Czy WIELKOŚĆ ma znaczenie? Mówi się, że w pewnych sprawach ma.

Portrait of a beautiful young woman holding bananas.

Pytanie stare jak świat i ile zdań tyle opinii. Jak to zatem jest na prawdę: czy wielkość ma znaczenie? Dla niektórych ma, dla innych nie, jeszcze innym jest to obojętne. Jeśli zapytamy kobiet to usłyszymy: wielkość nie ma znaczenia. A mężczyzn? Wręcz przeciwnie, wielkość ma duże znaczenie. No właśnie, dlaczego tak jest?

Wydaje się, że kobietom wielkość, a właściwie szerokość nie robi większej różnicy ponieważ dla nich koszenie to tylko koszenie i nie zastanawiają się bliżej na tym tematem. Natomiast dla mężczyzn, koszenie poza zwykłym ścinaniem trawy jest również momentem obcowania ze sprzętem i techniką, a więc w grę zaczynają wchodzić emocje. A emocje to parametry: moc, wydajność i wielkość czyli właśnie szerokość koszenia. Może być mała i duża, w więc warto się nad tym bliżej zastanowić.

Na co wpływa wielkość czyli szerokość koszenia?

Przede wszystkim na wydajność naszej pracy, a tym samym na czas w jakim ją wykonamy. Jeśli to nie wydaje się Wam istotne to zauważcie, że poza wydajnością i czasem ma także zasadniczy wpływ na dystans jak pokonamy podczas koszenia. Popatrzcie na prosty przykład. Mamy do skoszenia 10-arowy ogród o wymiarach 40 na 25 metrów. Dla uproszczenia przykładu nie zajmujmy się tym, że coś tam rośnie, coś tam jest tak czy inaczej zagospodarowane. Zawsze coś jest, bez względu jaka działka i jaki sprzęt mamy do dyspozycji.

A więc mamy teren o wymiarach 40 na 25 metrów. Aby dowiedzieć się jaki dystans pokonamy podzielmy 40 metrów czyli szerokości naszej działki przez szerokość koszenia kosiarki przez co uzyskamy ile pasów musimy przejść. Następnie ilość pasów przemóżmy przez długość naszego ogrodu czyli 25 metrów.

Zobaczcie jak przedstawia się to dla trzech wariantów:

1. Kosiarka o szerokości koszenia 30cm.
40m / 0,3m = 133,33 pasa.
133,33 pasa * 25m = 3333,33 metry, a więc 3,33 kilometra

2. Kosiarka o szerokości koszenia 44cm.
40m / 0,44 = 90,91 pasa.
90,91 pasa * 25m = 2272,72 metry, a więc 2,27 kilometra

3. Kosiarka o szerokości koszenia 57cm.
40m / 0,57 = 70,17 pasa.
70,17 pasa * 25m = 1754,38 metry, a więc 1,75 kilometra

Jeśli komuś wydaje się, że przejście 3,33 lub 1,75 kilometra z kosiarką to żadna różnica to zapewniam, że jednak różnica jest. Nie można też zapomnieć, że dodatkowe pasy do przejścia to także dodatkowe nawroty, a to wszystko dodatkowy czas i wysiłek. Przerabiam to na co dzień więc wiem jak to jest.
Oczywiście podany przykład jest mocno wyidealizowany tzn. zakłada, że skosimy całą szerokość działki równą wielokrotnością szerokości naszej kosiarki. Tak też nie jest bo zawsze zrobimy minimalne zakładki i w rzeczywistości tych pasów będzie jeszcze o pewien procent więcej. Czym więcej pasów tym więcej zakładek i ten procent będzie większy, a więc i dystans będzie wzrastał czym mniejsza szerokość koszenia.

Jaką więc szerokość koszenia możemy wybrać?

Do wyboru mamy cały wachlarz możliwości, od małych do dużych. Nie jest to zaskoczeniem. Główny czynnik jaki będzie o tym decydował to rodzaj kosiarki na jaką się zdecydujemy. Rozpatrując podstawowe ręczne kosiarki do tradycyjnych, przydomowych ogrodów mamy do wyboru przede wszystkim elektryczne i spalinowe.

Mniejsze szerokości koszenia występują głównie w kosiarkach elektrycznych, rozpoczynają się już od 30. centymetrów i wzrastają stopniowo aż do 44. czy nawet 46. centymetrów.
Kosiarki spalinowe rozpoczynają się od szerokości koszenia około 40. i również wzrastają aż do 56., a nawet 57. centymetrów.
Powyżej 60. centymetrów szerokości koszenia rozpoczynają się już najmniejsze traktorki ogrodowe, które kończą się na szerokościach 100, 120 i nawet więcej centymetrów.
Aby być w miarę precyzyjnym to można wspomnieć także o ręcznych kosiarkach bębnowych i wrzecionowych, które jednak mają małe szerokości, około 30 – 38. centymetrów i zdecydowanie dedykowane są raczej do niewielkich, ozdobnych trawników.

Czy zatem ostatecznie wielkość ma znaczenie?

Nie będę się wypowiadał na inne tematy, ale jeśli chodzi o koszenie to wielkość, a konkretnie szerokość ma bardzo duże znaczenie. Nie patrząc nawet na powyższy przykład, nie trzeba być geniuszem aby zdać sobie sprawę, że duży może więcej. A więcej to znaczy szybciej. A czy lepiej? Lepiej także. Bo mniej pasów wykonanych kosiarką to chociażby mniej linii zajeżdżonych kołem gdzie zawsze jakość koszenia jest mniejsza. Zatem większa szerokość koszenia to zaoszczędzony czas, lepsza jakość i efekt końcowy oraz mniejszy nakład pracy. A koszty? Nie będzie odkryciem, że większa kosiarka będzie droższa od tej mniejszej. Na starcie narażeni będziemy więc na większy, jednorazowy wydatek. Jednak pamiętajcie, że kosiarkę kupujecie na co najmniej kilka lat więc większa kwota zakupu rozłoży się i „zgubi” w czasie. A bieżące korzyści, przez cały okres eksploatacji, zdecydowanie przemawiają za kosiarką większą, która „odrobi” początkowy większy wydatek. Chociażby skróci nasz czas pracy, czyli pozwoli go zaoszczędzić i wykorzystać efektywnie gdzie indziej.

Podsumowując, zdecydowanie twierdzę, że wielkość ma znaczenie, a duży może więcej. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy wielkość ma znaczenie?

Zdjęcie tytułowe: Fotolia.com 19811174 – diet © Andrey Kiselev

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *