Dni stają się coraz krótsze, robi się coraz chłodniej, to znak, że należy zacząć przygotowywać ogród do zimy. Warto w tym czasie pomyśleć nie tylko o porządkach, ale także o przycięciu roślin. Wprawdzie jesień to nie jest główny czas na tego typu zabiegi, jednak są rośliny, które tego cięcia wymagają. Warto więc jesienne przycinanie drzew i krzewów potraktować poważnie i odpowiednio się do niego przygotować. Merytorycznie i sprzętowo.
O ile wiedza merytoryczna jest w różnych źródłach dostępna, o tyle wątek sprzętowy nie jest już tak oczywisty. Tym bardziej, że na rynku pojawia się wiele nowości narzędziowych, które prace zdecydowanie ułatwiają. Wato więc się z tym zapoznać.
.
Jesienne przycinanie drzew i krzewów. Co, jak i kiedy przycinać?
Niniejszy post nie jest szczegółowym poradnikiem cięcia, stąd przed przystąpieniem do prac, postaraj się zgłębić zasady przycinki poszczególnych gatunków roślin. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych wskazówek, które pozwolą uniknąć Ci najczęściej popełnianych błędów.
Jesienny czas, jak już wspomniałem, nie jest podstawowym okresem cięcia, jednak są określone sytuacje, rośliny i gatunki, którym jest zalecane. W szczególności dla drzew i krzewów świeżo posadzonych jesienią. Młode rośliny już na samym początku powinny zostać odpowiednio przycięte, aby później mogły się ładnie rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Jednak uwaga: dotyczy to drzew i krzewów liściastych, które zrzucają na zimę liście, natomiast nie przycina się drzew i krzewów zimozielonych, w tym także iglastych, których miejsca cięcia nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Jesień (październik i listopad) to także dobry czas na przycinkę krzewów owocowych, które owocują na pędach tegorocznych. Dotyczy to głównie późnych malin, u których po zakończeniu owocowania, wycina się tuż nad ziemią wszystkie pędy. Po opadnięciu liści, przycina się też maliny letnie i jeżyny, wycinając tuż nad ziemią pędy, które w danym sezonie wydały owoce, natomiast pozostawia pędy młode, ewentualnie skracając ich zbyt długie końcówki. Jesienią tnie się również stare krzewy czarnych porzeczek, usuwając z nich wszystkie pędy czteroletnie lub starsze, gdyż najobficiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.
Jesienią (najlepiej w listopadzie) można również przeprowadzić cięcie leszczyny, w której przypadku usuwa się wszystkie pędy słabe, chore, uszkodzone lub krzyżujące się, co poprawia wygląd i kondycję krzewu.
Jesienią możesz pokusić się również o przycinkę bylin, usuwając przekwitłe kwiatostany. Dobrze jest usuwać zasychające części roślin, oczyszczając je z obumarłych liści i innych zanieczyszczeń. Cięcie wykonuje się głównie u gatunków, których pędy kwiatowe po przekwitnięciu nie wyglądają estetycznie, a zaschnięte i nieprzycięte części mogą stać się siedliskiem chorób lub szkodników. Przycinamy zatem np. ostróżki, krwawnika pospolitego, liliowce, liatrę kłosową i funkie.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie byliny trzeba przycinać. Warto pozostawić te, których pędy po zaschnięciu są trwałe, nie gniją i nie wyłamują się. Pięknie wyglądają zasuszone kwiatostany mikołajka płaskolistnego, rozchodnika okazałego czy unoszące się nad roślinami, lekkie kwiatostany werbeny patagońskiej. Dotyczy to również traw ozdobnych, jak chociażby miskantów chińskich czy rozplenic japońskich, które pięknie falują na jesiennym wietrze, zaś zimą ich zaschnięte kwiatostany okazale wyglądają pokryte szronem.
