Jak płacić mniej za wodę do nawadniania ogrodu, bez szkody dla roślin? Odpowiedzią są sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie i redukcję kosztów jej zużycia – z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu.
Oszczędzanie wody to obecnie konieczność. Coraz częstsze i dłuższe susze sprawiają, że poziom wody w rzekach drastycznie spada, obniża się poziom wód gruntowych, wysychają studnie głębinowe. Jednocześnie ceny wody szybują w górę – w latach 2020-2025 wzrosły blisko o 20%. Koszt 1m³ wody jest silnie zróżnicowany w skali kraju. W niektórych miastach i gminach nadal utrzymuje się poniżej 3 zł, w innych przekracza 10 zł. Zaznaczam, że chodzi o koszt samej wody – ceny odprowadzania 1 m³ ścieków bywają nawet dwukrotnie wyższe! Ale jak tu odmówić wody spragnionym roślinom?
Zmiany klimatu dają się we znaki ogrodom i ogrodnikom. Opadu stały się rzadsze i rozłożone nierównomiernie. Kilkutygodniowe susze okazjonalnie przerywane gwałtownymi burzami i ulewami powodującymi lokalne podtopienia – ekstremalne zjawiska pogodowe przestają dziwić. Obecnie bez podlewania ani rusz, bo mało która roślina jest w stanie przetrwać 2-3 tygodnie bez kropli wody, zwłaszcza w upale.
Ale jak to pogodzić z oszczędzaniem wody i zmniejszeniem rachunków za wodę? Wbrew pozorom to nie to samo – przekonasz się o tym w dalszej części tego postu. Tak czy inaczej warto zacząć od ustalenia, ile wody zużywasz na nawadnianie ogrodu.
.
Przepływomierz – zużycie wody pod kontrolą
Jak zmierzyć zużycie wody na nawadnianie? Po prostu podłącz przepływomierz do przyłącza wody w ogrodzie. Przepływomierz RAMP to małe, tanie i proste w obsłudze urządzenie pozwalające kontrolować zużycie wody, zarówno jednorazowe, jak i w dłuższym okresie czasu. Montaż jest bezproblemowy – przepływomierz, czyli licznik zużycia wody, jest wyposażony w przyłącze na kran z redukcją. Możesz go zamontować bezpośrednio do kranu lub za pośrednictwem szybkozłączki. Ja tak zrobiłem, montując przepływomierz do rozciągliwego węża ogrodowego.
Jak działa przepływomierz? Obsługa jest intuicyjna. Urządzenie posiada dwa przyciski oraz wyświetlacz, na którym widać dwa pomiary. Górny pomiar oznacza jednorazowe zużycie wody, tzn. od odkręcenia do zakręcenia kranu. Dolny podaje sumę zużytej wody od momentu ostatniego wyzerowania licznika. Aby skasować ostatni pomiar, należy nacisnąć lewy przycisk. Jeśli chcesz zupełnie wyzerować licznik, wraz z sumą zużytej wody, naciśnij prawy przycisk.
Przepływomierz RAMP posiada dodatkową opcję zmiany jednostki miary zużycia wody. Gdy przez ok. 3 sekundy przyciśniesz lewy przycisk, po lewej stronie wyświetlacza zacznie migać czarny punkt. Wciskając prawy przycisk i zatwierdzając lewym, możesz wybrać jednostkę miary: litr (LIT) lub galon (GAL). Montaż przepływomierza to świetny sposób na to, by oszczędzanie wody w ogrodzie było pod kontrolą.
Uwaga – przepływomierz pozwala boleśnie uświadomić sobie skalę zużycia wody do nawadniania ogrodu. Przykładowo, może się okazać, że porządne podlanie średniej wielkości warzywnika pochłania ponad 100 litrów wody! Co zrobić, żeby nie zbankrutować, a jednocześnie nie skazać roślin na śmierć z pragnienia? Oszczędzając wodę i starając się zaoszczędzić na rachunkach za wodę?
.
Oszczędzanie wody w ogrodzie
Sposobów jest wiele, najlepiej stosować co najmniej kilka z nich jednocześnie.
- Nawadniaj ogród o odpowiedniej porze i w rozsądny sposób – szczegółowo opisałem to w tym poście.
- Ściółkuj podłoże – warstwa organicznej ściółki znacznie zmniejsza utratę wilgoci na skutek parowania.
- Tam, gdzie to ma sens, stosuj nawadnianie kroplowe.
- Sadź rośliny sucholubne. Przykładowo, perowskia czy juka wymagają znacznie skromniejszego nawadniania niż hortensja ogrodowa czy ketmia bagienna.
- Zwiększ chłonność podłoża – możesz to zrobić, mieszając glebę z kompostem lub stosując preparaty magazynujące wodę w podłożu.
- Zastąp część trawnika łąką kwietną z roślin sucholubnych, które radzą sobie bez nawadniania
Powyższe sposoby pozwalają zmniejszyć zużycie wody do nawadniania ogrodu. Jednak oszczędzanie wody w ogrodzie ma swoje granice, o ile nie chcesz zaszkodzić roślinom – chyba, że uprawiasz same kaktusy i sukulenty. Ale jeśli masz w ogrodzie gatunki o przeciętnym zapotrzebowaniu na nawadnianie, np. róże czy hortensje, zamiast żałować im każdej kropli wilgoci, spróbuj płacić mniej za wodę.
.
Jak przejść z ogrodem na TY?
Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.
.
Jak płacić mniej za wodę? 3 sposoby na mniejsze rachunki
System odzyskiwania wody deszczowej – czyli zbiornik na deszczówkę, ustawiony pod rynną lub w inny sposób do niej podłączony.
Studnia głębinowa – sama inwestycja w odwiert i pompę jest kosztowna, ale w dłuższej perspektywie się opłaca. Daje Ci możliwość korzystania z wód podziemnych praktycznie za darmo (pomijając prąd zużywany przez pompę).
Podlicznik wody ogrodowej – to dodatkowy licznik, mierzący jedynie zużycie wody na cele ogrodowe, bez odprowadzania ścieków. W ten sposób obniżysz koszty wody zużywanej do nawadniania ogrodu co najmniej o połowę, czyli uskutecznisz oszczędzanie wody w ogrodzie, natomiast odbiór ścieków jest zwykle droższy niż sama woda.
.
Podsumowując
Oszczędzanie wody w ogrodzie to nie przelewki 🙂 Mierz siły na zamiary i mierz przepływ wody, aby wiedzieć, czy stać Cię na nawadnianie zaplanowanych upraw. Nawet, jeśli uświadomienie sobie skali zużycia wody po zamontowaniu przepływomierza będzie bolesne, prawdopodobnie zachęci Cię do oszczędnego podlewania i w efekcie pozwoli sporo zaoszczędzić.
.
.
Post we współpracy z marką RAMP
- Oszczędzanie wody w ogrodzie - 16 lipca 2025
- Bariera na ślimaki – bardziej eko się nie da! - 14 lipca 2025
- Kwiaty przyciągające motyle - 9 lipca 2025