Wieniec bożonarodzeniowy to tradycyjny świąteczny stroik. Możesz łatwo zrobić go samodzielnie, najlepiej z naturalnych materiałów. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak wykonać wieniec bożonarodzeniowy krok po kroku.
Wieniec bożonarodzeniowy to, obok choinki, jedna z najpopularniejszych świątecznych dekoracji. Wygląda pięknie zawieszony na drzwiach domu, furtce, a także ułożony na stole wigilijnym bądź lewitujący pod żyrandolem. W kwiaciarniach, na targowiskach i centrach ogrodniczych aż mieni się w oczach od gotowych stroików z gałązek iglaków. Zamiast iść na łatwiznę, warto wykonać samodzielnie swój własny, niepowtarzalny wieniec bożonarodzeniowy.
.
Wieniec bożonarodzeniowy – dlaczego warto uwić go samodzielnie?
- Własnoręcznie wykonana dekoracja z pewnością zrobi większe wrażenie niż „gotowiec”.
- Wicie i dekorowanie wieńca bożonarodzeniowego daje mnóstwo frajdy, zwłaszcza jeśli wciągniesz do zabawy rodzinę lub przyjaciół.
- Wieniec bożonarodzeniowy Twojej własnej produkcji będzie dokładnie taki, jaki Ci się marzy – w końcu to Ty zadecydujesz o wyborze materiałów i ich ostatecznym zestawieniu.
- Wieniec bożonarodzeniowy będzie ekologiczny i praktycznie darmowy, jeśli wykonasz go z darów natury znalezionych w ogrodzie, lesie lub parku.
Wieniec bożonarodzeniowy z naturalnych materiałów to piękna i oryginalna dekoracja, którą możesz stworzyć w parę chwil, bez szkody dla portfela ani środowiska. A więc do dzieła! Żeby nie powielać wszędobylskiego, oklepanego schematu wieńca bożonarodzeniowego z gałązek iglaków, dla odmiany pokażę Ci, jak wykonać taką dekorację z pędów zimozielonego bluszczu.
.
Potrzebne materiały
- Kilka długich (co najmniej 50 cm) pędów bluszczu pospolitego (Hedera helix). Powinny być giętkie i nadal niezdrewniałe.
- Średniej grubości drut (np. florystyczny) o średnicy 0,6-0,8 mm. Możesz go zastąpić sznurkiem jutowym.
- Cienki drucik o średnicy 0,2-0,3 mm. Możesz go zastąpić mocną nitką.
- Cążki lub nożyczki do cięcia drutu, ewentualnie stary sekator, którego nie szkoda Ci stępić.
.
Do dekoracji:
- Kolorowe owoce krzewów, drzew i bylin.
- Szyszki.
- Inne dodatki, dowolnie przez Ciebie wybrane.
.
Jak zrobić wieniec bożonarodzeniowy – wykonanie krok po kroku
- Zwiń długi pęd bluszczu w pętlę o średnicy 20-30 cm. Umocuj dolną końcówkę gałązki, okręcając ją grubszym drutem. Resztę pędu wpleć w pętlę.
- Do powstałej w ten sposób podstawy wieńca doczep tym samym drutem dolny koniec kolejnego pędu bluszczu. Tak jak poprzednio, wpleć pęd w pętlę.
- Powtarzaj poprzedni krok z kolejnymi 2-3 pędami bluszczu, aż uzyskasz wieniec pożądanej grubości. Co ta „pożądana grubość” dokładnie oznacza, jest kwestią gustu.
- Gdy główna część wieńca bożonarodzeniowego jest gotowa, pora na najprzyjemniejszą część zadania, czyli dekoracje. Aby przymocować owoce głogu czy dzikiej róży do wieńca, okręć cienki drucik dookoła końcówki owocującej gałązki, następnie przymocuj ją do wieńca z bluszczu drugim końcem drucika. Proste, prawda?
- W identyczny sposób możesz przymocować do wieńca bożonarodzeniowego szyszki, gałązki, suche kwiaty czy co Ci tam jeszcze wpadnie w ręce. Masz pełną dowolność, jedynym ograniczeniem jest Twoja kreatywność. Jeśli chcesz, możesz połączyć naturalne materiały z gotowymi ozdobami, np. drobnymi bombkami. Równie dobrze do dekoracji wieńca nadają się domowej roboty pierniczki.
- Wieniec bożonarodzeniowy może dosłownie nabrać blasku, jeśli opleciesz go sznurem drobnych lampek choinkowych na baterie.
.
Ostrzegam: gdy już się wciągniesz w tworzenie świątecznych ozdób, najpewniej na jednym wieńcu bożonarodzeniowym się nie skończy.
Wówczas polecam Ci chociażby takie wyjątkowe lampiony z miechunki.
.
Podsumowując
Wieniec bożonarodzeniowy wykonany samodzielnie z materiałów znalezionych w ogrodzie, parku czy lesie nie kosztuje ani grosza (nie licząc kawałeczka drutu), a wygląda co najmniej równie pięknie jak gotowe stroiki. Co nie mniej ważne, chwile spędzone z rodziną lub przyjaciółmi na robieniu świątecznych dekoracji są po prostu bezcenne! Z pewnością pozostaną w pamięci jeszcze długo po tym, jak naturalny wieniec bożonarodzeniowy ulegnie biodegradacji.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024