Busem przez polskie ogrody SEZON 3 – OGRÓD 1 – część 1.

1 busem przez polskie ogrody ogrod 1 2020
1 busem przez polskie ogrody ogrod 1 2020

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już trzeci rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na pierwszą w sezonie 2020 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, pierwszego w sezonie 3.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody znajdziesz w tym miejscu:

Wracając do relacji, podobnie jak większość wcześniejszych, została rozdzielona na dwie części. To ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.

.

Ogród 1 – wyjątkowy ogród kamienny

Jak wiesz z poprzednich relacji, każdy ogród na wstępie staram się jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. I tak jest również w tym przypadku. W tym przypadku było to niezwykle proste. Dlatego, że to wyjątkowy ogród kamienny, który bez wahania mogę nazwać królestwem kamienia. Występuje tam w niezliczonych ilościach i rodzajach.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej pierwszej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 3 – 2020, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Ząbkowice Śląskie, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten różowy kwadrat z numerem 1, to właśnie lokalizacja pierwszego ogrodu, położonego w województwie dolnośląskim. Do pokonania miałem zatem malutką odległość, około 50 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2020, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment jest jedna, z pierwszego ogrodu.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2020?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłym Właścicielem. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

Przyznam się również, że tak się zagadaliśmy, że zapomniałem o wspólnym, pamiątkowym zdjęciu….

.

Lokalizacja ogrodu

Pierwszy odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie dolnośląskim. Na skraju niewielkiej miejscowości, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.

Jest bardzo duży, ma powierzchnię co najmniej kilkudziesięciu arów. Co ciekawe, teren jest cały pofałdowany, pokryty mniejszymi i większymi pagórkami. I tu taka ciekawostka – to wszystko jest sztucznie uformowane na etapie zakładania ogrodu. Wcześniej było tu zwykłe, płaskie pole. Ogród powstaje sukcesywnie od blisko 20 lat i wciąż są jeszcze miejsca, które zdaniem Gospodarza wymagają urządzenia.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Opisując ten ogród miałem ułatwione zadanie. Dlatego, że jak już wiesz, elementem wiodącym jest tu kamień, a cała reszta jest tylko jego tłem. Kamień występuje w przeróżnych elementach, są go tu tysiące, od najdrobniejszych frakcji użytych do budowy murów, po wielkie głazy. To wszystko podparte jest ogromnym nakładem pracy, pomysłem i niezwykłym ogrodowym samozaparciem. Jednak po kolei.

Kamienne mury

Pierwszym elementem, który najbardziej rzuca się w oczy, są wyjątkowe kamienne mury. Otaczają większość terenu, sprawiając, że ma się wrażenie, jakby przebywało się w jakimś średniowiecznym, przy zamkowym terenie.

Kamienne budowle

Kamiennym murom towarzyszy całe mnóstwo innych budowli, które tylko potęgują wrażenie jakby przebywało się w jakiejś wyjątkowej krainie. Spójrz na te najbardziej charakterystyczne:

  • kamienna „mini twierdza”

  • kamienny most

  • kamienne murki i wkomponowane wyjątkowe głazy

  • kamienne lampiony

  • inne kamienne budowle

  • kamienny strumień zaczynający się efektownym kamiennym „jęzorem”, a później wijący się wzdłuż ogrodu

Rośliny w ogrodzie kamiennym

Pierwszy w sezonie 2020 odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją nieregularną, swobodną formą, z której wyłania się ogromna ilość kamienia i ciekawych aranżacji. Jednak jak to w ogrodzie, nie można zapominać o roślinach, których jest tu całkiem dużo i to w wielu ciekawych formach. Zobaczysz je już jednak w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.

Zatem aby dokończyć opowieść o „wyjątkowym kamiennym ogrodzie oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *