Sezon ogrodniczy właściwie można uznać za zakończony. Przynajmniej w kwestii koszenia trawy. O ile jeszcze nie wykonaliśmy ostatniego koszenia, to z pewnością będzie ono nie później, niż w przeciągu kilku najbliższych dni.
A później można o nim zapomnieć aż do wiosny. I o sprzęcie, szczególnie o kosiarce, również. Ale pod jednym warunkiem: że się o nią odpowiednio zadba. To znaczy przygotuje tak, aby wiosną bezproblemowo uruchomić i przepracować nią kolejny sezon.
Czy można to zrobić samemu? Oczywiście, stosując się do kilku, poniższych zasad czyli krótkiej instrukcji pt.: jak przygotować kosiarkę do zimy?
Zanim jednak to, krótka uwaga: poniższy zbiór „mądrości” wynika z mojej praktyki i tego, jak sami dbamy o nasze kosiarki. Jestem pewien, że postępowanie według tego, z całą pewnością przysłuży się Twojej kosiarce. Niemniej jednak, nie zaszkodzi, jeśli w tej kwestii zajrzysz również do instrukcji obsługi Twojego sprzętu, ponieważ tam również jest zbiór zasad, dedykowany Twojemu modelowi. A przynajmniej powinien być, u każdego szanującego się producenta.
.
Jak przygotować kosiarkę do zimy?
Bez względu na to, czy kosiarkę masz czerwoną…
Czarną…
Czy jakiegokolwiek innego koloru. Czy kosisz nią zwykły, przydomowy trawnik, czy w takich dostojnych miejscach…
Jedno jest pewne: po całym sezonie Twoja kosiarka nie wygląda najlepiej. Może nie aż tak…
Ale z pewnością również nie całkiem pięknie. Dlatego jedno nie ulega wątpliwości: trzeba o nią zadbać i odpowiednio zabezpieczyć na zimę. A konkretnie do kilkumiesięcznego postoju.
Zanim przedstawię Ci moje wskazówki, jeszcze jedna uwaga. Dotyczą one głównie kosiarek spalinowych. Po pierwsze dlatego, że takie uważam, za jedyne słuszne rozwiązanie, a po drugie to właśnie kosiarkom spalinowym należy poświęcić najwięcej uwagi. A głównie ich silnikom.
Kosiarki elektryczne czy akumulatorowe, to głównie ich umycie, ogólna konserwacja i naostrzenie noża. Więc jeśli taką posiadasz, z poniższej listy wybierz tylko te pozycje.
.
Dobra, wystarczy wprowadzenia, przejdźmy do rzeczy. Jak przygotować kosiarkę do zimy?
I. Czynności podstawowe.
Czyli niezbędne minimum. Proste, nie wymagające żadnej specjalistycznej wiedzy.
Zanim jednak rozpoczniesz jakiekolwiek prace, i to nie tylko teraz, ale zawsze przy kosiarce, pamiętaj o rzeczy najważniejszej: odłącz końcówkę przewodu wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej. To absolutnie niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa pracy, zapobiega przypadkowemu, samoczynnemu uruchomieniu kosiarki.
Po drugie, zanim rozpoczniesz zabiegi i weźmiesz kosiarkę w obroty, pamiętaj także o tym, że to urządzenie mechaniczne, a silnik ma swoje wymogi. Dlatego nie obracaj jej „jakkolwiek”, ale zawsze w następujący sposób: przodem do góry, opierając ją na uchwycie.
Dotyczy to również innych czynności w trakcie sezonu. Zawsze, ile razy chcesz zajrzeć pod spód, rób to w ten sposób. Unosisz przodem, ktoś może Ci stanąć na rączce, a Ty od przodu zaglądasz.
Inne przechylanie kosiarki z silnikiem spalinowym może ten silnik uszkodzić, a w szczególności jego gaźnik. No chyba, że producent Twojej przewiduje inaczej, chociaż nie przypuszczam.
.
Usunięcie paliwa ze zbiornika.
Po to aby nie zostało w nim na kilka miesięcy. Oczywiście można to robić na różne sposoby np. wypompowując, ale zdecydowanie polecam metodę „wypalenia”. Czyli po skończeniu prac zostawić kosiarkę włączoną aż do momentu kiedy paliwo się wypali i kosiarka się wyłączy.