Wskazane jest natomiast jesienne przycięcie róż parkowych i pnących (więcej o różach znajdziesz w tym poście). Przycięte po kwitnieniu będą znów pięknie kwitły w następnym sezonie. Jesienią przycinamy wszystkie martwe, chore i uszkodzone pędy znajdujące się blisko powierzchni ziemi.
Późną jesienią możesz też przeprowadzić cięcie sanitarne starszych krzewów (co najmniej 3-4 letnich), kwitnących wczesną wiosną na pędach zeszłorocznych. Podczas jesiennego zabiegu, całkowicie wycinamy z nich pędy stare, chore, uszkodzone, zdeformowane i krzyżujące się oraz skracamy pozostałe pędy, o ile są zbyt długie. Takie cięcie możesz przeprowadzić między innymi u porzeczek ozdobnych, tawuł, forsycji, jaśminowców, krzewuszki czy dereni.
Pamiętaj również, że jesień to także czas przycinki większości żywopłotów, o które trzeba dbać regularnie. Dzięki temu rośliny stają się bardziej gęste, są wzmocnione przed zimą, a jednocześnie zapobiegamy uschnięciu młodych pędów, które mogłyby nie poradzić sobie z niskimi temperaturami.
Tajnik jesiennego cięcia to jednak określone zasady. Przede wszystkim przeprowadzenie go w odpowiednich warunkach atmosferycznych i dobór właściwych narzędzi. Podczas pracy nie powinien padać deszcz, a temperatura nadal powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Sekatory i nożyce, których użyjesz muszą być przede wszystkim wygodne w obsłudze i ostre, co ułatwi pracę i ochroni rośliny przed uszkodzeniem czy chorobami.
I tym akcentem przechodzimy do drugiej części postu, równie ważnej, tej sprzętowej.
.
Czym ciąć?
Jak już wiesz z powyższego, wachlarz jesiennych cięć jest bardzo szeroki. Od delikatnych przycinek pędów, drobnych odrostów, przez przekwitłe kwiatostany, aż po grube, uschłe gałęzie. Stąd i wachlarz sprzętu musi być zróżnicowany, aby sprostać tym wszystkim zadaniom. Tym bardziej, że nie każdy sekator jest do wszystkiego i nie każdy sprawdzi się odpowiednio w poszczególnych zadaniach.
Dlatego przygotowałem dla Ciebie małą podpowiedź i wybrałem grupę narzędzi, którymi jesteś w stanie zrobić dosłownie wszystko.
Spójrz na poniższą listę mniejszych i większych sekatorów oraz nożyc, które bez problemu sprostają wszystkim Twoim potrzebom. Wiem to doskonale, ponieważ sam ich używam, sprawdziłem je zarówno w swoim ogrodzie, jak i licznych innych, które odwiedzam z racji swojej zawodowej działalności. To narzędzia od Marki Gardena, którą cenię za innowacyjności, ale przede wszystkim jakość, która nigdy mnie nie zawiodła. A zatem po kolei:
Nożyce do żywopłotów EnergyCut – przekonują do siebie innowacyjną funkcją 2w1, dzięki której łączą w sobie możliwość szybkiego cięcia oraz pracy z dużą siłą i wydajnością. Podczas cięcia żywopłotów, krzewów czy bylin zdarza się, że na drodze do idealnie równiej powierzchni staje grubsza gałąź. W takich przypadkach wystarczy jak wciśniesz przycisk i uruchomisz dodatkową siłę! Dzięki zwiększeniu kąta rozwarcia, wytworzysz dodatkową moc, zwiększając siłę nacisku. Ostrza tych nożyc mają falisty szlif, zapewniający wydajne cięcie nawet dużych powierzchni.
