Jak zaaranżować ognisko w ogrodzie

Ognisko w ogrodzie 1

Trudno o bardziej klimatyczny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi lub rodziną. Ogień przyciąga ludzi z magnetyczną siłą – trzeba tylko mieć gdzie go rozpalić i wiedzieć, jak to zrobić. A przy okazji na co zwrócić uwagę, aby efektownie, a jednocześnie bezpiecznie zaaranżować ognisko w ogrodzie.

Dobra wiadomość na początek: ognisko da się zrobić w każdym ogrodzie, a nawet na tarasie. Jeśli nie masz gdzie wygospodarować na nie stałego miejsca, możesz sprawić sobie przenośne palenisko i przestawiać je wedle potrzeby. Jedno i drugie może być praktycznym i bardzo dekoracyjnym elementem, o ile jest pomysłowo zaaranżowane i wkomponowane.

.

Gdzie zaplanować ognisko w ogrodzie?

Miejsce do palenia ognia powinno pasować do stylu ogrodu, być samo w sobie atrakcyjne, a przede wszystkim bezpieczne. Ogień to nie zabawka, więc zasady BHP muszą być zawsze na pierwszym miejscu. Ale o tym później, bo najpierw pokażę Ci kilka ciekawych rozwiązań i pomysłów podpatrzonych w ogrodach zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody.

Zatem poniższe pomysły na ognisko w ogrodzie możesz potraktować jako inspirację albo wprost skopiować do własnego ogrodu:

Minimalistyczne: prosty kamienny krąg na trawniku

Ognisko w ogrodzie 2

Ognisko w ogrodzie 3

Ognisko w ogrodzie 3a

Rustykalne: kamienny krąg na kamiennej nawierzchni, z żeliwnym podwieszanym grillem

Ognisko w ogrodzie 4

Ognisko w ogrodzie 5

Ognisko w ogrodzie 6

Wśród bruku

Ognisko w ogrodzie 7

Ognisko w ogrodzie 8

W betonowym kręgu

Ognisko w ogrodzie 9

Romantyczne palenisko

Ognisko w ogrodzie 10

Ognisko w ogrodzie 10b

Ognisko w ogrodzie 11a

Palenisko w nowoczesnym stylu

Ognisko w ogrodzie 10a

Ognisko w ogrodzie 11

Palenisko z odzysku

Ognisko w ogrodzie 14

Ognisko w ogrodzie 14a

Ognisko w ogrodzie 15

Pomysłów i sposobów na zaaranżowanie miejsc na ognisko w ogrodzie i palenie ognia jest tak dużo, jak chętnych na pieczenie kiełbasek, ogrzewanie rąk albo po prostu wpatrywanie się w migoczące płomienie. Ale, jak wspomniałem na początku, zawsze trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Zdrowy rozsądek to podstawa, bo o pożar nietrudno. Zwłaszcza gdy zabawa przy ognisku się rozkręci… A więc:

.

Jak bezpiecznie wyznaczyć miejsce na ognisko?

  • Ognisko czy palenisko nie może znajdować się w pobliżu drzew, budynków i łatwopalnych elementów. 3 m odstępu to absolutne minimum. Również trawy ozdobne w bliskim sąsiedztwie ognia to ryzykowny pomysł.

Ognisko w ogrodzie 16

  • Ognisko powinno znajdować się co najmniej 4 m od sąsiedniej działki – dym z ogniska może przeszkadzać sąsiadom.
  • Wokół ogniska lub paleniska musi pozostać dość miejsca dla kilku osób, tak by każdy miał swobodny dostęp do ognia, ale też mógł się od niego w razie potrzeby odsunąć.

Ognisko w ogrodzie 17

  • Niedaleko ogniska musi znajdować się źródło wody. Czymś ten ogień trzeba w końcu ugasić.
  • W pobliżu przyda się też źródło światła, bo ognisko często przeciąga się do późnego wieczora. Wbrew pozorom sam ogień rozjaśnia tylko niewielki obszar nocnego mroku.
  • Obok stałego stanowiska na ognisko warto wygospodarować miejsce do składowania drewna. Pamiętaj o zadaszeniu, drewno nie może moknąć.

Ognisko w ogrodzie 18

  • Krąg (lub kwadrat albo inny wielokąt), w którym ma być palone ognisko, powinien mieć 0,5-1 m średnicy. Musi być zagłębiony w podłożu lub otoczony krawężnikiem, a także wyłożony kamieniem, cegłą, brukiem, betonem lub ostatecznie piaskiem. Warto pokryć taką nawierzchnią również teren w promieniu 2 m wokół kręgu. Iskry pryskające z ogniska łatwo podpalają trawę.

Ognisko w ogrodzie 19

  • Przenośne palenisko musi być odporne na działanie wysokiej temperatury, a także stabilne i wytrzymałe na odkształcenia. Misa ogniowa może być wykonana z żeliwa, miedzi albo stali. Ewentualnie betonu lub kamienia, jeśli ma być na stałe umieszczona w danym miejscu ogrodu czy tarasu.

Ognisko w ogrodzie 20

Ognisko w ogrodzie 21

Ognisko w ogrodzie 21a

.

Ognisko w ogrodzie, czy to w formie tradycyjnej, czy jako czy palenisko, z pewnością zapewni Ci mnóstwo radości i wiele niezapomnianych godzin spędzonych na świeżym powietrzu. No, może nie do końca „świeżym”, biorąc pod uwagę dym unoszący się z ogniska. Jeśli już jesteśmy przy dymie: pamiętaj, że rekreacyjne ognisko „zasilane” suchym drewnem opałowym nie ma nic wspólnego ze spalaniem jesiennych liści, odpadów ogrodowych czy tym bardziej śmieci. Takie praktyki są prawnie zabronione i grożą grzywną wysokości 500 zł! Rozpalanie ognisk na prywatnych posesjach nie jest zakazane, ale musi spełnić określone wymogi. Ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i nieprzyjemnego zapachu ani zagrażać bezpieczeństwu. W okresach suszy rozpalanie ognisk może być zabronione zarządzeniem gminy.

Ognisko w ogrodzie 22

Jak widzisz, również przy paleniu ognisk profesjonalne podejście do sprawy ma zasadnicze znaczenie. Jeśli rozpalasz ogień, używając suchego drewna opałowego, a do tego w wygodnie i efektownie zaaranżowanym miejscu, zamiast kłębów czarnego dymu możesz oczekiwać najwyżej delikatnej, przyjemnie pachnącej smużki. Natomiast sąsiedzi zamiast skarg i zażaleń najpewniej złożą Ci wizytę i propozycję wspólnego pieczenia kiełbasek. Miłej zabawy!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *