Ogród pełen kwiatów stanie się jeszcze piękniejszy, gdy ożywi go taniec kolorowych motyli! Jakie rośliny posadzić, by zwabić te piękne owady? Które to są kwiaty przyciągające motyle?
Tęcza barw, wzory jak spod pędzla artysty, koronkowe brzegi skrzydełek… motyle pod względem urody dorównują kwiatom! Jak przystało na prawdziwe gwiazdy, motyle są dość wybredne. Sam fakt, że roślina jest miododajna i wabi pszczoły, na motylach nie robi wrażenia! Mają swoje ulubione źródła nektaru, do których przylatują z daleka. Jednocześnie pogardzają wieloma popularnymi kwiatami ogrodowymi. Za to jeśli posadzisz ich ulubione rośliny, będziesz mógł podziwiać bez końca dziesiątki tych pięknych owadów.
Budleja to dopiero początek! Byliny, gatunki jednoroczne, pnącza i krzewy przyciągające motyle kwitną o różnych porach roku i na różnych stanowiskach. Poniższe zestawienie pomoże Ci stworzyć ogród dla motyli – albo przynajmniej motylą rabatę.
.
Budleja Dawida – motyli krzew
Budleja Dawida (Budleja davidii) – nie bez powodu jest znana jako motyli krzew lub motylowiec. Nie sposób o niej nie wspomnieć, bo to najbardziej znana i jedna z najskuteczniejszych roślin wabiących motyle. Mniej znany jest fakt, że odmiany budlei są niezwykle różnorodne, co pozwala dobrać idealną do każdego ogrodu i na balkon. Najmniejsze, m. in. z serii ‘Micro Chip’, dorastają do zaledwie 50-60 cm. Najokazalsze, jak ‘Black Knight’, ‘Royal Red’ czy ‘White Profusion’, potrafią osiągnąć ponad 3 m wysokości.
Dlaczego budleja przyciąga motyle? Każdy jej kwiatostan składa się z setek małych, rurkowatych kwiatów, które dla motyli są jak boskie puchary pełne nektaru. Wysoka nektarodajność to nie wszystko: rurkowaty kształt jest idealnie dopasowany do aparatów gębowych motyli, z długą trąbką. Rolę wabika pełni specyficzny zapach, dla ludzi dość przyjemny, dla motyli wręcz zniewalający. Te kwiaty przyciągające motyle są wśród ogrodników dobrze znane.
.
Warto wiedzieć
Budleja Dawida zaczyna wymykać się spod kontroli! Ocieplenie się klimatu sprawiło, że zaczęła się coraz chętniej rozsiewać. W wielu krajach osiągnęła status rośliny inwazyjnej! Dlatego tym bardziej warto poznać inne rośliny wabiące motyle, które mogą zastąpić budleję. A jeśli jednak postanowisz zaryzykować, zobacz, jak ciekawie zaaranżować budleję w ogrodzie.
.
Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:
.
Lawenda – raj dla motyli, pszczół i trzmieli
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i pośredmia (L. x media) to długowieczne i wszechstronnie utalentowane rośliny. Ich miododajność sięga 200-300 kg/ha, więc popularność wśród owadów zapylających jest w pełni uzasadniona. Intensywny lawendowy aromat wypełnia cały ogród, zapraszając do odwiedzin trzmiele, pszczoły i różnorodne motyle. Jakimś cudem jednocześnie odstrasza komary i meszki. Więcej na jej temat znajdziesz w poście o aranżacji lawendy w ogrodzie.
.
Werbena patagońska – preriowa bylina dla motyli
Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to jedna z najdłużej kwitnących bylin. W polskich ogrodach zyskała popularność dopiero niedawno, za to obecnie robi zawrotną karierę! Z jednej długiej łodygi bez końca wypuszcza nowe kwiatostany, a takich łodyg tworzy nawet kilkadziesiąt. Gdy ma zapewnione odpowiednie warunki, dorasta do 101,2 m i kwitnie nieprzerwanie od czerwca do października prezentując kwiaty przyciągające motyle. Jest wprost stworzona do ogrodów preriowych, ale pięknie prezentuje się także w nowoczesnych i śródziemnomorskich. Zwłaszcza, gdy obsiądą ją motyle!
.
Kłosowiec – kwitnące kłosy pełne nektaru to raj dla motyli
Kłosowce (Agastache) dziwnym trafem jak dotąd są w Polsce dość mało znane. Za to motyle z daleka rozpoznają te miododajne byliny i chętnie odwiedzają. Kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa), fenkułowy (A. foeniculum) oraz meksykański (A. mexicana) w wielu barwnych odmianach przez całe lato rozwijają gęste kłosy nektarodajnych kwiatów. Kochają je wszystkie owady zapylające, więc motyle muszą dzielić się nektarem z pszczołami i trzmielami. Na szczęście kłosowce wydzielają ten „napój bogów” wyjątkowo obficie!
.
Sadziec – motyla bylina XXL
Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum) to wysoka, rodzima bylina spotykana wszędzie tam, gdzie jest mokro. Rośnie dziko nad rzekami, brzegami stawów i na wilgotnych łąkach, więc czemuż by nie posadzić sadźca nad oczkiem wodnym w ogrodzie? Przez całe lato rozwija duże baldachogrona liliowych, miododajnych kwiatów. Żaden motyl go nie ominie! Uwaga: gdy ma zapewnioną w miarę żyzną, wilgotną glebę, osiąga ponad 1,5 m wysokości i chętnie rozrasta się na boki. Innymi słowy, zarezerwuj dla niego sporo miejsca.
.
Jak przejść z ogrodem na TY?
Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.
.
Jeżówka – wabi przez całe lato poprzez swoje kwiaty przyciągające motyle
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) wbrew nazwie nie zawsze jest purpurowa. Jej kwiatostany oferują tęczę barw rodem ze skrzydeł motyli, które wprost nie mogą się nacieszyć słodkim nektarem. Jeżówka to bylina długo kwitnąca i łatwa w uprawie. Słońce, przepuszczalna gleba i tyle – jest praktycznie samowystarczalna. Warto mieć ją w ogrodzie – jeśli nie masz pomysłu, jak ją zaaranżować, być może zainspirują Cię kolorowe rabaty z jeżówkami z polskich ogrodów. Kolorowe kwiaty przyciągające motyle będą wspaniałą ozdobą Twojego ogrodu.
.
Różaneczniki i azalie – motyla strona rododendrona
Różaneczniki i azalie (Rhododendron) mają tak wiele zalet, że ich atrakcyjność dla motyli często „ginie w tłumie” albo jest pomijana. Dlatego tym bardziej warto tutaj o niej wspomnieć! Wiecznie zielone różaneczniki, miniaturowe azalie japońskie, jak i zrzucające na zimę azalie wielkokwiatowe oprócz pokrewieństwa łączy miododajność. Niestety, pszczelarze nie mają z nich pożytku, bo miód z niektórych odmian rododendronów (m. in. rodzimej azalii pontyjskiej) zawiera niebezpieczną dla ludzi grajanotoksynę. Na szczęście motylom nie szkodzi, mogą do woli delektować się nektarem prosto ze wspaniałych kielichów. Jest na co popatrzeć: różaneczniki i azalie kwitną we wszystkich kolorach oprócz czysto niebieskiego, do tego wiele z nich pięknie pachnie. Gdyby zsumować terminy kwitnienia od najwcześniejszych do najpóźniejszych odmian tych kwasolubnych krzewów, można od końca marca aż do sierpnia podziwiać kwiaty przyciągające motyle
.
Astry jesienne, ze względu na późny termin kwitnienia, to z punktu widzenia motyli i innych owadów prawdziwy skarb. We wrześniu innych kwiatów na rabatach jest już coraz mniej, na szczęście astry nowobelgijskie (Aster novi-belgii), nowoangielskie (A. novae-angliae), krzaczaste (A. dumosus) i odmiany kilku mniej znanych gatunków z tego rodzaju kwitną aż do przymrozków. Dla motyli zimujących w stadium imago, np. przepięknych rusałek, to ostatni łyk pożywnego nektaru przez hibernacją.
.
Inne kwiaty przyciągające motyle
Nie sposób szczegółowo opisać wszystkie kwiaty przyciągające motyle w jednym krótkim poście…ich lista się nie kończy. Inne kwitnące magnesy na motyle to m. in.:
liatra kłosowa
cynie
płomyk wiechowaty
szałwie (różne gatunki i odmiany)
zawciąg pospolity
sasanka
lebiodka pospolita (oregano)
kocimiętka (różne gatunki)
i mnóstwo innych.
Warto docenić chwasty – wiele bezlitośnie tępionych dzikich roślin to niezastąpione rośliny pokarmowe dla gąsienic motyli. Jedna z najważniejszych z nich jest pokrzywa, na której żerują gąsienice różnych gatunków rusałek. Motyle nie biorą się znikąd: muszą znaleźć właściwe rośliny, na których złożą jaja. Jeśli ich larwy nie będą miały odpowiedniego pokarmu, nie zmienia się w zachwycające dojrzałe stadium.
Nie można pominąć kwitnących chwastów, które motyle wręcz kochają. Łopian to „stołówka dla dzieci i rodziców”: nektar spijają dorosłe owady, liście smakują gąsienicom, a kwiaty przyciągające motyle też znajdują swoje zastosowanie
.
Podsumowując
Kolorowe rabaty ogrodowe mogą być jeszcze piękniejsze, jeśli zatańczą nad nimi motyle! Posadź w ogrodzie ich ulubione źródła nektaru kwitnące w różnych terminach i pamiętaj o dzikich roślinach dla gąsienic, a potem podziwiaj te wspaniałe owady przez cały sezon. Z pewnością do swojego ogrodu znajdziesz odpowiednie kwiaty przyciągające motyle.
- Kwiaty przyciągające motyle - 9 lipca 2025
- Czarna plamistość róży – jak ją zwalczyć i zapobiegać? - 7 lipca 2025
- Kolorowe rabaty ogrodowe przykłady i inspiracje - 28 czerwca 2025