Mimo powszechnej opinii, jesień to nie koniec sezonu. Bo w betonowym warzywnik nadal można siać i sadzić zimowe warzywa!
Betonowy warzywnik podwyższony przedłuża sezon „w obie strony”! Podłoże nagrzewa się szybciej niż w gruncie. Na tym nie koniec: resztki organiczne, którymi pokryłem dno warzywnika, w wyniku rozkładu podgrzewają rośliny od spodu.
Efekt? Wcześniejsze i obfitsze plony warzyw oraz możliwość uprawy na 3 zbiory.
Wiosną jako przedplon wysiałem szpinak, koper, cebulę na dymkę, sałatę i buraki liściowe. Równocześnie posadziłem pietruszkę naciową, która pozostała na miejscu do teraz, tak samo jak szczypiorek.
W połowie maja posadziłem plon główny: ogórki, pomidory i papryczkę chili. Ciepłolubne warzywa doskonale czują się na grządce podwyższonej z betonu, więc pomidory „przerosły wszelkie oczekiwania”.
I jak widać, zmieścił się również słonecznik.
Pomidorki koktajlowe dojrzewały aż do października, jednak w końcu noce zrobiły się chłodne, więc pora trzeci raz obsadzić podwyższone grządki.
Jako poplon w betonowym warzywniku zaplanowałem zimowe warzywa. Natomiast zanim je posadzę, trzeba jeszcze odpowiednio przygotować teren.
.
Jak przygotować warzywnik podwyższony pod zimowe warzywa?
- Usuń starą obsadę – wyrwij uschnięte pędy i korzenie, dokładnie wyzbieraj opadłe owoce. Pomidory są podatne na choroby grzybowe, ich resztki mogłyby przenieść patogeny na kolejny sezon.
- Wykop rośliny wieloletnie – szczypiorek, pietruszka naciowa i truskawka przydadzą się w kolejnym sezonie. Dlatego tymczasowo wykop rośliny wieloletnie i umieść w doniczce lub wiadrze.
- Pokrzywa na wzmocnienie – ten punkt jest nieobowiązkowy, ale przydatny. Wmieszaj w stare podłoże pędy i liście pokrzywy (bez korzeni!). Zmienią się w nawóz bogaty w azot i wzmacniającą krzemionkę.
- Dosyp kompost – mikroorganizmy glebowe, które znajdą się pod wierzchnią warstwą podłoża, będą rozkładać kompost i miękkie resztki organiczne. Efektem ubocznym będzie ciepło, które podgrzeje zimowe warzywa od spodu, przyspieszając ich wzrost i rozwój.
- Uzupełnij podłoże – poziom podłoża w podwyższonych grządkach obniża się w miarę rozkładu resztek organicznych na dnie. Po usunięciu resztek letnich warzyw, trzeba dosypać kilka worków żyznej ziemi.
- Wysiej i/lub posadź zimowe warzywa. Tylko jakie?
.
Co jesienią siać i sadzić w betonowym warzywniku?
Jesienią robi się chłodno, jednak zimowym warzywom nie przeszkadzają zimne noce. Dlatego w dużej mierze powtarza się ten sam zestaw, co wiosną. W moim przypadku nie stanowi to problemu, bo warzywnik betonowy modułowy ma kilka komór. Natomiast warto pamiętać, aby zamienić miejsca siewu: tam, gdzie wiosną rósł szpinak, teraz wysiej koper lub sałatę. Pamiętaj również, że jeśli zastosujesz wspomniane uzupełnienie lub wymiana podłoża, wyeliminuje to problem „zmęczenia” gleby.
W październiku, w betonowym warzywniku wysiej sałatę, szpinak (na zbiór w fazie baby leaf), koper, roszponkę, a z mniej znanych warzyw modrak morski. Posadź czosnek (tym razem ozimy), korzeń pietruszki na natkę. Na wiosenny zbiór możesz wysiać warzywa ozime, m. in. niektóre odmiany marchwi, pietruszki i cebuli. Ja zdecydowałem się na siew szpinaku,
Wysiałem również koper z własnych nasion.
Uwaga: warzywa o drobniutkich nasionach, np. koper, marchew i pietruszkę, wysiewaj bardzo płytko. Najlepiej rozsyp nasiona na powierzchni i tylko delikatnie zmieszaj z podłożem.
Ponadto ponownie, dzieląc kępy, posadziłem pietruszkę naciową i szczypiorek, ale z zachowaniem zasady, że zrobiłem to w innej komorze warzywnika niż poprzednio.
W październiku można również nadal sadzić ukorzenione sadzonki truskawek, które z doniczek wysadza się na stałe miejsca. Pomiędzy nimi warto z kolei posadzić ząbki czosnku, dla ochrony przed chorobami grzybowymi.
.
Podsumowując
Warzywnik betonowy obsadzony na nowo! Jeśli jesień będzie w miarę łagodna, zimowe warzywa wysiane w październiku, zdążą jeszcze wydać plon. Co oznacza, że podwyższone grządki z betonu wydłużają sezon nawet o kilka tygodni.
Natomiast jeśli nakryjesz betonowe skrzynie poliwęglanem lub ostatecznie folią, i w ten sposób zmienisz warzywnik w inspekt, zyskasz kilka kolejnych tygodni przydomowe uprawy. Myślę więc, że warto z tego skorzystać.
.
.
Post we współpracy z marką Betmar
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024