Nie jest tajemnicą, że na zimę i mróz rośliny reagują różnie. Jednym zupełnie to nie przeszkadza, inne absolutnie tego nie przetrzymają i muszą przeczekać w piwnicy lub garażu, a dla kolejnych, zima to prawdziwa szkoła przetrwania, którą albo przejdą, albo nie. I właśnie tym gatunkom należy poświęcić najwięcej uwagi i odpowiednio przygotować je na ten trudny czas. Między innymi z pomocą agrowłóknin, które mają szczególne znaczenie w bezśnieżne, wietrzne i mroźne zimy.
Tymi właśnie słowami zaczynał się pierwszy post w tym temacie, czyli zabezpieczenie roślin na zimę – praktyczny poradnik część 1. Jeśli go nie widziałeś to koniecznie wróć uzupełnić, dlatego że zawarte są tam ważne informacje. W szczególności dlaczego niektóre rośliny wymagają zimowego zabezpieczenia oraz ogólnie jak, kiedy i po co to robić.
Zawarta była tam również wiedza czym zabezpieczać rośliny, czyli pierwsza część poradnika o agrowłókninach. I to tyle tytułem wstępu.
Z kolei w tym poście, czyli drugiej części mini poradnika, dowiesz się o wykonanych z agrowłóknin kapturach ochronnych. To wygodne rozwiązania, które z pewnością ułatwią Ci zimowe zabezpieczenie roślin.
Partnerem tego poradnika jest Marka Agrimpex, mój Partner w podróżach busem przez polskie ogrody, a jednocześnie wiodący producent właśnie między innymi agrowłóknin, rękawów i kapturów ochronnych.
.
Praktyczny poradnik część 2 – kaptury ochronne z agrowłókniny
Kaptury ochronne to szybki i wygony sposób na zimowe zabezpieczenie roślin. Jedyne co musisz zrobić to go kupić oraz nałożyć na roślinę. Dobre kaptury od dołu powinny posiadać sznurek, który po nałożeniu kaptura na roślinę, pozwoli u podnóża krzewu go ściągnąć i zabezpieczyć. Daje to pewność, że kaptur będzie właściwie przymocowany i nie odleci z rośliny nawet przy silnym podmuchu wiatru. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie potrzebne jest stosowanie kamieni do dociążenia osłony od dołu lub dodatkowego sznurka do obwiązania.
Kaptury ochronne można kupić w wygodnych opakowaniach, jednak pamiętaj aby przed wyjściem na zakupy sprawdzić, jakie rośliny będą wymagać zabezpieczenia za pomocą agrowłókniny zimowej (część 1 poradnika), a jakie za pomocą kapturów ochronnych. Koniecznie weź pod uwagę rozmiary rośliny aby można było dopasować odpowiedni kaptur. Lepiej kupić nieco większy niż za mały, aby uchronić się przed uszkodzeniem rośliny podczas nakładania.
.
Najpopularniejsze na rynku kaptury ochronne
Kaptur dwuwarstwowy Zimowy Plus – dzięki zastosowaniu dwóch warstw agrowłókniny, tworzy się między nimi komora powietrzna, a specjalnie dobrana grubość włókniny tworzy otulinę, która zapewnia prawidłowy przebieg zimowej wegetacji i pomaga przetrwać roślinie aż do wiosny.
Dodatkowo kaptury wyposażone są w sznurek ze stoperem do łatwego zamykania, co jak wspomniałem powyżej, ma również swoje dodatkowe korzyści. Kaptury dwuwarstwowe „Zimowe Plus Agrimpex” dostępne są w dwóch rozmiarach (65 * 90 oraz 90 * 130 centymetrów) co jak już wiesz, umożliwia dobranie ich wielkości poszczególnych roślin. Założenie na roślinę jest banalnie proste, sprowadza się do nasunięcia i ściągnięcia dolnego sznurka.
Kaptur Błyskawiczny Zimowy Plus – oprócz zastosowania trzech stref ochronnych mających za zadanie ograniczenie wahań temperatury, zastosowano w nim zamek błyskawiczny, który daje możliwość szybkiego otwierania w cieplejsze dni oraz natychmiastowego zamykania, gdy zapowiadana jest nagła zmiana pogody.
Kaptur błyskawiczny można stosować przez kilka sezonów dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na działanie UV. Dostępny jest w trzech rozmiarach (50 * 80, 70 * 110 i 100 * 140 centymetrów), a samo założenie, podobnie jak przy wcześniejszym modelu, jest banalnie proste,
Kończąc drugą część tego krótkiego poradnika mam nadzieję, że masz już podstawową wiedzę na temat tego, czym i jak zabezpieczać rośliny. Myślę również, że wiesz już także, że zabezpieczanie jest konieczne i dla pewnych roślin jest to sprawa „być albo nie być”. A zatem zdecydowanie istotna. Poradnik część 1 i 2 to takie małe pigułki całego tematu zimowego zabezpieczania roślin, ale dla standardowych potrzeb przydomowych, w zupełności wystarczające. Stąd myślę, że będą Ci pomocne.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024