Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 2 – rozpoczęcie procesu projektowego, kierunek pozwolenie na budowę

pozwolenie na budowę 1

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” nabrał tempa, a zatem nasze działania idą zdecydowanie do przodu. Obecnie koncentrują się na rozpoczęciu procesu projektowego, którego finalnym efektem będzie pozwolenie na budowę. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest obecny, drugi post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze do domu i ogrodu. A jestem, jak wspomniałem w poprzednim poście tego cyklu, po wyborze projektu budynku, który docelowo będziemy realizować.

Przypomnę, że spośród kilku projektów, które brałem pod uwagę, i które odpowiadały warunkom zabudowy jakie wynikają z decyzji o warunkach zabudowy jaką posiadam, wybór padł na projekt Classic Barn, tak wyglądający w wizualizacjach projektowych.

pozwolenie na budowę 2

Projekt, ze względu na frontowe przeszklenia, najlepiej wpisuje się w ukształtowanie, wystawę i widok na góry rozciągający się z mojej działki. Jest to tzw. „nowoczesna stodoła”, która składa się z parteru

pozwolenie na budowę 3

oraz niewielkiej antresoli,

pozwolenie na budowę 4

co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Budynek charakteryzuje się prostotą, ale zarazem posiada stylową i modną bryłę. Wnętrze jest przestronne i jasne, a dzięki ogromnym oknom, które nie tylko doświetlają pomieszczenia, możliwe będzie wykorzystanie naturalnej energii cieplnej.

.

Zanim przejdziemy ważna uwaga: projekt w pokazanej powyżej formie, to projekt „wyjściowy”, który jest w mojej ofercie domów drewnianych, które wraz z jednym z Partnerów (W.G. Partners) cyklu „Krok po kroku zbuduj swój ogród”, na co dzień realizuję. Natomiast ważnym pojęciem jest słowo „wyjściowy”, które oznacza, że w tej realizacji będzie nieco przearanżowany, ale o tym w kolejnych postach.

.

Drugim elementem, który wspomnę tytułem przypomnienia jest fakt, że przygotowując się do tej realizacji, poczyniłem wstępne założenia co do zagospodarowania działki. Nie jest to jeszcze ostateczny projekt terenu, ale wstępnie zebrane myśli, które są punktem wyjścia do dalszych prac i obecnego postu.

pozwolenie na budowę 5

A zatem to tyle tytułem wstępu i przypomnienia, gdzie jestem na swojej drodze w projekcie Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród.

.

Rozpoczęcie procesu projektowego, czyli kierunek na pozwolenie na budowę

Każda inwestycja budowlana, w tym moja również, musi rozpocząć się działaniami projektowymi, których efektem będzie zielone światło do budowy. Czyli tak jak u mnie – pozwolenie na budowę.

Aby je uzyskać, trzeba skorzystać z usług projektanta – architekta, który zbierze w całość wszelkie dokumenty formalne, a także zestawi to z naszymi oczekiwaniami i wyobrażeniami o przyszłej inwestycji.

W moim przypadku tym projektantem – architektem jest jeden z Partnerów tego projektu – Tomasz Grębski,

pozwolenie na budowę 6

człowiek o niebywałej kreatywności projektowej, właściciel niezwykle prężnego i nowoczesnego biura projektowego, realizującego wyjątkowe projekty. Zresztą spójrz na jego stronę.

A zatem mój proces projektowy rozpoczął się od wizyty w biurze projektowym oraz spotkania z Tomkiem,

pozwolenie na budowę 7

pozwolenie na budowę 8

podczas którego, omówiliśmy zasady i dalsze postępowanie, czyli co zrobić aby połączyć w całość następujące elementy:

  • warunki zabudowy, które omawiałem w poprzednim poście tego cyklu,
  • wspomniany powyżej wyjściowy projekt budynku,
  • wspomniany powyżej wstępny plan zagospodarowania terenu, czyli moje wyobrażenie o przyszłym domu i ogrodzie,
  • a także mapę, która jest odzwierciedleniem terenu, i na której to wszystko musi się znaleźć w toku procesu projektowego.

pozwolenie na budowę 9

To wstępne spotkanie z projektantem jest niezwykle ważnym etapem, podczas którego inwestor, czyli w tym przypadku ja, mówi o swoich oczekiwaniach, a projektant na bieżąco to koryguje, tłumacząc co ma jakieś ograniczenia prawne lub techniczne. A jednocześnie podsuwa swoje sugestie, wynikające z doświadczenia i szerszego spojrzenia na tego typu procesy i realizacje.

pozwolenie na budowę 10

pozwolenie na budowę 11

pozwolenie na budowę 12

.

Efektem tej „potyczki” jest określenie wspólnego stanowiska i kierunku, w którym ma pójść cały proces projektowy, który jak wspomniałem, zakończy pozwolenie na budowę.

A zatem to niezwykle ważny etap, do którego trzeba podejść bardzo poważnie. Dlatego tak ważne jest, aby zrealizowany był z pomocą doświadczonego, a jednocześnie kreatywnego projektanta.

pozwolenie na budowę 13

.

I co dalej?

No dobrze… Spotkanie z architektem już za mną. Ustalone zostały wszystkie dane wyjściowe i teraz musi to zostać poddane dalszej „obróbce”. A ta, to już rola Tomka i jego biura architektonicznego, które po pierwsze musi zaadoptować, czyli wpasować projekt budynku do warunków działki (zlokalizować go na mapie do celów projektowych, o której w kolejnych postach), ale także spełnić wszelkie formalności, uzyskać stosowne dokumenty i przejść procedurę, która zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę.

W kolejnych postach tego cyklu przedstawię bliżej całą dokumentację projektową, co się na nią składa i co jest potrzebne, aby to pozwolenie na budowę uzyskać. Czyli co tak naprawdę zrobi projektant, do jakich instytucji się zwróci i jakie dokumenty powstaną. A także co to jest wspomniana „mapa do celów projektowych”, kto ją wykona i co się na niej znajdzie. Jednym słowem rozbiorę na czynniki pierwsze dokumentację, która powstanie w oparciu o to, o czym powyżej wspomniałem.

.

Tymczasem moje działania idą dalej, a kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,

zbuduj swój dom i ogród 14a

dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:

  • Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt

  • Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners

  • Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk

  • Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna

  • Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet

  • Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl

  • Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant

  • Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo

  • Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market

  • Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly

  • Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa

  • Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena

.

Do zobaczenia w 3 części projektu Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *