Busem przez polskie ogrody SEZON 5 – OGRÓD 2 – ogród kamienny

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 5 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 5 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten ogród kamienny!

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 5 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody, te w ramach projektu „busa”, znajdziesz w tym miejscu:

Tymczasem zapraszam na drugą w sezonie 2022 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, drugiego w sezonie 5 – 2022.

.

Ogród 2 – ogród kamienny

Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku. A wyróżnikiem tego miejsca jest bez wątpienia to, że to wyjątkowy ogród kamienny, który mogę nawet nazwać królestwem kamienia. Ponadto to ogród ciekawy zimą, co jest jego wielkim atutem.

 

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej drugiej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 5 – 2022, zgodnie z tradycją, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Ząbkowice Śląskie, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasnozielony kwadrat z numerem 2, to właśnie lokalizacja drugiego ogrodu, położonego w województwie dolnośląskim. Do pokonania miałem zatem malutką odległość, około 50 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020

 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 1 z sezonu 2020 – był to wówczas ogród w pierwszy ogród tamtego sezonu, który po dwóch postanowiłem odwiedzić ponownie. Trochę się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2022, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment dwie, z dwóch ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektuGdzie dotarłem w sezonie 2022?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z Gospodarzem tego terenu. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku. Zresztą z Gospodarzem widziałem się już drugi raz, a zatem mogę nieśmiało powiedzieć, że znamy się już bardzo dobrze.

Przyznam się również, że tak się zagadaliśmy, że zapomniałem o wspólnym, pamiątkowym zdjęciu….

.

Lokalizacja ogrodu

Ponieważ byłem w tym ogrodzie już w roku 2020, powstała z tego dokładna relacja. Znajdziesz ją w tym miejscu, a w niej opis:

 • lokalizacji ogrodu

 • najważniejszych elementów ogrodu

 • co mnie zachwyciło w tym ogrodzie

 • co jest godne przeniesienia do własnego ogrodu.

Myślę, że nie będę tego wszystkiego w tym miejscu powtarzał, skupię się tyko na pokazaniu kilku najważniejszych rzeczy i tego, co się przez ten czas zmieniło.

Na początek sprawa najważniejsza, na którą chciałbym abyś zwrócił szczególną uwagę. To zimozieloność tego ogrodu. A to właśnie m.in. sprawia, że to ogród ciekawy zimą.

Jednak nie tylko to. Bo jest jeszcze drugi element tej układanki. Ten istotniejszy. To sposób zagospodarowania, niezwykły kamienny styl, mnogość kamieni w przeróżnych postaciach. To właśnie one sprawiają, że ogród nie jest pusty i właśnie tym, teraz zimą, nadrabia braki natury. I dlatego nazywa się właśnie: ogród kamienny.

.

Co zmieniło się od ostatniej mojej wizyty?

Jak wspomniałem, od mojego ostatniego pobytu, pojawiło się trochę zmian w ogrodzie. W końcu świat nie stoi w miejscu, przyroda również, to i ogrody wciąż się rozwijają. Co więc jest nowego w tym miejscu pt. ogród kamienny, a także jak to wszystko się rozrosło? A co jest jak było? Bo nowości, nowościami, jednak nie zmienia to faktu, że jest tam mnóstwo innych rzeczy, którym również należy się uwaga i warto o nich wspominać, choćby kilkukrotnie. Przypominam, że dokładny opis znajdziesz w tym poście, tymczasem wspomnę o tym, co wg mnie jest najistotniejsze.

Dodam, że wszystko możesz obejrzeć również w filmie z tego ogrodu, który znajdziesz na moim kanale YT:

Opisując ten ogród miałem ułatwione zadanie. Dlatego, że jak już wiesz, elementem wiodącym jest tu kamień, a cała reszta jest jego tłem. Kamień występuje w przeróżnych elementach, są go tu tysiące, od najdrobniejszych frakcji użytych do budowy murów, po wielkie głazy. To wszystko podparte jest ogromnym nakładem pracy, pomysłem i niezwykłym ogrodowym samozaparciem. Jednak po kolei.

Kamienne mury, czyli ramy ogrodu kamiennego

Pierwszym elementem, który najbardziej rzuca się w oczy, są wyjątkowe kamienne mury. Otaczają większość terenu, sprawiając wrażenie, jakby przebywało się w jakimś średniowiecznym, przy zamkowym terenie.