Nożyce do żywopłotów NatureCut – ich ergonomiczne i zaokrąglone uchwyty ErgoTec sprawiają, że narzędzie dobrze leży w dłoni i zapewnia komfortową pracę. Ostrza nożyc posiadają falisty szlif, więc wydajnie przytniesz nawet duże powierzchnie. Cięty materiał pozostaje cały czas w obszarze roboczym nożyc i nie wyślizguje się. Mocne i trwałe uchwyty zostały wykonane z drewna z certyfikatem FSC, które jest znakiem odpowiedzialnego zarządzania lasami.
Sekator ogrodowy B/S-XL – z górnym ostrzem pokrytym powłoką antyadhezyjną i dolnym ostrzem ze stali nierdzewnej idealnie nadaje się do cięcia grubszych, świeżych gałęzi i pędów o większej średnicy. Dzięki oszlifowanym ostrzom, które nasuwają się na siebie w trakcie pracy, cięcie jest proste i precyzyjne. Sekator wyposażony jest w bezstopniową regulację rozwarcia rękojeści, która umożliwia indywidualne dopasowanie do mniejszych i większych dłoni.
Nożyce do gałęzi EnergyCut 750B – są lekkie i posiadają przekładnię, która 3-krotnie zwiększa siłę cięcia, co sprawia, że praca przy cięciu nawet grubszych gałęzi nie wymaga wysiłku. Precyzyjnie szlifowane ostrza z nieprzywierającą powłoką gwarantują dokładne, delikatne dla roślin cięcie.
Teleskopowe nożyce StarCut 410 plus – które są na tyle innowacyjne, że poświęciłem im osobny wpis. Można je płynnie regulować od 230 do 410 cm. Dzięki temu praca nawet z wysokimi drzewami nie będzie stanowiła problemu. Niezwykle lekka i smukła głowica tnąca umożliwia wygodne i precyzyjne cięcie nawet w pobliżu pnia, a kąt cięcia możesz regulować indywidualnie. Kąt cięcia do 200° można ustawić z ziemi, co ułatwia precyzyjne przycinanie gałęzi zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Ponadto dzięki regulowanemu hakowi do usuwania odciętych gałęzi na trzonku, można bez problemu usuwać odcięte gałęzie z koron drzew.
Nożyce do gałęzi SlimCut – posiadają bardzo duży zasięg i zerowy kąt rozwarcia, przez co optymalnie nadają się do przycinania gęstych krzewów i zarośli oraz sięgają wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na rozwarcie standardowych nożyc do gałęzi. Nożyce wyróżnia także 2-stopniowa przekładnia, która dba o optymalną siłę cięcia. Uchwyt można łatwo dopasować do wzrostu, aby nie obciążać kręgosłupa.
I to tyle jeśli chodzi o najważniejszy sprzęt do jesiennego cięcia. Zresztą nie tylko jesiennego, bo to przecież narzędzia uniwersalne i wielosezonowe. Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić najważniejsze, czyli to, że do różnych roślin i zastosowań, masz do dyspozycji różne nożyce i sekatory. To bardzo ważne uwaga, która zwiększy Twoją efektywność, zmniejszy wysiłek i nakłady pracy oraz będzie z korzyścią dla ciętych roślin.
Ze swej strony polecam Ci narzędzia przez siebie sprawdzone, które pozwolą na bezproblemową i wydajną pracę, a jednocześnie ze względu na swoją jakość, na długoletnie użytkowanie. Bo nie wspomniałem o najważniejszym… pokazane nożyce i sekatory mają aż 25 letnią gwarancję, co chyba najlepiej świadczy o ich jakości.
Reasumując natomiast temat pt. jesienne przycinanie drzew i krzewów, mam nadzieję, że udało mi się przedstawić podstawy tego zagadnienia. Pamiętaj, że to zabiegi ważne, które z pewnością zaowocują w kolejnym sezonie. Powodzenia!
Post we współpracy z Marką Gardena
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
Te nożyce do gałęzi sięgające daleko są świetne bo można sięgnąć nimi bardzo daleko i nie musimy wchodzić na drabinę 🙂