Wiosenne przymrozki potrafią z dnia na dzień pozbawić urody kwitnące rośliny, zniszczyć kiełkujące siewki i młode rozsady. Sprawdź, jak się przed nimi zabezpieczyć.
Wiosna w rozkwicie, ogród wypełniają kolory i zapachy kwitnących drzew, krzewów i bylin. Niestety, pogoda zmienną jest, zwłaszcza wiosną. Temperatury z dnia na dzień mogą wahać się od prawdziwie letnich upałów po niemal zimowe chłody. Mało tego, słupek rtęci często wykonuje równie imponujące skoki w ciągu tej samej doby: w południe jest kilkanaście stopni na plusie, a nocą temperatura gwałtownie spada do kilku stopni poniżej zera. Można oszaleć, prawda? Rośliny są podobnego zdania. Ciepło skłania je do szybkiego wzrostu i kwitnienia, tymczasem po zmierzchu czyhają na nie okowy mrozu. Nawet lekkie wiosenne przymrozki potrafią dokonać spustoszeń w ogrodzie, nieraz nawet dotkliwszych niż znacznie większe spadki temperatury zimą.
.
Skutki wiosennych przymrozków
Wczesną wiosną rośliny w miarę dobrze znoszą przymrozki, bo nie zdążyły jeszcze rozhartować się po zimie. Jednak utrzymujące się ciepło pozbawia je odporności na chłód. Stąd im później zdarzy się przymrozek, tym większych spustoszeń dokonuje w ogrodzie.
Szczególna wrażliwość na przymrozki cechuje młode rośliny, świeże tegoroczne przyrosty, pąki, kwiaty oraz zawiązki owoców. Na uszkodzenia narażone są również organy roślinne (lub całe rośliny) wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie. Promienie słoneczne nagrzewają pędy i przyspieszają krążenie soków, a nocny chłód ścina je w kryształki lodu, które dosłownie rozsadzają komórki roślinne.
.
Najczęstsze skutki wiosennych przymrozków to m.in.:
- Utrata jędrności („więdnięcie”) młodych pędów i liści.
- Przy silniejszych uszkodzeniach żółknięcie, brązowienie i opadanie liści, pąków, kwiatów czy zawiązków owoców. Wyglądają jak spalone lub ugotowane.
- Brunatne plamy na liściach i płatkach kwiatów.
- Zahamowanie wzrostu i rozwoju całych roślin lub ich poszczególnych organów.
- Brak wschodów nasion.
.
Warto wiedzieć
Zimna Zośka, inaczej Zimni Ogrodnicy, to zjawisko pogodowe typowe dla środkowej Europy, w tym Polski. Na podstawie długotrwałych obserwacji meteorologicznych stwierdzono, że niemal co roku w połowie maja następuje krótkotrwałe, lecz gwałtowne ochłodzenie. Nazwa tego zjawiska pochodzi od imion świętych, którzy patronują kolejnym dniom od 12 do 15 maja: św. Pankracego, św. Serwacego, św. Bonifacego oraz św. Zofii.
Ludowe porzekadła oraz wielu doświadczonych ogrodników przyjmuje datę 15 maja (Zimną Zośkę) jako graniczną. Po tym terminie teoretycznie można przestać obawiać się powrotu mrozu. W praktyce wiosenne przymrozki mogą w niektórych regionach kraju zdarzyć się nawet o tydzień później. Równie dobrze maj może mile zaskoczyć temperaturą utrzymującą się niezmiennie na plusie.
Pogody nie zmienisz, ale możesz spróbować zabezpieczyć przed jej kaprysami swój ogród.
.
Jakie rośliny są narażone na wiosenne przymrozki?
Poszczególne gatunki i odmiany roślin różnią się wrażliwością na wiosenne przymrozki. Kolosalne różnice występują również zależnie od wieku roślin oraz stanowiska, na jakim rosną.
- Młode rośliny znoszą wiosenne przymrozki gorzej niż starsze. Dotyczy to zwłaszcza siewek i niedawno posadzonej rozsady.
- Świeżo posadzone okazy są bardziej narażone na przemarzanie niż dobrze zadomowione.
- Rośliny będące w fazie intensywnego wzrostu (właśnie rozpoczęły wegetację).
- Rośliny, które w danym momencie kwitną (mają wiele do stracenia: mróz ma co zniszczyć). Z tego powodu odmiany i gatunki wcześnie kwitnące są częściej niszczone przez wiosenne przymrozki. Widać to szczególnie wyraźnie m.in. w przypadku magnolii.
