Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit różnego rodzaju form, które wkraczają nie tylko do domów, ale także na balkony, tarasy i do ogrodów. Bez wątpienia należą do nich biokominki, które w domach i mieszkaniach mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kominków, a na tarasach i w ogrodach nowoczesne i ciekawe rozwiązanie, a jednocześnie oryginalną ozdobę.
Biokominki z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Te stosowane wewnątrz pomieszczeń niemal do złudzenia przypominają tradycyjne kominki, chociaż występują również w wielu oryginalnych formach, także wolno stojących, często przybierających nowoczesne i futurystyczne kształty. Podobnie jest z tymi ogrodowymi, które głównie występują jako ciekawe, wolno stojące ozdoby. Dzięki temu są bardzo uniwersalne, można nimi dowolnie aranżować przestrzeń, dostosowywać do sytuacji, a na zimę oczywiście przenieść do pomieszczenia i zabezpieczyć.
.
Co to są biokominki?
Najprościej mówiąc są to współczesne formy tradycyjnych kominków, różniące się jednak w sposób zasadniczy stosowanym paliwem opałowym. W przeciwieństwie do kominków tradycyjnych, nie stosuje się w nich ani drewna, ani żadnych innych paliw stałych, ale specjalne paliwa płynne (także żelowe), robione na bazie alkoholu etylowego, czyli naturalnego alkoholu powstającego w wyniku fermentacji cukrów roślinnych.
A zatem paliwa te to ich główny charakterystyczny element, a zarazem podstawowa zaleta, która powoduje, że podczas spalania nie wydziela się ani dym ani zapach, a po spaleniu nie powstaje popiół. Stąd też kominki te uzyskały przedrostek ‘bio’, a zatem kominków ekologicznych.
.
Paliwo do biokominków czyli biopaliwa.
Jak się pewnie domyślasz, to właśnie biopaliwo, a konkretnie jego jakość, ma kluczowe znaczenie w użytkowaniu biokominków. Zresztą to zupełnie jak w przypadku tradycyjnych kominków, gdzie jakość paliwa tj. brykietu czy samego drewna, również ma znaczenie dla dobrego spalania. Natomiast w przypadku biopaliw, jakość paliwa ma wpływ nie tylko na efektywność czyli wydajność spalania, ale także na Twoje bezpieczeństwo.
Dlatego, że biopaliwa w swoim składzie, poza wspomnianym alkoholem etylowym, mają również szereg innych substancji chemicznych, które źle dobrane mogą zwyczajnie paliwo zepsuć, a w praktyce sprawić, że będzie:
- niewydajne, czyli dla Ciebie nieekonomiczne,
- szkodliwe dla zdrowia, ponieważ podczas spalania określone substancję mogą się uwalniać,
- wydzielać nieprzyjemne zapachy,
- osadzać się w kominku i tworzyć trudne do oczyszczenia osady.
.
Na co więc zwrócić uwagę kupując biopaliwo?
Jak się domyślam nie jesteś pewnie dyplomowanym chemikiem i czytając etykietę opisującą skład biopaliw, niewiele możesz z tego wywnioskować. Bo czy poza etanolem będzie w składzie substancja X, czy substancja Y, dla laika znaczy to mniej więcej tyle samo. Stąd musisz zaufać pewnym faktom, które jakość biopaliwa mogą potwierdzić. A jakie to fakty?
Przede wszystkim odpowiedni atest. Z tym, że nie atest nadany przez wujka ‘pseudo producenta’, ale atest odpowiedniej instytucji badawczej, którą w Polsce jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Stąd wybierając paliwo, które posiada atest – certyfikat PZH, możesz mieć pewność, że jego używanie nie skończy się tragedią w postaci jakiegoś niekontrolowanego wybuchu lub negatywnie nie odbije się na Twoim zdrowiu!
A zatem sprawa absolutnie kluczowa to wspomniany atest, a sprawa numer dwa, równie ważna, to zakup w odpowiednim miejscu. Dlatego, że jak pewnie wiesz, kupując paliwo na przysłowiowym ‘bazarze’, nie masz gwarancji, że atest który jest, nie został przed momentem wydrukowany przez kolegę sprzedawcy na sąsiednim stoisku. Stąd w przypadku biopaliw eksperymentów nie proponuję i polecam paliwa sprawdzone, w sprawdzonych miejscach, takich jak to, które znajdziesz w tym miejscu.
Warto dodać, o czym wspomniałem, że biopaliwa, poza formą płynną, występują także w formie żelowej, przypominającej bezbarwny lub kolorowy kisiel. Ich zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo tzn. ze względu na konsystencję trudniej je ‘rozlać’, a w razie czego łatwiej zebrać. Ponadto żel pali się nieco wolniej od paliwa płynnego, mimo wszystko nie zmienia to jednak jego wartości opałowej.
Podsumowując wątek biopaliwa powinieneś zapamiętać najważniejszą zasady: dobre i bezpieczne biopaliwo posiada odpowiedni atest, poza tym nie posiada i nie wydziela zapachu oraz uwaga: nie brudzi kominka. Wszystkie inne sytuacje oznaczają, że wybrałeś biopaliwo ‘podejrzanej’ jakości, a zatem nie masz pewności, że negatywnie nie wpłynie na Twoje zdrowie lub bezpieczeństwo. I druga sprawa: biopaliwo to substancja łatwo i mocno palna. A zatem przechowujące je, musisz zadbać o odpowiednie środki ostrożności, w szczególności przechowywać z dala od źródeł ognia czy zasięgu dzieci. Poza tym użytkując je, musisz przestrzegać zasad podanych na etykiecie, czyli np. unikać kontaktu biopaliwa ze skórą i oczami, a zapalając je, używać dłuższej zapałki.
.
Zalety biokominków.
Główną zaletą biokominków jest ich uniwersalność, czyli możliwość zastosowania praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jeśli mówimy o domu lub mieszkaniu, to możesz go postawić dosłownie wszędzie, ponieważ w odróżnieniu od tych tradycyjnych, nie wymaga dostępu do komina. To chyba najważniejsza zaleta, a jednocześnie cecha, która pozwala go postawić i zamontować w każdym pomieszczeniu. Niemniej z małą uwagą: nie oznacza to, że pomieszczenie to nie musi być odpowiednio wentylowane i przewietrzane, bo oczywiście musi.
Cecha pt. ‘braku konieczności podpięcia do komina’, jak się domyślasz, jest chyba jeszcze ważniejsza na zewnątrz domu, a więc na Twoim balkonie, tarasie czy w ogrodzie, gdzie biokominek możesz dowolnie ustawić. Oczywiście znów z małą uwagą: nie w miejscu takim, w którym ogień może spowodować jakieś zagrożenie pożarowe.
Zaletą biokominków numer 2 jest bez wątpienia ich wygląd. Pomijając te wyglądem przypominające tradycyjne kominki, biokominki występują w wielu naprawdę oryginalnych formach, mogących być centralną ozdobą każdego wnętrza czy ogrodu.
Ponadto dodatkową ozdobą samych biokominków mogą być występujące w wielu odmianach specjalne polana, do złudzenia przypominające prawdziwe drewno, czy chociażby efektowne kamienie, również występujące w różnych kolorach i odmianach.
Myślę więc, że to wystarczające powody aby rozważyć biokominek w swoim mieszkaniu, domu, a przede wszystkim na tarasie czy w ogrodzie. Mogę Ci zagwarantować, że będzie efektownym elementem, który przyciągnie wzrok każdego Twojego gościa. Co więcej, odpowiednio ustawiony i wyeksponowany, może stać się główną ozdobą Twojego ogrodu. Stąd polecam Ci taką formę dekoracji, z małym zastrzeżeniem, że jeśli się na niego zdecydujesz, musisz pamiętać o odpowiednich paliwach.
Natomiast na koniec mam dla Ciebie jeszcze jedną, ważną informację. Jeśli użytkujesz kominek tradycyjny, czy nawet jakikolwiek piec na paliwa stałe, z pewnością nie jest Ci obcy temat sadzy, szczególnie tej osadzającej się w kominie. Ona również może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, a przy okazji wpływać na ograniczenie wydajności Twojego pieca czy kominka, a w konsekwencji większe spalanie. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na sprawdzony preparat do spalania sadzy, którym sporo możesz sobie pomóc i dużo zaoszczędzić. Zresztą przeczytaj o tym dokładnie, klikając w poniższy baner.
Tymczasem jednak pamiętaj o biokominkach, które jakby nie było stanowią pewnego rodzaju nowość, alternatywę dla kominków tradycyjnych, a przede wszystkim duży krok w przyszłość, który wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, mnogość i dowolność zastosowań, czystość, ale także ochronę środowiska.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024