Stylów ogrodów, materiałów do aranżacji i sposobów nasadzeń roślinnych, które w dużej mierze style definiują, jest dużo. Jedne wyróżniają się bardziej, inne mniej. Jednak są style i sposoby zagospodarowania, których nie można pomylić z żadnym innym. Należy do nich bez wątpienia styl nowoczesny, geometryczny, regularny, ogólnie mówiąc charakteryzujący ogród nowoczesny.
Zanim jednak do niego przejdę, czuję się w obowiązku przedstawić Ci kilka blogowych wpisów, ściśle z tym tematem związanych. A są to:
-
Jak samodzielnie zaprojektować ogród – część 1. Dowiesz się z niego jaką formę, a konkretnie jaki kształt nadać wnętrzu swojego terenu. Czy ma to być forma bardziej, czy mniej regularna. A zatem jest to bez wątpienia taki wstęp do rozmyślania o własnym ogrodzie.
-
Jak samodzielnie zaprojektować ogród – część 2. Bardzo ważny post, w którym zobaczysz jakie czynniki zewnętrze i wewnętrzne powinny mieć wpływ na charakter i wygląd Twojego przyszłego ogrodu. Nie warto ich bagatelizować i iść ‘pod prąd’, bo w dłuższej perspektywie z pewnością nie wyjdzie to na dobre.
-
Jak wybrać rośliny do ogrodu? Rodzaje, rola i zasady, które powinieneś znać. Tu z kolei dowiesz się o najważniejszych ogólnych rodzajach, rolach i funkcjach roślin, które mogą spełniać w Twoim ogrodzie. Jest to temat nie bez znaczenia, bo właśnie po części wybór rodzajów roślin definiuje, a właściwie narzuca pewien styl ogrodu. Warto więc mieć tego świadomość.
-
Style ogrodów. Jak wybrać i czym się kierować? To post, który ogólnie przedstawi Ci style, spośród których możesz lub powinieneś wybierać. Również godny uwagi, ponieważ da Ci szeroki obraz sytuacji.
I dopiero jeśli będziesz po lekturze tych czterech wprowadzających postów, a Twoja decyzja o przyszłym ogrodzie padnie na ‘ogród nowoczesny’, możesz wrócić do tej lektury. Bo tu dowiesz się już dokładnie, co ten styl określa, jak wygląda, czym się charakteryzuje i na co zwrócić uwagę, tak właśnie urządzając swój ogród.
Ponadto muszę Ci również wspomnieć o moim Podręczniku. Ponieważ to w nim, szczegółowo i jeszcze bardziej dokładnie omawiam to wszystko, o czym wspomniałem powyżej, a ponadto jeszcze znacznie, znacznie więcej. Czyli jak wybrać działkę, jak przejść projekt i budowę domu, jak samodzielnie zaprojektować i wykonać ogród. Jeśli jesteś na którymś z tych etapów, warto poświęcić uwagę tej lekturze, która może zaoszczędzić Ci sporo kłopotów, nerwów, a przy okazji również pieniędzy.
.
Ogród nowoczesny.
Częściej określany jako geometryczny, co w dużej mierze określa już właśnie jego cechy. Oparty jest na kształtach i figurach geometrycznych, cechuje się raczej prostotą i niespecjalnie skomplikowaną formą nasadzeń. Rośliny są proste, a przy tym dominują gatunki, które w łatwy sposób daje się formować, właśnie w różne geometryczne elementy. W ogrodzie nowoczesnym ilość roślin, jak i samych gatunków nie jest duża, co dodatkowo upraszcza jego prowadzenie. Ogrody nowoczesne szczególnie dobrze sprawdzają się na mniejszych, miejskich działkach, w otoczeniu budynków o nowoczesnej architekturze. To taka skrócona, uproszczona definicja.
.
Niemniej jednak spójrz dokładnie, jak wygląda i co charakteryzuje ogród nowoczesny:
Przede wszystkim powinien być dostosowany do architektury budynku, która oczywiście również powinna być nowoczesna. To jakby naturalne skojarzenie, że nowocześnie wyglądający dom, powinien być otoczony nowoczesnym ogrodem.
Po drugie ogród nowoczesny zdecydowanie wpisuje się w miejskie, mniejsze działki, niż rozległe, wiejskie czy podmiejskie tereny.
Ogród nowoczesny, jak wspomniałem powyżej, zwany również geometrycznym, to przede wszystkim prostota kształtów, prostych linii, okręgów i form, które właśnie przypominają geometryczne figury.
Materiały wykorzystywane w ogrodach nowoczesnych, to również nowoczesne formy takie jak metal, drewno, kompozyty czy beton.
Cechą charakterystyczną są również wszelkiego rodzaju geometryczne elementy zagospodarowania i małej architektury, takie jak pergole, podesty, donice, podwyższone rabaty itd.
W ogrodach nowoczesnych dużą rolę odgrywa również wyrazisty kolor, szczególnie widoczny we wszelkiego rodzajach dodatkach. Duże znaczenie mają także geometryczne elementy dekoracji, takie jak ozdobne kule czy donice.
Meble i inne ogrodowe dodatki również są nowoczesne, często są to wygodne, obszerne kanapy czy nawet puffy. Dominują różnego rodzaju kompozyty, sztuczne rattany czy nawet imitacje drewna.
W ogrodach nowoczesnych bardzo często stosuje się wszelkiego rodzaju kamienie ozdobne, sztuczne szkło, ale również istotną rolę odgrywa oświetlenie, podkreślające wybrane elementy czy rośliny.
Rośliny są proste, niewyszukane, nieabsorbujące w pielęgnacji, najczęściej z niewielką ilością roślin kwitnących, za to z dużym udziałem iglastych oraz gatunków dających się formować w geometryczne figury. Poza tym w ogrodach nowoczesnych ilość występujących gatunków również nie jest duża, są zatem zupełnym przeciwieństwem ogrodów np. naturalistycznych czy swobodnych.
.
Kiedy warto zwrócić uwagę na ogród nowoczesny?
Jeśli czytałeś wpis z uwagą, to z pewnością kilka powodów już uchwyciłeś. Na wszelki wypadek przypomnę te najważniejsze:
-
jeśli Twój budynek jest nowoczesny, charakteryzuje się nowoczesnymi liniami i wykonany jest z użyciem nowoczesnych materiałów,
-
jeśli posiadasz małą, miejską działkę,
-
jeśli nie masz szczególnego zacięcia ani czasu do uprawy i pielęgnacji roślin,
-
jeśli lubisz proste, geometryczne kształty,
-
jeśli dobrze czujesz się w otoczeniu dopracowanym, dobrze i równo skomponowanym, w którym wszystko wydaje się mieć swoje, określone miejsce,
-
jeśli lubisz nowoczesne materiały, plastik, kompozyty, beton i metal,
-
jeśli w ogrodzie wolisz bardziej wypoczywać niż pracować, to styl nowoczesny, wydaje się dla Ciebie stworzony.
.
Pułapki ogrodów nowoczesnych.
Jeśli spojrzysz z uwagą na wszystkie powyższe zdjęcia, bez problemu zauważysz, że ogrody nowoczesne wyglądają na wyjątkowo dopracowane. Zarówno w szczegółach, jak również ogólnej formie, gdzie wszystko wydaje się ułożone jak od linijki.
I tak faktycznie jest. Stąd też aby robiły naprawdę dobre wrażenie, to wykonanie rzeczywiście musi być dopracowane i wykonane na wysokim poziomie. W końcu zupełnie co innego jest prowadzić (wykonywać) np. obrzeże po jakiejś tam swobodnej linii, a co innego kiedy ma być równe i proste jak struna. Jeśli takie nie będzie, od razu będzie to zauważalne. A zatem to pierwsza ‘pułapka’, a ściśle mówiąc trudność ogrodów nowoczesnych: aby robiły dobre wrażanie, muszą być perfekcyjnie wykonane.
Po drugie, wbrew pozorom, styl ten nie należy do najtańszych. Przede wszystkim ze względu na cenę materiałów, które w dobrym wydaniu, są zwyczajnie drogie. I to zarówno wszelkiego rodzaju kompozyty, metale, elementy galanterii betonowej, a na dodatkach i dekoracjach kończąc. Stąd to pułapka numer dwa. Na ewentualne złagodzenie tego elementu działa tylko fakt, że ogrody te najczęściej nie są duże. A zatem mimo stosunkowo drogich materiałów, ich ilość nie jest duża, co w ogólnym rozrachunku łagodzi sytuację.
.
Czy warto wykonać ogród w stylu nowoczesnym?
Warto. Jeśli tylko nawiązuje do Twojego nowoczesnego budynku, zawsze będzie wyglądał dobrze. A jeśli jeszcze będzie poprawnie wykonany, zawsze będzie robił pozytywne wrażanie.
Poza tym to bez wątpienia styl, który w utrzymaniu jest stosunkowo najłatwiejszy. Z zasady nie występują tu rośliny użytkowe (warzywa, drzewa i krzewy owocowe), praktycznie również rośliny jednoroczne, czy inne wymagające nadmiernej uwagi. Dlatego ogród w stylu nowoczesnym to ogród, w którym bez problemu wypoczniesz. Jeśli więc dopiero planujesz ogród, warto zwróci na niego uwagę.
Obecny wpis to pierwszy wpis z serii „style w ogrodzie”. Ale nie style jakieś górnolotne, wyszukane, które ciężko przyłożyć do polskich działek i realiów ogrodowych. Tylko style przełożone na prosty język, pokazane na przykładach zdjęciowych, które mam wrażenie, dużo mogą pomóc i wyjaśnić. Dlatego jeśli jeszcze jesteś na etapie ogrodowych decyzji, polecam śledzić ten wątek na blogu.
.
Na zakończenie jeszcze kilka informacji:
- we wpisie wykorzystałem zdjęcia pracowni 7 DLA OGRODU, z którą jak zapewne wiesz, współpracuję. To profesjonalni projektanci i wykonawcy ogrodów, od których zarówno ja, jak i Ty, możemy się wiele nauczyć.
- jeśli prowadzisz stronę, bloga, fanpage o tematyce ogrodniczej, albo chcesz podzielić się ciekawą ogrodową historią, TUTAJ zobacz jak możesz to zrobić,
- jeśli potrzebujesz więcej praktycznych porad, chcesz założyć lub zmienić swój ogród albo jesteś jeszcze na etapie wyboru działki lub budowy domu oraz chcesz odebrać fajny Gratisowy BONUS, TUTAJ sprawdź jak mogę Ci pomóc,
- jeśli chcesz odmienić swój ogród oraz poprawić swoje doznania wizualne, węchowe, smakowe i skorzystać z licznych dobrodziejstw ziół, a do tego otrzymać 100% konkretnej prostej instrukcji, TUTAJ zobacz co mam Ci do zaoferowania.
Polecam i zapraszam!
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024
Częściowo mam już ogród założony, ale wiele muszę jeszcze dokonać i dopracować, ta strona moze mi być w tym bardzo pomocna. Pozdrawiam.
Te aranżacje są przepiękne! Tyle inspiracji i praktycznych porad. Wielkie dzięki!