Aby to sobie ułatwić, warto wykonując ostatnie koszenie, nie tankować do pełna, a raczej utrzymywać poziom paliwa na minimum. Żeby wypalanie nie trwało później kilka godzin. Wypalając najlepiej kosiarkę pozostawić włączoną gdzieś w ogrodzie, a samemu spokojnie pójść do domu. W tym celu rączką kosiarki, która zapewnia jej pracę, najlepiej zawiązać sznurkiem. Nie trzeba jej wówczas trzymać, a kosiarka się nie wyłączy dopóki będzie paliwo.
.
Oczyszczenie kosiarki.
I to nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od spodu. Ponieważ to tam jest najwięcej nagromadzonych nieczystości, resztek trawy i ziemi, które skutecznie oblepiają korpus kosiarki.
Szkoły oczyszczania są różne. Począwszy od tej, którą zaleca producent większości modeli: podłączyć, za pomocą złączki, do końcówki będącej w kosiarce wąż z wodą i pod ciśnieniem wypłukać spód kosiarki.
Ewentualnie jeszcze przy wypalaniu paliwa kiedy nóż kosiarki pracuje i powoduje większy ruch wprowadzanej wody. Osobiście tego nie polecam, bo to najzwyczajniej niewiele daje.
Dlatego jedyną słuszną i skuteczną metodą jest oskrobanie zanieczyszczeń przy pomocy drewnianego lub plastikowego narzędzia. Następnie ręczne, gąbką wymycie kosiarki.
Trzeba wspomnieć jeszcze o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze myjąc kosiarkę, szczególnie przy użyciu wody warto poczekać aż wystygnie. Nie powinno się polewać rozgrzanego silnika aby nie doprowadzić do pęknięcia elementów.
Po drugie nie powinno się używać wody pod ciśnieniem czyli np. karchera. Dlatego, że duże ciśnienie może uszkodzić niektóre delikatne elementy, a ponadto wtłoczyć wodę tam, gdzie nie powinna się znajdować. W konsekwencji może pozostać tam na dłużej i powodować korozję.
.
Naprawa, wymiana elementów, zabezpieczenie obudowy.
Nie jest tajemnicą, że kosiarka podczas pracy, narażona jest na liczne uszkodzenia. Pęknięcia, otarcia itd., powstałe na skutek kontaktu z różnymi ogrodowymi elementami i nieuważnego prowadzenia.
W związku z tym, jeśli po dokładnym umyciu coś takiego się zauważysz, warto się tym zająć. Elementy pęknięte warto naprawić, skleić jeśli jest taka możliwość, względnie zamówić nową część u producenta.
Jednak najczęściej i najbardziej zniszczonym elementem jest wewnętrzna strona kosiarki, w szczególności korpus (rama) i cała misa, w której pracuje nóż. I z reguły są to elementy metalowe. W związku z tym, korzystając z tego, że kosiarka jest wymyta, bez zanieczyszczeń, warto je pomalować np. jakąś farbą antykorozyjną.
.
II. Czynności rozszerzone.
Czyli takie, które wymagają już nieco większego zaangażowania z Twojej strony. Ale w dalszym ciągu proste, nie wymagające szczególnej specjalistycznej wiedzy. Niemniej jednak, jeśli nie masz do nich smykałki, zawsze możesz zlecić je serwisowi.
Z tym, że jeśli o serwisie mowa, polecam dla przypomnienia pewien wpis: Główne grzechy serwisów. Czyli jak nie dać się oszukać i nie odebrać sprzętu w stanie gorszym niż był zostawiony?
.
Wymiana oleju.
Ale spokojnie, to nie samochód. Wystarczy odkręcić śrubę znajdującą się od spodu silnika, spuścić zużyty olej, zakręcić śrubę, a górą, z reguły przez otwór z bagnetem do sprawdzania poziomu, wlać nowy olej. Oczywiście olej dedykowany dla Twojego modelu kosiarki.
Cenna wskazówka: łatwiej wymieniać olej kiedy jest jeszcze lekko ciepły. Wówczas lepiej i dokładniej spływa, tym samym zabierając z sobą więcej zanieczyszczeń.
.
Wymiana filtra powietrza.
Oczywiście jeśli nie da się wyczyścić tego obecnego. Czyli z reguły papierowego. Choć i ten można próbować „obstukać” lub przedmuchać sprężonym powietrzem.
Jeśli filtr jest z gąbki, można ją wyjąć, wyprać, poczekać do wyschnięcia, a następnie lekko nasączyć olejem i założyć.
Dostęp do filtra powietrza również nie jest skomplikowany, z reguły jest w puszcze otwieranej na jeden lub dwa zaczepy.
.
Wymiana świecy zapłonowej.
Skoro i tak mamy ją już dostępną, aż prosi się wymienić.
Wykręcić i wkręcić nową. Przed wkręceniem w otwór można wlać minimalną ilość świeżego oleju silnikowego, następnie kilka razy lekko pociągnąć za linkę rozrusznika aby rozprowadzić olej. Po wkręceniu jeszcze raz powoli pociągnąć za linkę aż do wyczucia lekkiego oporu.
Alternatywą dla wymiany świecy jest też próba jej regeneracji. Czyli szczotką drucianą przetarcie jej elektrod. Osobiście nie praktykuję.
.
Konserwacja linek.
Stosunkowo rzadko, ale zdarza się, że linka gazu lub napędu jeśli jest, ciężko chodzą. Albo blokują się pod wpływem zanieczyszczeń czy kurzu, który się na nich gromadzi.
Dlatego warto, szczególnie nie osłonięte pancerzem części linek, oczyścić i lekko przesmarować. Naoliwić.
.
Ostrzenie i wyważenie noża.
Celowo zostawiłem to „na deser”. Dlatego, że to jeden z ważniejszych elementów. I wbrew pozorom możliwy do wykonania we własnym zakresie.
Nie będę tego omawiał, poświęciłem temu osobny wpis: jak naostrzyć nóż w kosiarce?
.
I to tyle czynności w temacie jak przygotować kosiarkę do zimy. Warto wspomnieć jeszcze o przechowywaniu czyli miejscu, w którym spędzi najbliższe miesiące.
Dobrze aby było to miejsce suche i wentylowane. Czyli np. garaż. Warto również ją przykryć np. gewłókniną aby niepotrzebnie się nie kurzyła.
Myślę, że ta krótka instrukcja pozwoli Ci samemu zająć się swoją kosiarką. Przynajmniej w tym zakresie podstawowym. Co do reszty, to jak wspomniałem, zawsze można zdać się na serwis. Chociaż w tym przypadku trzeba liczyć się z określonymi kosztami. Jednak dla dobra kosiarki i jej żywotności, nie warto na tym oszczędzać.
W powyższych zabiegach trzeba również wziąć poprawkę na swoje umiejętności. I jeśli faktycznie nie rokują powodzenia, nie warto eksperymentować. Szczególnie w przypadku droższych kosiarek, gdzie ewentualne błędy mogą Cię sporo kosztować.
No i oczywiście trzeba mieć również na względzie sprawy gwarancji. Z reguły, w trakcie jej trwania, wiele z powyższych czynności, zarezerwowanych jest tylko dla serwisu. Ale po? To już inna sprawa.
W każdym razie mam nadzieję, że pomogłem. A przynajmniej rozjaśniłem kilka kwestii i użytkowanie kosiarki będzie udane w kolejnym sezonie.
I niech odbywa się w niemniej ciekawych okolicznościach.
A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie, jako Czytelnika bloga:
Polub, a jeśli uznasz za ciekawe udostępnij.
- Pomysły na bluszcz w ogrodzie i na tarasie - 26 stycznia 2025
- Jak zaprojektować ogród naturalistyczny? Inspiracje z polskich ogrodów - 22 stycznia 2025
- Rośliny do oczka wodnego w ogrodzie – inspiracje i sprawdzone gatunki - 19 stycznia 2025
Umyć, wykorzystać paliwo do końca – to takie podstawy. A co poza tym? Pamiętajcie też, że w ciągu roku warto używać solidnego paliwa do kosiarki. Warter Fuels znacie? Na paliwie ekologicznym po prostu będzie zdecydowanie lepiej, sprzęt powinien działać solidniej, niezawodnie, silnik będzie pracować dużo lepiej, a przynajmniej tak wyglądają nasze doświadczenia. Wiadomo, że z czasem to wpłynie również na poprawę żywotności.