Iglaki są w większości zimozielone i łatwe w uprawie. Sprawdzą się w każdym ogrodzie! Tym razem przedstawię Ci najpiękniejsze aranżacje z iglakami w roli głównej.
Iglaki, czyli drzewa i krzewy iglaste, to olbrzymia i niezwykle zróżnicowana grupa roślin, nawet biorąc pod uwagę wyłącznie popularnie uprawiane gatunki i odmiany. Od imponujących drzew, takich jak świerki, sosny, cedry i jodły,
po płożące jałowce i miniaturowe, kuliste żywotniki.
Niektóre, jak cisy, cyprysiki, jałowce i żywotniki, dają się łatwo formować,
mnóstwo innych z natury wyróżnia się malowniczym pokrojem.
Oprócz zieleni iglaki oferują różne odcienie żółci, szarości i błękitu.
Co więcej, iglaki nie zawsze mają igły, inaczej szpilki: alternatywą są łuski ściśle pokrywające pędy żywotników, cyprysików, żywotnikowców oraz araukarii.
.
Iglaki są w większości zimozielone, a przez to bardzo cenne w ogrodzie: aranżacje z ich udziałem zachowują atrakcyjność przez cały rok. To ważne zwłaszcza zimą, gdy rabaty pustoszeją, a kwitnące krzewy i byliny zapadają w spoczynek. Z drugiej strony, od tej reguły zdarzają się wyjątki, czyli iglaki zrzucające igły na zimę, takie jak modrzew, cypryśnik błotny i metasekwoja.
Iglaki są niesamowicie różnorodne, dzięki czemu w ogrodzie można tworzyć zróżnicowane aranżacje z samych iglaków. Z drugiej strony, przesada w żadną stronę nie jest korzystna: kompozycje z roślin iglastych warto wzbogacić domieszką traw, krzewów liściastych oraz kwitnących bylin. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Iglaki w ogrodzie – zimozielone aranżacje
- Ogród z iglakami, trawami i wrzosami
Iglaki w tym ogrodzie zdecydowanie dominują, jednak aranżacje wiele zyskują dzięki dodatkom wykraczającym poza schemat.
W tym przypadku takimi „wisienkami na torcie” są trawy ozdobne: miskanty,
ostnice i rozplenice
oraz imperata.
Kropkę nad „i” stawiają brzozy, wrzosy, wrzośce oraz kwitnące byliny o poduchowatym pokroju.
.
- Rabata wyspowa z iglakami i rododendronami
Iglaki w większości preferują gleby o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Podobne upodobania mają krzewy z rodziny wrzosowatych, takie jak różaneczniki i azalie, a także pierisy.
Kwitnące krzewy wiosną ożywiają iglastą rabatę intensywnymi kolorami. Różaneczniki i pierisy są zimozielone, więc również zimą jest na co popatrzeć. Dość nieoczekiwanym gościem jest fotergilla, krzew z rodziny oczarowatych, który w kwietniu i maju rozwija puszyste kwiatostany, a jesienią zachwyca płomienną barwą liści.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Iglasta kolekcja
Różnorodne iglaki to gratka dla ogrodników z żyłką kolekcjonerską. Iglaki w ogrodzie mogą z powodzeniem tworzyć aranżacje bez udziału innych grup roślin. Zwłaszcza jeśli są to iglaki szczególnie urodziwe, wyróżniające się nietypową barwą lub malowniczym pokrojem. Jeśli jesteś wirtuozem sekatora, możesz wyczarować z roślin iglastych żywe rzeźby (czyli topiary) albo bonsai w wersji XXL (czyli niwaki).
.
- Kontrastowe zestawienia
Iglaki w ogrodzie warto łączyć z roślinami o kontrastowym ubarwieniu, tworząc energetyzujące aranżacje. Mogą to być krzewy i drzewa liściaste, takie jak klon palmowy, buk pospolity albo berberys Thunberga,
trawy ozdobne, na przykład wydmuchrzyca albo hakonechloa,
a także krzewy kwitnące, na przykład hortensje bukietowe.
Zresztą, nawet z samych iglaków da się komponować kontrastowe mozaiki.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Kwiaty wśród iglaków
Krzewy kwitnące oszałamiają urodą przez kilka lub co najwyżej kilkanaście tygodni, ale przez resztę roku tracą znaczną część atrakcyjności. Wyjątek stanowią krzewy kwitnące o liściach kolorowych lub zimozielonych. Pozostałe, jak róże czy hortensje, poza okresem kwitnienia mogą wydawać się niepozorne. Z kolei iglaki, pomijając modrzewie i inne gatunki zrzucające igły, są zimozielone. Niektóre iglaki zmieniają barwę igieł wraz z upływem sezonu, jednak znakomita większość przez cały rok wygląda mniej więcej tak samo. Nuda? Niekoniecznie, jeśli iglaki połączą siły z kwiatami. Iglaki w ogrodzie stanowią doskonałe tło dla krzewów kwitnących, na przykład róż,
a także roślin doniczkowych, takich jak petunie
albo oleandry.
Rośliny iglaste świetnie prezentują się również w towarzystwie kwitnących bylin.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Iglaki przydadzą się w każdym ogrodzie. Dzięki nim aranżacje zachowują dekoracyjność również po sezonie. Dzięki gatunkom o barwnych igłach i łuskach iglasty ogród może być kolorowy nawet bez kwiatów. Z drugiej strony, zestawienie roślin iglastych oraz kwitnących to murowany sukces!