Nawierzchnia żwirowa bywa niestabilna. Można temu łatwo zaradzić: pokażę Ci, jak umocnić żwirową nawierzchnię.
Jednak na wstępnie, krótko o samych nawierzchniach żwirowych, które jak wiadomo, mają wiele zalet:
- Są tanie i łatwe do samodzielnego wykonania.
- Są przepuszczalne, a tym samym biologicznie czynne. Pozwalają wodzie swobodnie wsiąkać w grunt, po deszczu nie powstają na nich kałuże.
- Wyglądają estetycznie i pasują do ogrodów w każdym stylu.
- Są różnorodne: żwir jest dostępny w różnych kolorach i frakcjach, poza tym możesz go zastąpić grysem.
Główne wady żwirowych nawierzchni to niestabilność i nietrwałość. Jeśli po prostu wysypiesz ścieżkę czy podjazd żwirem, w trakcie użytkowania nawierzchni kamyki będą się przemieszczać, rozsypywać na boki i mieszać się z trawą. Co więcej, na sypkim żwirze można się łatwo poślizgnąć i stracić równowagę. O wypadek nietrudno! Jednak łatwo można zapobiec problemom, odpowiednio umacniając żwirową nawierzchnię.
.
Jak umocnić żwirową nawierzchnię?
Odpowiedź jest prosta: podbudowa, obrzeża i kratki trawnikowe.
Podbudowa
Nawierzchnie sypkie, wykonane ze żwiru, grysu, tłucznia czy innych kruszyw, powinny posiadać podbudowę, tzn. wyłożoną i utwardzoną pod nimi warstwę tłucznia o większym uziarnieniu (3-6 cm), o grubości ok. 15-30 cm, zależnie od planowanego obciążenia nawierzchni. Dzięki podbudowie unikniesz „wdeptywania” żwiru w podłoże, a tym samym powstawania nierówności. Dodatkowo, dla uniknięcia zachwaszczenia, warto wyłożyć pod spód agrowłókninę lub geowłókninę.
Obrzeża
Żwir i inne nawierzchnie sypkie wymagają ograniczenia obrzeżem – w przeciwnym razie kamyki zaczną z czasem rozsypywać się na boki i mieszać z trawą. Nie musisz inwestować w toporne, betonowe czy granitowe krawężniki: równie dobrze sprawdzi się klasyczne obrzeże trawnikowe z tworzywa. Jest tańsze i znacznie łatwiejsze w montażu, a ponadto praktycznie niewidoczne. Dzięki temu łatwo wkomponujesz żwirowe ścieżki w scenerię naturalistycznego ogrodu.
Uwaga: aby obrzeże trawnikowe nadawało się do umocnienia żwirowej nawierzchni, musi odznaczać się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz skrajne temperatury (mróz i upały).
Powyższe warunki doskonale spełniają obrzeża trawnikowe Stella Bord. Są w 100% wykonane z surowców wtórnych, więc pośrednio pomagają chronić środowisko.
Obrzeża trawnikowe Stella Bord są trwałe, giętkie i łatwo łączą się ze sobą (na „klik”). Za ich pomocą można kształtować proste, łukowe czy wręcz kręte krawędzie nawierzchni.
Montaż trwa chwilę, nie wymaga robienia wykopów ani specjalnego sprzętu. Po prostu ułóż obrzeża zgodnie z planowany przebiegiem krawędzi nawierzchni, następnie przyszpil do podłoża za pomocą załączonych kotew.
W ten identyczny sposób możesz dyskretnie i estetycznie wykończyć brzegi rabat i trawnika.
Więcej na temat obrzeży trawnikowych przeczytasz w tym poście.
Kratka drogowo-trawnikowa
Kratka drogowo-trawnikowa, inaczej mówiąc kratka trawnikowa, to prosty i niezawodny sposób stabilizacji i umacniania sypkich nawierzchni ze żwiru, grysu, tłucznia lub innych kruszyw. Znacznie zwiększa trwałość i bezpieczeństwo użytkowania żwirowych ścieżek, placyków, podjazdów, parkingów, dróg oraz tarasów.
Co więcej, zapobiega obsuwaniu się komponentów sypkich nawierzchni wyłożonych na pochyłym terenie. Żwirowa alejka na stromej skarpie? Czemu nie, dzięki zastosowaniu kratki drogowo-trawnikowej to możliwe i proste w realizacji. Oczywiście aby taka nawierzchnia była naprawdę trwała i wytrzymała, sama kratka musi odznaczać się wysoką jakością.
Do umacniania żwirowych nawierzchni świetnie nadaje się kratka drogowo-trawnikowa Stella Green o strukturze plastra miodu. Jest dostępna w kolorach czarnym lub zielonym, w dwóch rozmiarach (50×50 cm lub 57×38 cm) i grubościach (4 cm lub 5 cm).
Kratka drogowo-trawnikowa pozwala łączyć ze sobą różne rodzaje kruszyw oraz umożliwia instalację oświetlenia w podłożu. Jej montaż jest niezwykle prosty – opisałem go szczegółowo w tym poście.
.
Podsumowując
Nawierzchnia żwirowa musi być stabilna – chodzi bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych! Zadbaj o nie tanio i bez komplikacji, montując kratki oraz obrzeża trawnikowe. To najlepszy sposób, by umocnić żwirową nawierzchnię, a jednocześnie zapewnić trwały efekt.
.
.
Post we współpracy z marką Scala Plastics
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024