- Kwitnące na pędach zeszłorocznych (mają już zawiązane pąki kwiatowe, które mogą ulec uszkodzeniom mrozowym). Stąd hortensje ogrodowe, omszone i dębolistne są na przegranej pozycji w starciu z silnymi przymrozkami, natomiast bukietowe i krzewiaste nie muszą jakoś szczególnie obawiać się powrotu mrozu.
- Gatunki ciepłolubne, które z natury nie są przystosowane do ujemnych temperatur. Przykładowo brugmansja (tzw. trąby anielskie) wystawiona zbyt wcześnie na zewnątrz dotkliwie ucierpi pod wpływem nawet kilkustopniowego mrozu. Azalia pontyjska powinna przetrwać przymrozek bez większych strat, podczas gdy kwitnący w podobnym terminie judaszowiec zostanie pozbawiony kwiatów. Kwitnąca morwa też nie ma większych szans.
- Zasada związana z ciepłolubnością dotyczy również warzyw, bylin i jednorocznych kwiatów. Pomidory, papryka, bakłażan, ogórki, dynie czy fasola giną przy pierwszych przymrozkach, podczas gdy sałata i cebula rosną sobie w najlepsze. Stokrotki, bratki i barwinki dzielnie znoszą nocne spadki temperatury, tymczasem petunie, dalie czy begonie mają marne szanse w starciu z przymrozkiem.
- Rośliny niezahartowane (świeżo wystawione z zimowej kwatery lub, w przypadku rozsady i ukorzenionych sadzonek, do niedawna uprawiane w pomieszczeniu lub szklarni).
- Rośliny osłabione lub chore są mniej odporne na wiosenne przymrozki niż witalne, zdrowe i dobrze odżywione.
- Rośliny rosnące na silnie nasłonecznionych, wietrznych stanowiskach znajdują się dosłownie w gorszym położeniu w porównaniu z roślinami skrytymi bezpiecznie w osłoniętych, zacisznych miejscach
- Odmiany uprawne i szlachetne są z reguły wrażliwsze. Stąd kwitnące jabłonie i inne drzewa owocowe uprawiane w sadach stosunkowo często padają ofiarą gwałtownego ochłodzenia, podczas gdy dzika jabłoń, grusza ulęgałka czy śliwa tarnina mają szansę przetrwać wiosenne przymrozki bez utraty kwiatów.
–
Jak zabezpieczyć ogród przed wiosennymi przymrozkami?
- Sadź rośliny wrażliwe na wiosenne przymrozki na zacisznych stanowiskach.
- W słoneczne dni przed prognozowanymi przymrozkami oraz w kolejnym dniu po nocnym przymrozku stosuj osłony cieniujące. Rośliny, które będą powoli nagrzewać się po przemarznięciu, mają szansę powrócić do formy.
- Po mroźnej nocy podlej rośliny. Mróz „wysysa” wilgoć, więc dawka wody pomoże im odzyskać siły. Uwaga, woda powinna być chłodna: podlanie wychłodzonych roślin ciepłym płynem tylko pogorszy ich stan.
- Stosuj wiosenne osłony. Na tym punkcie się zatrzymam, gdyż warto by wyjaśnić, czym te wiosenne osłony powinny się charakteryzować.
.
Czym osłonić rośliny?
Gdy prognozy przewidują przymrozki, lepiej okryć wrażliwe rośliny czymkolwiek, choćby kartonem, niż pozostawić je samym sobie na pastwę nocnego mrozu. Ale po co robić coś byle jak,
skoro przy obecnym poziomie technologicznym da się to samo zrobić dobrze czy wręcz doskonale?
Dlatego pomyśl, czego potrzebują rośliny będące w fazie aktywnego wzrostu i rozwoju:
- wody
- światła
- powietrza
- przestrzeni
- ciepła
.
Stąd materiał użyty do osłaniania roślin na wypadek przymrozków powinien przepuszczać wodę, światło i powietrze, chronić przed chłodem, a jednocześnie być na tyle lekki, by nie przygniatać miękkich, świeżych pędów i wrażliwych organów młodych roślin, zwłaszcza siewek. Wszystkie te warunki wzorowo spełnia wiosenna Agrowłóknina z technologią Agro Marina marki Agrimpex.
