Zimą większość popularnych roślin ogrodowych wygląda nieciekawie. Drzewa i krzewy liściaste „łysieją”, a kwiaty jednoroczne znikają, podobnie jak zdecydowana większość bylin, ale nie zielone panele z bluszczu.
Wiecznie zielone tło, osłona przed wiatrem i widokiem z zewnątrz, żywa fabryka tlenu… To tylko niektóre powody, dla których warto mieć bluszcz na ogrodzeniu w ogrodzie.
Zimą zalety tego rozwiązania są nie do przecenienia – zapoznasz się z nimi w tym poście.
Aby zapobiec pustce, nudzie i szarudze przez kilka miesięcy w roku, warto posadzić w ogrodzie gatunki „zimociekawe”.
.
Przykłady konkretnych gatunków i odmian roślin, a także inspiracje i porady aranżacyjne znajdziesz w poście jak zaaranżować ogród piękny zimą. Mówiąc w skrócie, celuj w:
- barwne pędy
- kolorowe owoce
- oryginalny wygląd po zaschnięciu
- malowniczy pokrój
- wiecznie zielone liście
.
Ale jak tu zrezygnować z sezonowych piękności? Aby wiosną cieszyć oczy spektaklem forsycji tonącej w złocie, a latem mozaiką liści funkii, kaskadą wiciokrzewu, obfitym kwitnieniem róż i tęczą barw na bylinowej rabacie, trzeba pogodzić się z ich nieciekawym wyglądem zimą i na przedwiośniu.
To wcale nie musi oznaczać rezygnacji z pięknego widoku za oknem – wystarczy zadbać o całorocznie atrakcyjne tło, które odciągnie uwagę od mankamentów ogrodu. W tej roli idealnie sprawdzi się zimozielona ściana bluszczu.
.
Zimozielony bluszcz na ogrodzeniu zimą… a może zielone panele z bluszczu?
Dlaczego warto zastosować bluszcz na ogrodzenie? Zalety tego rozwiązania są całoroczne, ale właśnie zimą najłatwiej jest je sobie uświadomić.
Trzeba przyznać, że tylko rośliny wiecznie zielone są atrakcyjne naprawdę przez cały rok. Kwiaty więdną, owoce prędzej czy później opadają. Zaschnięte trawy ozdobne i kwiatostany hortensji długo się bronią, ale nawet one z czasem stopniowo tracą urodę, łamią się i szarzeją. Zresztą, jedne i drugie po wiosennym cięciu potrzebują sporo czasu na odzyskanie atrakcyjności, podobnie jak derenie.
Tymczasem zieleń bluszczu jest wieczna, więc żywa kurtyna na ogrodzeniu robi wrażenie niezależnie od pogody i daty w kalendarzu. Zapewnia efektowne tło bez względu na to czy rośliny przed nimi są w szczytowej formie, czy chwilowo ją utraciły.
Parawan skórzastych liści bluszczu otaczający ogród przysłania widok z zewnątrz, tłumi uliczny hałas, zatrzymuje spaliny i mroźne podmuchy wiatru.
Nieustannie natlenia powietrze, jednocześnie pochłania dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Latem przyjemnie nawilża atmosferę i delikatnie obniża temperaturę w najbliższym otoczeniu.
Przez cały rok zapewnia kryjówki ptakom, które zimą i na przedwiośniu częstują się jego owocami. Uwaga, nie idź w ich ślady, owoce bluszczu są toksyczne dla ludzi!
No cóż, że taki efekt wymaga czasu, zanim pnącze szczelnie pokryje ogrodzenie… A właśnie, że NIE! Gęstą, szmaragdową kurtynę można uzyskać bez czekania, decydując się na żywe panele z bluszczu.
.
Zielone panele z bluszczu – sposób na żywe ogrodzenie bez czekania
Zimozielone panele z bluszczu to innowacyjne rozwiązanie od ITC Garden. Patent jest genialnie prosty i niezawodny: zamiast czekać latami, aż pnącze pokryje ogrodzenie, sadzisz w ogrodzie gotowe zielone panele ogrodzeniowe, już obrośnięte bluszczem.
Jak przebiega ich instalacja, możesz prześledzić w poście: Wiecznie zielone ogrodzenie w jedno popołudnie krok po kroku.
Każdy panel składa się z przęsła ogrodzeniowego z mocnej, stalowej siatki i żywego, stale rosnącego bluszczu. System korzeniowy pnącza jest wzmocniony pojemnikiem z biodegradowalnego materiału, który rozkłada się naturalnie po umieszczeniu w glebie i przy okazji zasila korzenie jak organiczny nawóz.
Zauważ, że gotowe ekrany z bluszczu oszczędzają nie tylko czas, ale także pieniądze: nie musisz inwestować w ogrodzenie ogrodu, bo „sadzisz” je razem z bluszczem. Patent 2 w 1!
Zimozielone panele ogrodzeniowe są niezastąpione w ciasnych, miejskich ogrodach. Praktycznie nie zajmują miejsca wszerz, w przeciwieństwie do żywopłotów z krzewów czy tui.
Nawiasem mówiąc, sprawdzą się świetnie jako osłona „newralgicznych” elementów posesji, np. wiaty śmietnikowej albo kompostownika.
.
Podsumowując
Spokojne, ciemnozielone tło uwypukli urodę ogrodowych rarytasów i odciągnie uwagę od nieatrakcyjnych elementów oraz roślin będących chwilowo „nie w formie”. Jeśli dopiero zakładasz ogród albo po prostu nie chcesz czekać latami na efekty, polecam Ci gotowe przęsła ogrodzeniowe zazielenione bluszczem.
.
.
Post we współpracy z marką ITC Garden
- Wiecznie zielone panele z bluszczu – niezastąpione zimą - 21 lutego 2025
- Jak zwalczyć wełnowce na roślinach domowych? - 18 lutego 2025
- Judaszowiec w ogrodzie – uprawa, odmiany i aranżacje - 12 lutego 2025