Kamienne budowle

Kamiennym murom towarzyszy całe mnóstwo innych budowli, które tylko potęgują wrażenie jakby przebywało się w jakiejś wyjątkowej krainie. Spójrz na te najbardziej charakterystyczne:

 • kamienna „mini twierdza”, czyli tak naprawdę budynek gospodarczy z tarasem widokowym na dachu, z którego rozciąga się widok na cały ogród,

 • kamienny most, który z tarasu we frontowej części budynku, prowadzi w głąb ogrodu,

 • kamienne schody, które moim zdaniem są najlepszą wizytówką miejsca, które nazywa się kamienny ogród. To schody, które prowadzą z podjazd do wejścia do budynku, a zatem schody, którymi każdego dnia wchodzą Gospodarze,

 • dodam, że schodów kamiennych w tym ogrodzie jest znacznie więcej, wkomponowane są w różne miejsca, mają różne aranżacje i prowadzą do różnych zakątków i trochę tajemniczych miejsca,

 • kamienne murki, mniejsze i większe i wkomponowane wyjątkowe głazy. A wszystko to tworzy taki system tarasowy i wprowadza zróżnicowanie wysokościowe przestrzeni,

 • kamienne lampiony, to niezwykle oryginalne przedmioty, które każdego wieczoru rozświetlają ten kamienny ogród. Jest ich tu bardzo dużo, w różnych miejsca, kształtach i formach, ale ogólnie są to duże, ponacinane kamienie, w których wewnątrz wywiercony jest otwór i doprowadzone światło (prąd),

 • kamienny strumień, który zaczynaj się efektownym kamiennym „jęzorem”, a później wije wzdłuż ogrodu, przepływa pod kamiennym mostem i wpada do zbiornika tuż za nim.

Rośliny w ogrodzie kamiennym

Ogród kamienny, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją nieregularną, swobodną formą, z której wyłania się ogromna ilość kamienia i ciekawych aranżacji. Jednak jak to w ogrodzie, nie można zapominać o roślinach, których jest tu całkiem dużo i to w wielu ciekawych formach. Widziałeś je już wcześniej na pokazanych zdjęciach, ale kilka dodatkowych ujęć jest jeszcze wskazanych.

Przede wszystkim chciałbym podkreślić wyjątkowe wrzosowisko (w którym dominują wrzośce), które zachwyca nawet teraz, w okresie zimowym. A to wrzosowisko to duża skarpa przy podjeździe budynku, a zatem tak naprawdę wizytówka tego miejsca, która wita przybyłe osoby.

Uwagę zwracają również liczne, ciekawie prowadzone rośliny, chociażby efektownie zaplatane wierzby,

cedr ‘płaczący’,

a także sam fakt, że to ogród wyjątkowo naturalny, w którym dominują niewyszukane, sprawdzone gatunki.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, i to już od 4 sezonów, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilkanaście paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Gospodarzy.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to w relacjach z poprzednich 4 sezonów:

.

Kącik Partnera w praktyce

Tradycją moich busowych podróży stało się również to, że w każdym ogrodzie, wspólnie z gospodarzami, oglądałem trochę nowości produktowych od Partnerów. W poprzednich sezonach woziłem je ze sobą, w tym, ze względu na ilość Partnerów, częściowo wożę, a częściowo przygotowuję się do tego wcześniej, i w ogrodzie oglądamy przygotowane przeze mnie materiały zdjęciowo/filmowe, zresztą na ładnych tłach innych ogrodów.

I właśnie te same materiały przedstawię również Tobie, jako że to różne nowości rynkowe, z którymi po prostu warto być zaznajomionym. W końcu cały świat idzie do przodu, ten ogrodniczy również.

Spójrz więc na określone produkty od Partnerów, którym wspólnie z Gospodarzami mieliśmy okazję się przyjrzeć. Myślę, że i Ciebie powinny zainteresować, bo to praktyczne, ogrodnicze nowinki, które znacznie mogą ułatwić pracę w ogrodzie. Dodam również, że wiele z nich, i dużo więcej, znajdziesz wprost u mnie.

A wracając do nowości:

 • od Marki Gardena grabie z trzonkiem Combisystem

 • od Marki Stiga dmuchawa akumulatorowa

 • od Marki Altax limpregnat żywiczny

 • od Marki Agrimpex agrowłókniny zimowe

 • od Marki Kronen ziemia do wysiewu

 • od Marki Kwazar zestaw opryskiwaczy

 • od Marki Ramp zestaw sekatorów

 • od Marki Gnejsy.pl szpilka gnejsowa

 • od Marki Litex Garden parasol ogrodowy

 • od Marki Target nawóz z hydrożelem

 • od Marki Planta zestaw mieszanek nasion traw

 • od Marki 24garden.pl obelisk ogrodowy i inne produkty dostępne w ofercie sklepu

.

