sałatek i kanapek. W smaku są orzechowe.

buk zwyczajny 18

.

Buk zwyczajny w ogrodzie na 3 sposoby – najciekawsze aranżacje

Jako drzewo, krzew, bonsai (w wersji XS lub XXL), w donicy, na tarasie, a może jako żywopłot albo obwódka? Biorąc pod uwagę liczbę odmian i możliwych sposobów uprawy, buk ma nieskończenie wiele zastosowań.

buk zwyczajny 19

Buk na żywopłot

Jeśli szukasz wartościowego drzewa na żywopłot liściasty, buk to strzał w dziesiątkę! W przeciwieństwie do szpaleru tui (żywotników), bukowy żywopłot zapewnia ogrodowej faunie pokarm i schronienie. Drobne ptaki chętnie wiją gniazda w gęstwinie jego pędów i liści. Co prawda nie jest zimozielony, ale, jak już wspomniałem, żywopłot z buka zachowuje znaczną część zaschniętych liści aż do wiosny. Dzięki temu nadal może pełnić rolę osłony przed wiatrem, hałasem i ciekawskimi spojrzeniami.

buk zwyczajny 20

Żywopłot z buka nie musi być zielony – odmiany tego gatunku prezentują bogactwo kolorów i kształtów liści. Według mnie absolutnym hitem jest buk ‘Atropunicea’. Wiosną jego młode przyrosty są jasnoczerwone, starsze liście stają się ciemnoczerwone lub purpurowozielone (zależnie od nasłonecznienia), a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-żółto. ‘Atropunicea’ może tworzyć czerwone tło dla roślin ogrodowych o jasnych kwiatach i złotych liściach. Bardzo oryginalnie wygląda w zestawieniu z klasycznie zielonym bukiem pospolitym.

buk zwyczajny 21

buk zwyczajny 22a

Decydując się założyć żywopłot z sadzonek, musisz uzbroić się w cierpliwość. Sadzonki buka na żywopłot sadzi się gęsto, co ok. 30 cm, jednak minie ładnych parę lat, zanim młode rośliny osiągną odpowiednią wysokość i utworzą zwartą ścianę.

buk zwyczajny 23

Istnieje sprytny sposób, jak zrobić żywopłot z buka w zaledwie kilka godzin! Poniższy powstał w zaledwie jedno popołudnie! To możliwe dzięki zastosowaniu gotowych modułów żywopłotowych, oferowanych przez firmę Blumkowsky. Gotowe żywopłoty formowane to rozwiązanie dla niecierpliwych. Producent oferuje gęste, wyrośnięte moduły z żywych roślin, każdy o szerokości 1 m, w 4 opcjach wysokości do wyboru: 80 cm, 120 cm, 150 cm lub 200 cm.

buk zwyczajny 24

buk zwyczajny 25

buk zwyczajny 26

buk zwyczajny 27

Można je porównać do klocków, z których ustawia się żywe ogrodzenie. Zanim trafi do czyjegoś ogrodu, każdy pojedynczy moduł żywopłotowy z buka jest uprawiany i regularnie formowany w specjalistycznej szkółce przez 6 do 10 lat! Ty nie musisz czekać dekady: wystarczy, że zamówisz odpowiednią ilość żywych modułów. Sadzenie sprowadza się do wykopania odpowiednio długiego rowu, w którym umieszcza się gotowe moduły żywopłotowe, jeden przy drugim. To już wszystko, gęsty, wysoki żywopłot z buka gotowy! Albo z innego gatunku, bo na stronie zywoploty.eu oprócz modułów z buka zielonego i purpurowego ‘Atropunicea’ dostępnych jest kilkanaście różnych roślin żywopłotowych do wyboru. Potem wystarczy przyciąć żywopłot dwa razy w roku, późną wiosną i pod koniec lata.

buk zwyczajny 30a

buk zwyczajny 32

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

buk zwyczajny 29

smart

Wracając do buka: ponieważ ten gatunek nie posiada kolców ani cierni, nie jest toksyczny ani nie uczula, doskonale sprawdza się w roli żywopłotu przy placu zabaw.

buk zwyczajny 33

Albo przy ogródku warzywnym.

buk zwyczajny 34

A jeśli zechcesz, możesz wyciąć w żywopłocie bukowym okno na świat 😉

buk zwyczajny 35

.

Buk płaczący & co.

Podróżując Busem przez polskie ogrody wielokrotnie miałem okazje podziwiać ozdobne odmiany buka pospolitego. Największą popularnością cieszą się odmiany o płaczącym pokroju i purpurowych liściach, zwłaszcza ‘Purple Fountain’ i łudząco podobny ‘Black Swan’.

buk zwyczajny 36

buk zwyczajny 37

buk zwyczajny 38

Szczególnie spodobało mi się to genialnie proste zestawienie: smukły buk płaczący ‘Purple Fountain’ o purpurowych liściach otoczony złocistym dywanem wrzosów (prawdopodobnie w odmianie ‘Barcelonaa’ lub ‘Sydney’ z serii Skyline). Ta płacząca odmiana buka sama z siebie wykształca malowniczy pokrój porównywany do przygarbionego mnicha i zachowuje go bez przycinania. Oznacza to, że rosnące obok wrzosy są bezpieczne – nikt ich nie depcze podczas pielęgnacji gwiazdy aranżacji.

buk zwyczajny 39

Dużą popularnością cieszą się również kolumnowe odmiany buka, takie jak ‘Dawyck’ i ‘Dawyck Gold’. Jak zaaranżować buk kolumnowy w ogrodzie? Możesz go sadzić liniowo, w formie szpaleru, jako prześwitująca alternatywa dla żywopłotu. Sprawdzi się również jako pojedynczy pionowy element na rabacie albo para kolumn, po dwóch stronach bramki do ogrodu.

buk zwyczajny 40

Miniaturowy buk ‘Rohan Red Weeping’ wcale nie tworzy pnia. Sam z siebie rośnie jako mały, purpurowy kopiec. Zaszczepiony na pniu zmiana się w parasolowate drzewko.

buk zwyczajny 41

buk zwyczajny 42

buk zwyczajny 43

buk zwyczajny 44

Variegata Tricolor’ to stara odmiana buka znana z trójkolorowych liści: brązowozielonych z biało-różowym marginesem. Jego purpurową wersją z pstrokatym obrzeżem jest buk ‘Purpurea Tricolor’. Mankamentem obu tych odmian jest silny wzrost (typowy dla gatunku), ale w końcu od czego masz sekator?

buk zwyczajny 54

buk zwyczajny 55

.

Roślinne rzeźby z buka – bonsai, niwaki i topiary

Skoro już o cięciu mowa – dlaczego by nie pójść na całość i stworzyć żywą rzeźbę z buka? W takiej wersji pasuje zarówno do ogrodu japońskiego…

buk zwyczajny 56

…jak i nowoczesnego albo geometrycznego. Proces powstawania poniższego okazu miałem okazję śledzić podczas trzech kolejnych wizyt w ogrodzie z formowanych iglaków (i buka), który odwiedziłem w 2019 oraz dwukrotnie w 2021 roku.

buk zwyczajny 57

buk zwyczajny 58

buk zwyczajny 59

Jak widać, oprócz cierpliwości oraz sekatora, do formowania przydały się także ciężarki do odginania gałęzi.

buk zwyczajny 60

buk zwyczajny 61

buk zwyczajny 62

Przy okazji, podczas marcowej wizyty w 2021 roku przekonałem się, że po zimie, buk nadal zachował większość suchych liści.

buk zwyczajny 63

buk zwyczajny 64

Natomiast wspominając na marginesie, liściasty żywopłot z buka, pełni w tym ogrodzie rolę osłony przeciwwietrznej dla iglaków, którym, jako roślinom zimozielonym, mroźny zimowy wiatr zdecydowanie nie służy. 

buk zwyczajny 70

.

Podsumowując

Gdybym miał wybrać najbardziej wszechstronny gatunek polskiego drzewa do ogrodu, odpowiedź nasuwa się sama. Buk zwyczajny to malownicze drzewo leśne i parkowe, a zarazem idealny materiał na żywopłot (w tym w wersji modułowego żywopłotu last minute). Kolorowy, wszechstronny i łatwy w uprawie – czego chcieć więcej? 

buk zwyczajny 75

buk zwyczajny 76

buk zwyczajny 77

buk zwyczajny 78

buk zwyczajny 79

buk zwyczajny 80

buk zwyczajny 81

.

.

Post we współpracy z marką Blumkowsky – gotowe żywopłoty

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *