Ławka – niby prosty mebel, a jednak bardzo przydatny. Ciekawie zaaranżowana jest praktyczną dekoracją ogrodu.
Po intensywnej pracy w ogrodzie nie ma nic przyjemniejszego, niż usiąść i napawać się widokiem zadbanych roślin. W takich momentach ławka w ogrodzie jest niezastąpiona. Podobnie, gdy chcesz po prostu spędzić spokojne popołudnie z książką na łonie natury albo uciąć sobie dłuższą pogawędkę z najbliższą osobą.
O tym, że ławka w ogrodzie jest przydatna, nie muszę Cię przekonywać. W tym poście znajdziesz przykłady różnych rodzajów ławek oraz pomysły zgodnie z tematem: ławka w ogrodzie aranżacje. Czyli na aranżacje z ławką w roli głównej.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:
.
Ławka w ogrodzie aranżacje i rodzaje
Klasyczna drewniana ławka w naturalnym kolorze – pasuje do prawie każdego ogrodu: wiejskiego, naturalistycznego, rustykalnego, a nawet nowoczesnego.
.
Bielona – drewniana ławka z nierówno ociosanych desek pokrytych białą farbą jest wprost stworzona do sielskiego, wiejskiego ogródka.
.
W jaskrawym kolorze – przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest mocny, barwny akcent. Na przykład na tle jednolicie zielonego żywopłotu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Półokrągła lub okrągła ławka to bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić nieco miejsca. Może częściowo (albo całkowicie) otaczać pień drzewa lub duży krzew.
.
Z recyklingu – w tym przypadku rolę dużej, wygodnej ławki odgrywa stare łóżko. Równie dobrze możesz wykorzystać w podobny sposób stary kufer albo niski, podłużny stolik.
.
Z pniaków – improwizowany mebel w harcerskim stylu. Idealna do ustawienia obok miejsca na ognisko albo w ulubionym zakątku naturalistycznego ogrodu.
.
Z cegieł – wygląda intrygująco, jednak komfort przesiadywania na ceglanej ławce jest wątpliwy. Dlatego przydadzą się miękkie poduchy lub choćby gruby pled do wyłożenia siedziska.
.
Z kutego metalu – ciężki, dostojny mebel pasuje do rustykalnego ogrodu. Dobrze komponuje się z kamienną nawierzchnią z granitowej kostki lub żwiru, najlepiej w sąsiedztwie starego, dużego drzewa lub na tle zimozielonego, gęstego żywopłotu.
.
Romantyczna – filigranowa ławeczka z giętego metalu w pastelowych barwach, przy obficie kwitnącej pnącej róży. Kwintesencja delikatności i filuternego romantyzmu.
.
Wiklinowa – mebelek lekki nie tylko z wyglądu. Wygląda uroczo w ogrodzie wiejskim i romantycznym, przy starym dworku, a także w ogrodzie naturalistycznym, zwłaszcza jeśli ławka jest w naturalnym kolorze.
.
Z daszkiem – spadzisty daszek częściowo osłania przed słońcem i deszczem, a przy okazji dodaje mnóstwo rustykalnego uroku. Boczne ścianki w formie kratek można oddać we władanie delikatnych pnączy, na przykład powojników.
.
Zabytkowa – potężny drewniany mebel z historią w tle powinien stać w miejscu zabezpieczonym przed działaniem czynników atmosferycznych, na przykład na zadaszonym tarasie. Gabaryty i dostojny wygląd takiej ławy mogą przytłaczać, dlatego sprawdzi się głównie w zestawieniach z równie masywnym otoczeniem: kamienną nawierzchnią lub murem, dużymi, starymi drzewami albo przy ścianie starego dworku.
.
Wieloosobowa – długa ławka rodem ze starego parku wprowadza specyficzny klimat i przydaje się, gdy lubisz spędzać czas w większym gronie.
.
Wtopiona w ogród – ławka poprzerastana zielenią lub wkomponowana w zbocze skarpy ma w sobie bajkową nutę i urok tajemniczości.
.
Fantazyjna – ławka, która na pierwszy rzut oka ławki nie przypomina, do tego w neonowych barwach. Taki mebel jest stworzony do nowoczesnego ogrodu.
.
Ławka w ogrodzie – gdzie ustawić
Po prostu tam, gdzie najbardziej lubisz się relaksować bądź potrzebujesz miejsca, by złapać oddech podczas pracy w ogrodzie.
W cieniu pod koroną drzewa,
nad oczkiem wodnym,
w najpiękniejszych zakątkach ogrodu, na przykład wśród hortensji,
obok kwitnącej rabaty,
w ogrodzie różanym.
Pod pergolą – wspaniale, jeśli po ściankach i zadaszeniu pergoli będą pięły się pnącza o pachnących kwiatach lub jadalnych owocach.
Przy ognisku,
obok szklarni lub warzywnika – idealne miejsce, by odpocząć przez chwilę od plewienia, podwiązywania czy siania.
.
Podsumowując
Ławka w ogrodzie aranżacje to temat z jednej strony prosty, a z drugiej wcale nie oczywisty. Tym bardziej, że ławka ławce nierówna. Nawet tak prozaiczna kwestia jak wybór podstawowego mebla do siedzenia i znalezienie dla niego właściwej lokalizacji ma znaczenie dla ogólnego wyglądu ogrodu i Twojej wygody. Na szczęście większość ławek jest na tyle lekka, że możesz je w razie potrzeby przenieść w inne miejsce. A także przemalować, dosadzić wokół niej roślin, podświetlić… Granice wyznacza tylko Twoja kreatywność.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024