Wysiew roślin, a już szczególnie ich ukorzenianie, to nieco wyższy poziom ogrodnictwa. Ale spokojnie. Nie tak wysoki, aby nie był dostępny dla każdego. Natomiast warty uwagi z dwóch powodów. Po pierwsze siejąc czy rozsadzając rośliny, od początku uczestniczysz w ich roślinnym życiu. A po drugie znacznie oszczędzasz w stosunku do tego, gdybyś sadzonki czy większe rośliny kupował. Aby jednak to wszystko się powiodło, znaczenie ma kilka elementów. Między innymi ziemia do wysiewu i ukorzeniania.
Samo sianie czy ukorzenianie nie są to czynności skomplikowane. Sianie, które najczęściej kojarzone jest z sianiem ziół i warzyw (a ostatnio również np. modnych łąk kwietnych), to czynność sprowadzająca się do umieszczenia nasion w pojemniku, donicy,
względnie od razu w gruncie.
Z kolei rozmnażanie roślin przez ukorzenianie, które zasadniczo wykonuje się od początku lata do późnej jesieni, to zabieg nieco bardziej skomplikowany. Tym bardziej, że nieco różni się w przypadku poszczególnych roślin. W każdym razie mówiąc jak najbardziej ogólnie, najpopularniejszym sposobem rozmnażania jest tzw. rozmnażanie wegetatywne, które polega na stworzeniu sadzonki z oddzielonej części rośliny, umieszczeniu jej w odpowiednim podłożu i właśnie ukorzenienie.
No właśnie. Ale co to znaczy odpowiednie podłoże? Nie mniej, nie więcej tylko to, że musi dać sadzonkom jak najlepsze środowisko, które pozwoli zawiązać korzenie. Zresztą podobnie jak i nasionom, które również muszą mieć warunki do tego, aby wykiełkować.
Innymi słowy, powodzenie uprawy, w dużej mierze zależy właśnie od podłoża.
.
Jak wysiać nasiona ziół i warzyw w pojemnikach?
A dlaczego akurat ziół i warzyw? Bo jak wspomniałem, to najpopularniejsze wysiewy, które w ogrodach wykonujemy. Zatem najlepiej wykonać je w małych, oddzielnych pojemnikach, lub w tzw. boksach, zwanych też mini szklarenkami.
Podłoże do wysiewu trzeba wyjąć z worka, rozluźnić,
lekko nawilżyć, a następnie wypełnić nim pojemniki. Lekko ugnieść, wysiać nasiona i przysypać kolejną, cienką warstwą.
Natomiast sadząc sadzonki, trzeba robić to w większych pojemnikach czy donicach, a ich wielkość musi być odpowiednia do gatunku rośliny. Na dnie donicy (posiadającym otwór) warto wykonać warstwę drenażową z drobnych kamyków lub keramzytu,
następnie podłoże wyjąć z worka, rozluźnić i wsypać do donicy tak, aby sięgało około 2 centymetrów poniżej jej krawędzi. W podłożu umieścić sadzonkę i obficie podlać.
.
Przesadzanie sadzonek warzyw i ziół
Wysadzając rozsadę warzyw i ziół z pojemników do gruntu, również trzeba trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim unikać miejsc zbyt wilgotnych i zacienionych, co może mieć niekorzystny wpływ na dalszy rozwój roślin. Dlatego, jeśli podłoże jest nieprzepuszczalne, warto wykonać tzw. podwyższoną rabatę.
Pomijając względy estetyczne i praktyczne, z pewnością poprawi to warunki bytowania roślin. Wysadzając rośliny do gruntu, również trzeba zadbać o odpowiednie podłoże. W tym celu ziemię dedukowaną do uprawy ziół i warzyw (użytą wcześniej do siania), należy wymieszać z podłożem rodzimym, w proporcji 1 : 1. Stworzy to najbardziej optymalne warunki dla roślin, w tym pozwoli im na w miarę bezpieczną zmianę środowiska bytowania.
.
Ziemia do wysiewu i ukorzeniania – Kronen BIO
No dobrze. Jak już się zorientowałeś, dużo mówię o „odpowiednim” podłożu. Ale co to oznacza? Myślę, że zdajesz sobie sprawę z tego, że tak jak określone gatunki roślin wymagają dedykowanego im podłoża, tak i nasiona i młode sadzonki, również najlepiej będą się czuły w dedykowanej im ziemi, która wspomaga zawiązywanie i rozwój systemu korzeniowego.
Ziemia BIO do wysiewu i ukorzeniania, którą trzymam w rękach,
to gotowe podłoże wyprodukowane na bazie drobnej frakcji słabo rozłożonego torfu, skomponowane w całości ze składników dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Zawiera glinkę i środek powierzchniowo czynny, a dodatkowo wzbogacone jest nawozem organicznym pochodzenia roślinnego.
Natomiast musisz również wiedzieć, że chociaż podłoże ma ogromne znaczenie dla rozwoju młodych roślin, to kluczowe znaczenie ma również jakość i termin ważności nasion oraz warunki samej uprawy. Czyli dobre oświetlenie, a przede wszystkim temperatura, która dla większości roślin, w okresie od siewu do wschodów, powinna wynosić około 17-18 stopni. Chociaż na przykład dla pomidorów i ogórków znacznie więcej, czyli ponad 22 stopnie.
.
Dlaczego warto siać i rozsadzać rośliny?
Jak wspomniałem na początku, chociażby dlatego, że robiąc to masz okazję uczestniczyć w całym cyklu życia rośliny, a ponadto sporo zaoszczędzić. Ale nie tylko dlatego.
Warto również dlatego, że rozsady, czy młode sadzonki, ciekawie prezentują się w ogrodach. Chociażby w ozdobnych szklarenkach,
czy nawet tylko w formie luźno poukładanych doniczek.
Ponadto dają dowód, że jesteś naprawdę dojrzałym ogrodnikiem. Natomiast co do samej uprawy warzyw i ziół, to również i one mogą dekorować ogrody. Zioła mogą tworzyć piękne, dedykowane rabaty,
czy chociażby być praktyczną ozdobą donic przy kuchni letniej czy ogrodowej altanie.
Z kolei warzywniki, szczególnie schludnie urządzone w skrzyniach i podwyższonych grządkach, mogą być ciekawą alternatywą dla rabat roślinnych, czy trudnych w zagospodarowaniu części ogrodu.
Nie wspominając już o korzyściach ekologicznych i praktycznych, wynikających z własnej uprawy.
A zatem reasumując. Powodzenie w uprawie warzyw, ziół, a także innych roślin ozdobnych, zaczyna się już na etapie ziemi do wysiewu i ukorzeniania.
Dlatego myśląc o własnych ogrodowych sukcesach, powinieneś wziąć to pod uwagę.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024