.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii ta profesjonalna agrowłóknina wiosenna:
- przepuszcza wodę natychmiast po rozłożeniu, podczas gdy inne włókniny stają się przepuszczalne dopiero po porządnym nasiąknięciu,
- zapewnia roślinom swobodny dostęp do odpowiedniej ilości światła, a jednocześnie chroni je przed nadmiernym nasłonecznieniem,
- spowalnia transpirację (utratę wody na skutek parowania z gleby i organów roślinnych),
- przepuszcza powietrze, pozwalając roślinom oddychać,
- a przede wszystkim skutecznie zabezpiecza rośliny przed przymrozkami, ale ich nie przegrzewa. Oczywiście, wszystko ma swoje granice. Gdy po mroźnej nocy nastąpi ciepły dzień, rośliny należy odsłonić.
.
Jak stosować agrowłókninę wiosenną?
Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro Marina z założenia służy do ochrony warzyw, truskawek, rozsad oraz siewek roślin ozdobnych i użytkowych. Z założenia powinna być rozkładana „na płask”. Tyle w teorii – w praktyce możesz z powodzeniem użyć jej również do osłaniania niewielkich krzewów i drzewek. Tak czy inaczej, sprawa jest banalnie prosta.
Gdy rozkładasz wiosenną agrowłókninę na płasko, czyli na grządkach, rabatach lub zagonach. Albo, jak w moim przypadku, na podwyższonym warzywniku
- Rozłóż Agrowłókninę luźno na roślinach, zostawiając im miejsce na swobodny wzrost. Staraj się rozkładać osłonę zgodnie z przewidywanym kierunkiem wiatru. W ten sposób nie tylko ułatwisz sobie pracę podczas zakładania osłony, ale również zmniejszysz prawdopodobieństwo jej zerwania.
- Obsyp brzegi ziemią, przyciśnij kamieniami lub przypnij szpilkami. W każdym razie zrób cokolwiek, co uniemożliwi zerwanie osłony.
- Jeśli pozostawiasz osłonę na dłużej, tzn. jest ona na roślinach również w ciągu dnia, pamiętaj o podlewaniu. Porowata struktura agrowłókniny umożliwi swobodny przepływ wody i powietrza, więc nie musisz jej zdejmować podczas nawadniania.
- Po ustąpieniu przymrozków czy innych szkodliwych warunków atmosferycznych (np. gdy minie ryzyko gradobicia) oraz osiągnięciu właściwej dojrzałości przez rośliny zdejmij agrowłókninę. Możesz ją śmiało zachować na potem, bo to zaskakująco trwały materiał.
.
Gdy rozkładasz wiosenną agrowłókninę przestrzennie, tzn. na krzewach, drzewkach lub innych wyższych roślinach:
- Otul roślinę włókniną i obwiąż luźno sznurkiem
lub
- rozłóż włókninę na roślinie i zepnij jej brzegi w kilku miejscach zszywaczem.
.
Czym Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro Marina różni się od zwykłej włókniny?
- Jest lekka – jej gramatura wynosi 17 g na metr kwadratowy, dzięki czemu optymalnie spełnia swoje zadanie. Nie przygniata roślin, a jednocześnie nie odfruwa przy najdrobniejszym powiewie wiosennego wiatru.
- Jest stabilizowana na działanie promieniowania UV – dzięki temu dłużej zachowuje trwałość w warunkach dużego nasłonecznienia.
- Jest wykonana z polipropylenu – dzięki temu jest bardzo lekka i cienka, a zarazem wytrzymała.
- Od razu po rozłożeniu przepuszcza wodę – specyficzna struktura zapobiega zaleganiu wody na powierzchni agrowłókniny.
- To produkt w 100% polski – Agrimpex to polska firma z długoletnią tradycją. Wspieranie rodzimych przedsiębiorstw jest jednym z rodzajów patriotyzmu.
- Jest dostępna w 5 różnych rozmiarach: od dużych płacht o wymiarach 1,6 x 20 m lub 3 x 10 m po kompaktową wersję 1,6 x 5 m.
.
Podsumowując
Nie jesteś bez szans w starciu z wiosennymi przymrozkami. Wystarczy śledzić na bieżąco prognozy pogody oraz zaopatrzyć się w profesjonalne osłony. Osobiście polecam Agrowłókninę wiosenną z technologią Agro Marina, którą stosuję w swoim ogrodzie od lat.
.
.
Post we współpracy z marką Agrimpex
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024