Co mnie zachwyciło w tym miejscu pt. ogród kamienny?

Zimowa wizyta w tym niecodziennym miejscu, to kolejna ogromna dawka pozytywnej energii. Przede wszystkim wynikająca z pozytywnego nastawienia Właściciela, który swoim „kamiennym optymizmem” potrafi zarażać. Kamienny ogród to idealny przykład na to, że samemu można ogród przemyśleć, rozplanować i wykonać. Co więcej, wkomponować go w podleśny krajobraz i stworzyć coś na wzór skansenu z innej epoki. Wymaga to jednak odwagi, ale przede wszystkim wyobraźni, że ogród będzie wyglądał niczym z magicznej bajki. Jednak to, co imponuje mi najbardziej to fakt, że są osoby, i to wcale nie związane z branżą ogrodniczą, a po prostu zwykli pasjonaci, którzy potrafią stworzyć coś, czego nie powstydziłby się niejeden architekt krajobrazu. Dlatego, że nie sztuką jest nasadzić przypadkowych roślin, ale nasadzić je tak, aby pięknie się komponowały i co najważniejsze: zdobiły ogród przez cały rok. To samo dotyczy aranżacji kamiennych, które są ponadczasową ozdobą tego miejsca.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wspomniałem na wstępie, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim chyba przekonanie, że dobierając rośliny do ogrodu warto zrobić to tak, aby zdobiły ogród przez okrągłe 12, a nie tylko 6 czy 7 miesięcy. Aby to osiągnąć, w głównej mierze trzeba postawić na rośliny iglaste, które powinny stworzyć główny szkielet ogrodu. Wszystkie inne rośliny, w szczególności liściaste, kwitnące itd. powinny być uzupełnieniem iglastych, umiejętnie wkomponowanym pomiędzy nie. Takie podejście gwarantuje to, że nawet w okresie bezlistnym, ogród nie jest pusty, bo ‘wypadają’ z niego jedynie niektóre pozycje, ale odpowiednio wkomponowane pomiędzy rośliny, które swojego uroku nie tracą. Stąd ogród nie pustoszeje, nie wygląda na ‘martwy’ czy niezagospodarowany. Zachwyca również wrzosowisko, które teraz, zimą tworzy dużą, kolorową plamę i wizytówkę tego miejsca.

 • W dużym zakresie warto stawiać na gatunki ‘sprawdzone’, innymi słowy pospolite, które w uprawie nie sprawiają szczególnych trudności, a poza tym dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Gwarantuje to, że z ogrodu ‘nie wypadają’ co chwile poszczególne egzemplarze, którym zaszkodził mróz, susza, deszcz, czy taka lub inna choroba.

 • W zagospodarowaniu ogrodu warto stosować pewnego rodzaju dyscyplinę, czyli trzymać się obranego kierunku w doborze roślin, jak i stosowaniu różnego rodzaju dodatków. Nie warto sadzić ‘wszystkich rodzajów wszystkiego’ i stosować wszystkich dostępnych materiałów dekoracyjnych. W zamian za to lepiej wybrać określoną grupę roślin, również kolorystyczną i określoną grupę materiałów, którą warto powielać w określonych częściach ogrodu. Spowoduje to, że ogród będzie spójny, jednolity i ogólnie bardzo przyjemny w odbiorze.

 • Bezwzględnie warto stawiać na materiały naturalne, które dają poczucie, że całość jest idealnie skomponowana. Bo jak widziałeś, w ogrodzie tym nie ma niczego sztucznego, plastikowego, czy nie pasującego do całości. Jest tylko kamień, kamień i jeszcze raz kamień, we wszelkich możliwych odmianach.

 • I najważniejsze: warto mieć fantazję i marzenia, które podparte ciężką pracą pozwalają tworzyć tak spektakularne efekty. A ja cenię ludzi z fantazją i pasją, i to właśnie był powód, dla którego ponownie chciałem odwiedzić to miejsce.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc drugą relację z odwiedzonego w roku 2022 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

Obserwuj regularnie strony projektuBusem przez polskie ogrody sezon 5 bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

 

 

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *