Opatrz rany po cięciu drzew – jak to zrobić?

rany po cięciu drzew

Jak wiesz, nie jestem lekarzem ani nie mam nic wspólnego z medycyną. Dlatego nie mam tu z pewnością zamiaru udzielać porad na temat odkażania, zaklejania, bandażowania czy tym bardziej zszywania ran na skórze, które, niestety, zdarzają się użytkownikom sekatora czy piły. Za to wiem co nieco o ogrodnictwie i sam wielokrotnie używałem sekatora i piły do przycinania drzew. A na ich ranach się akurat znam i właśnie o nich opowiem Ci w tym poście.

Pnie, konary, gałęzie, pędy, a nawet korzenie drzew i krzewów są pokryte warstwą kory. Może być cienka i gładka, gruba i spękana, brązowa, szara, żółta, czerwona i tak dalej, ale zawsze pełni te same funkcje. Tak naprawdę to, co potocznie nazywa się korą, to tylko jej zewnętrzna warstwa, tzw. martwica korkowa. To martwa tkanka okrywająca, którą można porównać do ludzkiej skóry: chroni wewnętrzne, miękkie tkanki przed działaniem czynników zewnętrznych. Zapobiega wnikaniu patogenów, chroni przed wysychaniem, osłania przed zimowym mrozem i letnim skwarem. Pod martwicą korkową znajduje się warstwa żywej kory wewnętrznej, która odpowiada za transport wody, soli mineralnych i produktów fotosyntezy.

.

Pierwsza pomoc dla rośliny

Tyle tematem wstępu. Gdy skracasz lub usuwasz gałąź, miejsce po cięciu odsłania żywą tkankę drzewa – to właśnie jest rana.

I nie tylko to, bo raną jest także otarcie kory lub jej pęknięcie powstałe pod wpływem mrozu, uszkodzenia wywołane przez sarny i inne zwierzęta podgryzające korę drzew, generalnie wszelkie mechaniczne uszkodzenia, spod których wyziera żywa tkanka.

Gdy się skaleczysz, czym prędzej sięgasz po środek odkażający, plaster czy bandaż, by zatamować krwawienie oraz zabezpieczyć ranę przed zabrudzeniem i zakażeniem. W przypadku ran na korze drzew i krzewów odpowiednikiem plastra na rany i środka odkażającego w jednym, jest maść ogrodnicza.

Oczywiście nie byle jaka maść, tylko profesjonalny preparat tworzący po zaschnięciu trwałą i elastyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych i zawierający sprawdzone, zarejestrowane substancje zwalczające chorobotwórcze drobnoustroje. Jest nim z pewnością maść ogrodnicza Koro Derma marki Bros. Warstwa maści działa jak prawdziwa kora: uniemożliwia wnikanie czynników chorobotwórczych, czyli bakterii i zarodników grzybów, chroni rany przed wysychaniem, przyspiesza ich gojenie i zabliźnianie. Maść Koro Derma zawiera ponadto substancje o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, więc jest w stanie pokonać patogeny, które zdążyły dostać się na powierzchnię rany.

.

Sztuka przycinania

Tak czy inaczej wszelkie rany po cięciu drzew czy innym uszkodzeniu należy zabezpieczyć jak najszybciej. Jeśli jakimś cudem rana zdąży się zabrudzić, koniecznie oczyść ją przed zasmarowaniem maścią. Ważne, by powierzchnia rany była jak najmniejsza i jak najbardziej gładka. Z tego powodu zawsze używaj do cięcia drew i krzewów wyłącznie doskonale naostrzonych narzędzi. Przed rozpoczęciem przycinania nie zapomnij wyczyścić ostrzy sekatorów i przetrzeć ich spirytusem lub innym środkiem odkażającym. Jeśli mimo wszystko nie uda ci się wykonać gładkiego cięcia, koniecznie wygładź powierzchnię rany ostrym nożem. Lepiej odrobinę dociąć gałąź, niż pozostawić na jej ściętym końcu poszarpane zranienie.

Dopiero wtedy zasmaruj maścią Koro Derma powierzchnię rany i dla pewności 2-centymetrowy margines wokół jej brzegów.

Preparat jest dostępny w wygodnej tubie, więc nie wymaga żadnego przygotowywania ani mieszania. Do nakładania maści służy specjalny pędzelek dołączony do opakowania.

Maść Koro Derma można stosować przez cały rok, z wyjątkiem mrozów. Zresztą i tak cięcie drzew i krzewów w okresach, gdy słupek rtęci spada poniżej zera, to zdecydowanie zły pomysł zarówno ze względu na zdrowie drzew, jak i Twoje własne. Wilgoć w powietrzu to raj dla zarodników grzybów, więc odłóż sekator i piłę na bok również w deszczowe dni, a także w sytuacji gdy w najbliższych godzinach prognozowane są opady.

.

A czy wiesz jak uniknąć wkuwania terminów cięcia?

Termin cięcia drzewek i krzewów o ozdobnych kwiatach zależy głównie od tego, kiedy i na jakich pędach kwitnie dany gatunek. Ich wybór jest niemal nieograniczony, więc trudno się w tym połapać. Podpowiem Ci jednak pewien sprytny sposób, znacznie ułatwiający ogarnięcie tego tematu. Otóż można przyjąć, że krzewy i drzewa kwitnące na przedwiośniu i wiosną, takie jak forsycja, zawiązują pąki kwiatowe na pędach wytworzonych w poprzednim sezonie. Z tego powodu należy je przycinać dopiero po zakończeniu kwitnienia. Z kolei gatunki kwitnące latem, takie jak budleja, tworzą kwiaty na młodych, tegorocznych pędach. Cięcie z początkiem sezonu pobudzi je do wytworzenia mnóstwa nowych przyrostów, a tym samym bujnego kwitnienia. Od tej reguły są oczywiście wyjątki, o których postaram się napisać w innym poście, niemniej w przypadku większości ogrodowych klasyków sprawdza się doskonale.

.

Jak stosować maść ogrodniczą na rany po cięciu drzew?

Jak już wspomniałem, maść ogrodnicza Koro Derma Bros zawiera substancje biobójcze, dlatego zawsze należy jej używać z zachowaniem środków ostrożności, zgodnie z przeznaczeniem. Przeczytanie etykiety zajmuje tylko chwilę, a znajdziesz w niej sporo ważnych informacji dotyczących produktu i niezbędnych do jego bezpiecznego stosowania.

Na koniec przypomnę, że co prawda maść można stosować przez cały sezon, ale i tak termin cięcia trzeba dostosować do potrzeb danego gatunku rośliny. Przykładowo wczesna wiosna to świetny moment na cięcie jabłoni, natomiast do czereśni nie podchodź z sekatorem co najmniej do lipca. Nie dotyczy to jedynie drobnych cięć sanitarnych, które u wszystkich roślin wykonuje się tuż przed ruszeniem wegetacji, a także suchych, martwych gałęzi, które można usuwać o każdej porze roku.

.

Podsumowując

Jak widzisz, przycinanie drzew i krzewów to złożona sprawa. Na sukces składają się rzetelna wiedza o danej roślinie i jej potrzebach, profesjonalny sprzęt oraz sprawdzony preparat do zabezpieczania ran. Przyda się też nieco wprawy, ale ta jak zawsze przyjdzie z czasem.

.

Post we współpracy z Marką Bros

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *