Busem przez polskie ogrody – OGRÓD 19 – część 2.

100 busem przez polskie ogrody ogrod 19
100 busem przez polskie ogrody ogrod 19

Mam nadzieję, że trafiłeś tu wprost z pierwszej części opowieści o „Ceglanym ogrodzie”, a zatem jesteś na bieżąco z lekturą. Jeśli nie, koniecznie wróć ją uzupełnić.

Aby płynnie pójść dalej przypomnę Ci, że skończyliśmy na omawianiu ciekawych elementów ogrodu, konkretnie byliśmy przy gęstych i zróżnicowanych nasadzeniach. Zatem wróćmy do tego.

Gęste i zróżnicowane nasadzenia

To poza wspomnianymi ceglanymi budowlami, chyba główny wyróżnik tego ogrodu. Liczne wijące się rabaty, a w ich bardzo gęste i różnorodne rośliny. Zarówno liściaste, iglaste, byliny, kwiaty, trawy, jednym słowem chyba wszystko, co w ogrodach może rosnąć. I o ile pozornie może się wydawać, że jest to niepotrzebne, to ma jedną, ważną zaletę: ogród jest ciekawy, cały czas coś w nim kwitnie, ale przede wszystkim zimą, nie staje się pusty. A to jak się domyślasz, bardzo ważny element.

Kontrasty kolorystyczne

Z tymi gęstymi i zróżnicowanymi nasadzeniami, ściśle związane są kolory. A konkretnie duże kontrasty kolorystyczne, dzięki czemu ogród jest jeszcze ciekawszy i przyjemny w odbiorze.

Hortensje

Natomiast skoro mowa o kolorach, to nie mogę nie wspomnieć o hortensjach, które w ogrodzie Zdzisławy grają jedną z głównych ról – występują w wielu odmianach i właśnie kolorach.

Dekoracje

Kończąc powoli przedstawienie najciekawszych elementów ogrodu, muszę wspomnieć również o dekoracjach. Ponieważ są tu obecne dosłownie na każdym kroku i to w najróżniejszych postaciach. Dobrze uzupełniają nasadzenia, a jednocześnie sprawiają, że ogród jest jeszcze ciekawszy – można po nim spacerować i zwiedzać niczym jakieś „ogrodowe muzeum”.

Natomiast szczególnym rodzajem dekoracji tego ogrodu są dwa oryginalne psy, baset i buldog angielski. Nie odstępowały mnie na krok.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo piękny kamień – szpilka gnejsowa, która oczywiście znalazła miejsce w tym pięknym ogrodzie.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów.

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Wybraliśmy więc nasiona bazylii na krążkach, które posialiśmy w donicach, w sprawdzonym podłożu do ziół i warzyw.

Ponadto w kilku miejscach przy obrzeżach rabat zrobiliśmy dosiewkę trawy, wybierając do tego celu mieszankę uniwersalną.

Poza pracami typowo ogrodniczymi, tradycyjnie postanowiliśmy poeksperymentować z farbami. Tym razem wybraliśmy do tego kolor o nazwie „liliowiec rdzawy”, który powędrował na drewniany kwietnik. Podczas mojej wizyty tylko rozpoczęliśmy, a kolejne warstwy Zdzisława naniosła już po moim wyjeździe. Jestem przekonany, że efekt był zadziwiający.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Gospodarzy, którzy miło przyjęli mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać prawdziwe roślinne kolekcje oraz wyjątkowo oryginalne budowle.

Jak widziałeś na zdjęciach, w ogrodzie tym nie można się nudzić. Na każdym kroku jest coś, co przyciąga nie tylko wzrok, ale jest również atrakcją i zachętą do przebywania w tym miejscu. To niezliczona liczba zakątków, przedmiotów i elementów, które w niezwykle oryginalny sposób są wykorzystane. Tu jak widziałeś każdy przedmiot jest potrzebny i każdemu można nadać nowy charakter. Dlatego jestem pewny, że stworzenie takiego ogrodu to ogromna satysfakcja. A przy okazji taki mały „Świat”, którego właściwie nie chce się i nie potrzeba opuszczać.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

  • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
  • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są niezliczone ilości, zróżnicowanych roślin,
  • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze,
  • Warto robić strefy, czyli osobne zakątki, w których można aranżować osobne kąciki wypoczynkowe. Każdy może być inny, z innych materiałów, w innym stylu, przez to zawsze miło będzie w nim odpoczywać,
  • W urządzaniu ogrodu warto stawiać na kolor. Nie tylko roślin, ale jak tu, również na kolor dekoracji,
  • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród swobodny, gdzie można spotkać liczne stare elementy, wszystko jest luźne, jakby trochę „z innej bajki”, a zarazem pięknie tworzy całość,
  • Do dekoracji ogrodu, szczególnie w takim stylu, może posłużyć dosłownie wszystko. Każdy, pozornie niepotrzebny przedmiot może być samodzielną dekoracją, albo np. stać się efektowną donicą,
  • Na uwagę zasługują również efektowne budowle z cegły rozbiórkowej, które nadają ogrodowi nieco rustykalnego charakteru,
  • Warto również, jeśli lokalizacja działki na to pozwala, tworzyć tego typu swobodne i nieregularne ogrody. Ze względu na sposób zagospodarowania są zdecydowanie przystępniejsze w wykonaniu, co sprawia, że można je zaaranżować i wykonać samemu,
  • I najważniejsze: obierając określony ogrodowy kierunek, warto być konsekwentnym aż do końca. Choćby wydawało się, że już wystarczy, to jednak nigdy nie można tracić przekonania, że może być jeszcze lepiej.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dziewiętnastą relację z odwiedzonego ogrodu, po raz kolejny zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

  • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak ten powyższy, a ponadto powalczysz o fajny bonus na końcu projektu, dla najciekawszego z odwiedzonych ogrodów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
  • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.
  • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

  • Miniogródki, czyli gotowe rozwiązania do domowej uprawy warzyw i ziół.

  • Nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy.

  • Nasiona – łatwy wysiew, praktyczne aplikatory z nasionami.

  • Minikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

  • Ziemia do ziół – 20 litrów.
  • Ziemia uniwersalna lekka z nawozem – 25 litrów.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 17 września po godzinie 20.00 na facebook’u, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

  • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu, co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.
  • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi, aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do 23 września 2018 r. w dniu 24 wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektu Wyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Tomasz Szostak
Join the Conversation

4 Comments

  1. says: Dorota Kowal

    Widać pasję, widać radość tworzenia. Cudowny ogród, mocno energetyczny i taki bez zadęcia. Oglądając go czuję się dobrze, oddycham. A jednocześnie podziwiam te drobiazgi, niby przypadkiem położone doniczki, a to stół, jakby tylko na chwilę tam miał być, a to konar, przypominający śpiącego leśnego ducha. Wszystko jest niby takie oczywiste a jednak tajemnicze. Gratuluję Właścicielce wielkiej ogrodniczej duszy.
    Pozdrawiam.

  2. says: gigusia

    Jak miło siąść z kubkiem aromatycznej kawy i oglądać tą relację. Aż chciałoby się siąść przy ceglanej ścianie i patrzeć na wszystko na żywo. Dopracowany, dopieszczony w każdym calu piękny ogród. Absolutnie fantastyczne wymodelowane rośliny w pięknych kształtach których szczerze zazdroszczę, ach mieć taką rękę i tak umiejętnie je poprowadzić, chylę nisko czoła, niech nadal wszystko tak pięknie rośnie! Serdecznie pozdrawiam

  3. says: Dusia

    Ceglane murki to mnie zachwyca i inspiruje…..świetnie wkomponowane, albo może super wkomponowała się zieleń w te fantastyczne ceglane budowle ogród odbieram jak duże mieszkanie………gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie…….tym bardziej,że naturze Właściciele pomagają wyeksponować to najważniejsze, a ogrodnicze zamiłowanie i serducho do natury widać mają Duże
    Pozdrawiam ciepło Dusia

  4. says: Mirka

    Kolejny, tradycyjnie piękny ogród 🙂 Same perełki, ale to i dobrze bo ściągi od podstawówki robiłam sama a tu na tacy podane 🙂 Kamień w każdym wydaniu jest dla mnie przyjaznym, architektonicznym dodatkiem. Uczę się z każdej relacji a ta obecna … kolejne wnosi. Naczynia w ogrodzie odpowiednio wkomponowane są cudowną ozdobą, ale gnejs ( moje marzenie ) zachwyca.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *