“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży, całoroczny projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.
A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dziewiętnastą już relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody” – sezon 1. Bo już teraz, patrząc na zainteresowanie Czytelników, optymistycznie zakładam, że będą kolejne.
Relacja, podobnie jak te z wcześniejszych ogrodów, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.
.
Ogród 19 – Ceglany ogród
Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Pierwszym słowem, które przyszło mi na myśl będąc w tym ogrodzie to „ceglany“. Dlatego, że centralnym jego elementem, zlokalizowanym na środku ogrodu, a zatem widocznym praktycznie z każdego miejsca, są ceglane budowle. Oryginalna brama i mury ze starej cegły rozbiórkowej, które w tym miejscu wyglądają jak pozostałości jakiś starych zabudowań.
Z kolei na to wszystko, niejako na tło tych murów, nakładają się piękne i zróżnicowane rabaty, formowane rośliny i cała paleta ciekawych elementów.
Wracając jednak do kulisów mojej dziewiętnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Cybinka, co na mapie wygląda następująco:
Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ta ciemnozielona kropka z numerem 19, to właśnie lokalizacja dziewiętnastego ogrodu, położonego w województwie lubuskim. Do pokonania miałem zatem około 350 kilometrów w jedną stronę.
Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu “Gdzie dotarłem?“.
Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się i poznać z przemiłą Właścicielką ogrodu – Zdzisławą oraz jej Siostrą Grażyną. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.
.
Lokalizacja ogrodu
Dziewiętnasty odwiedzony ogród położony jest na dwunastoarowej działce, mającej kształt prostokąta, ponadto stosunkowo długiej i wąskiej. To pozornie niekorzystne ukształtowanie, przez Gospodarzy zostało zamienione w zaletę i ciekawie wykorzystane. Stąd idąc wzdłuż ogrodu, wchodzi się w kolejne nieco inne strefy, inaczej zagospodarowane i wykorzystane.
Ogród Zdzisławy zlokalizowany jest w sąsiedztwie lasu, a jednocześnie w dość zwartej zabudowie, ale zupełnie nie dającej tego odczuć. A to za sprawą wyjątkowych nasadzeń, a także przemyślanego zagospodarowania i rozmieszczenia stref wypoczynkowych, które dają poczucie absolutnej kameralności.
.
Najważniejsze elementy ogrodu
Dziewiętnasty ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.
Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:
- przede wszystkim to informacja, że ogród Zdzisławy to niezwykle urozmaicona przestrzeń, z wieloma ciekawymi elementami zagospodarowania,
- a te elementy to przede wszystkim wspomniane ceglane budowle, które nadają ogrodowi trochę rustykalnego charakteru,
- po drugie to wiele różnych zakątków i „zakamarków“, alejek i przejść, którymi można spacerować, ciesząc oczy przeróżnymi elementami,
- i po trzecie to ogród niezwykle bogaty w rośliny, z wieloma gatunkami i ciekawymi formowanymi okazami.
Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacalnych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.
Ceglane budowle
Wspominałem już o nich na wstępie. Jednak są to elementy na tyle ważne i charakterystyczne, że muszę poświęcić im jeszcze chwilę uwagi. Ich cechą wspólną jest materiał, czyli stara, porozbiórkowa cegła. Natomiast zdecydowanym wyróżnikiem są oryginalne kształty, które sprawiają wrażenie, że są to pozostałości po starych zabudowaniach. Tymczasem nic bardziej mylnego, bo elementy te powstały całkiem niedawno, konkretnie w tym roku.
Kamienne ścieżki
Idealnym uzupełnieniem ceglanych murów są kamienne ścieżki, które dosłownie wiją się po różnych częściach ogrodu. Jednocześnie umożliwiają spacerowanie pomiędzy rabatami i podziwianie tego, co Gospodarze tam zgromadzili. Zarówno w kwestii samych roślin, jak i wszechobecnych dekoracji.
Kąciki wypoczynkowe
Jak w wielu odwiedzonych ogrodach, tak i tutaj, bardzo ważnym elementem są ciekawe, zróżnicowane, dobrze wkomponowane i porozmieszczane kąciki wypoczynkowe.
Ciekawe obrzeża
Bardzo oryginalnym elementem, który udało mi się wypatrzeć są obrzeża rabat, zrobione z dużych, nieregularnych, polnych kamieni. Materiał tani, praktycznie darmowy, a jak się okazuje bardzo efektowny i dobrze kontrastujący z zielenią trawnika.
Formowane rośliny
To bardzo ważny i charakterystyczny element tego ogrodu. Ciekawe formy, fajne rozmieszczenie, dobrze kontrastujące i wyróżniające się z otoczenia.
Nasadzenia w donicach
Rośliny w donicach obecne są tu wszędzie i to w wielu możliwych wydaniach. Zróżnicowane zarówno w kwestii samych roślin, jak również donic i stworzonych z ich pomocą kompozycji.
Jednak na szczególną uwagę w tym zakresie zasługują małe kompozycje w koszyczkach i dzbankach, w których pierwszoplanową rolę odgrywają niezastąpione rojniki.
Sad
Tylną część ogrodu zajmuje sad, który jednak jest dość nietypowy. Głównie dlatego, że nie są to tylko rosnące swobodnie drzewa owocowe, ale również przeplatające je liczne rabaty i różnego rodzaju dekoracje. Przyznam, że to bardzo ciekawe rozwiązanie, nieczęsto spotykane w ogrodach.
Gęste i zróżnicowane nasadzenia
Bardzo ważnym wyróżnikiem tego ogrodu, o czym już wspomniałem, są bardzo gęste i zróżnicowane gatunkowo nasadzenia. Częściowo widać to już na wcześniejszych zdjęciach, jednak jak to wygląda dokładnie, znajdziesz już w drugiej części tego postu, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc go ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.
Zatem aby dokończyć opowieść o “Ceglanym ogrodzie” oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024