Plan sadzenia warzyw czyli co, gdzie, kiedy i jak sadzić

Plan sadzenia warzyw 0

Niezależnie od tego, czy masz w ogrodzie szklarnię, podwyższony warzywnik czy płaskie zagony, dobrze przemyślany plan sadzenia warzyw, to połowa sukcesu. Dlatego przygotowałem dla Ciebie garść praktycznych porad na ten temat.

Warzywa to ogromna i niezwykle zróżnicowana grupa roślin uprawnych, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość odmian. Karłowe i wysokie, pnące, krzaczaste, płożące, tworzące główki lub rozetki.

Plan sadzenia warzyw 1

Plan sadzenia warzyw 2

Sadzenie warzyw jest konieczne co sezon, ponieważ dominują wśród nich rośliny jednoroczne. Z drugiej strony, nie brak też warzyw dwuletnich i wieloletnich, takich jak szparagi czy rabarbar. Warzywa oferują jadalne liście, bulwy, korzenie, łodygi, owoce, nasiona, kwiaty, a czasem to wszystko na raz. Różnią się wymaganiami względem rodzaju podłoża, stanowiska, a przede wszystkim wymagań termicznych. Dlatego opracowując plan sadzenia warzyw, należy wziąć pod uwagę te wszystkie powyższe cechy.

Plan sadzenia warzyw 4

Plan sadzenia warzyw 5

Plan sadzenia warzyw 6

Temat jest niezwykle rozległy i wystarczyłby do zapełnienia stron sporej książki. Dlatego zamiast wielowątkowego elaboratu, postanowiłem opracować rodzaj nawigatora, który pokieruje Cię do postów dotyczących różnych aspektów sadzenia warzyw. A wszelkie brakujące informacje postaram się uzupełnić w tym poście.

.

Sezonowy plan sadzenia warzyw – terminy sadzenia

  • Warzywa odporne na chłód można sadzić już od marca lub kwietnia, jako nowalijki

Plan sadzenia warzyw 7

  • Warzywa ciepłolubne powinny trafić do gruntu dopiero w połowie maja, po tzw. „Zimnej Zośce”, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków

Plan sadzenia warzyw 8

  • Warzywa pod osłonami, np. w szklarni z poliwęglanu, można sadzić nawet o miesiąc wcześniej, niż na zagonach pod gołym niebem. 

Plan sadzenia warzyw 9

.

Przestrzenny plan sadzenia warzyw – gdzie sadzić warzywa?

Warzywa można uprawiać praktycznie wszędzie!

  • W gruncie, na płaskich zagonach.

Plan sadzenia warzyw 11

Plan sadzenia warzyw 12

Plan sadzenia warzyw 13

  • Na balkonie lub tarasie: w skrzyniach, skrzynkach i donicach.

Plan sadzenia warzyw 16

.

Szczegółowy plan sadzenia – sąsiedztwo warzyw

Sąsiedztwo warzyw na zagonach wpływa na ich kondycję, zdrowotność, plonowanie, smak i zapach. Dobrze przemyślany plan sadzenia warzyw, z uwzględnieniem rozmieszczenia poszczególnych gatunków i odmian, ma szczególne znaczenie, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią.

Plan sadzenia warzyw 20

Doskonałym przykładem jest betonowy warzywnik: obsadzony z głową, zgodnie z zasadami sąsiedztwa warzyw, zaspokoi apetyt nawet zdeklarowanego jarosza.

Plan sadzenia warzyw 22

.

Praktyczny plan sadzenia: z siewu czy rozsady?

Przygotowanie rozsady warzyw przynosi wiele korzyści. Jest szczególnie zalecane w przypadku warzyw ciepłolubnych (pomidor, papryka, bakłażan) oraz o długim okresie wegetacji (kapusta, seler).

Plan sadzenia warzyw 23

Plan sadzenia warzyw 24

.

Niektóre warzywa nie znoszą pikowania – w ich przypadku masz dwa wyjścia:

  • Siew wprost do gruntu, na stałe miejsca. To jedyna dobra metoda uprawy marchwi, buraków, rzodkiewki, koperku.

Plan sadzenia warzyw 27

  • Rozsada doniczkowana – warzywa z rodziny dyniowatych oraz bobowatych mają duże nasiona. Pikowanie im nie służy, za to możesz wysiać po 1-2 sztuki nasion do małych doniczek, a potem przesadzić podrośnięte siewki wraz z cała bryłą ziemi wypełniającej pojemnik. W ten sposób możesz wysiać m.in. groch, fasolę wielokwiatową, ogórki, cukinię oraz dynię.

Plan sadzenia warzyw 29

.

Techniczny plan sadzenia warzyw – jak i czym sadzić

Profesjonalny sprzęt to podstawa – ta zasada dotyczy zarówno roślin ozdobnych, jak i warzyw oraz ziół. Teoretycznie mógłbyś posadzić wszystkie warzywa przy pomocy samej łopatki.

Plan sadzenia warzyw 29a

Plan sadzenia warzyw 29b

Niemniej warto zaopatrzyć się również w ostre nożyczki,

Plan sadzenia warzyw 30

Plan sadzenia warzyw 30a

pikownik,

Plan sadzenia warzyw 31

Plan sadzenia warzyw 31a

konewkę. Zamiast kupować je osobno, możesz zainwestować w poręczny zestaw małych narzędzi.

Plan sadzenia warzyw 32

Nie zapomnij o szpadlu, którym przekopiesz grządki na warzywa oraz grabiach, którymi rozdrobnisz i wyrównasz glebę na zagonach. Jak już wspomniałem, większość warzyw to rośliny jednoroczne. W związku z koniecznością corocznego obsadzana warzywnika na nowo, warto zainwestować w porządny sprzęt od sprawdzonego producenta. Narzędzia ogrodowe wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz zgodnie z zasadami ergonomii, będą Ci niezawodnie służyć latami, zapewniając maksymalny komfort pracy. Ja od lat korzystam z narzędzi Gardena i jak dotąd nigdy się na nich nie zawiodłem.

Plan sadzenia warzyw 44

.

Podsumowując

Plan sadzenia warzyw, opracowany szczegółowo od A do Z, to klucz do obfitych, wysokiej jakości plonów. Samodzielnie wyhodowane warzywa smakują najlepiej, więc nigdy nie będziesz miał ich dość! Aby tak jednak było, warto trzymać się głównych, przedstawionych powyżej zasad.

.

.

Post we współpracy z marką Gardena

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *