Bez względu na to czy masz już ogród, czy dopiero jest w Twoich planach, o jednym musisz wiedzieć: każdy ogród znajduje się na jakiejś działce. A każda działka jest na jakiejś mapie. A ta mapa może powiedzieć o Twoim ogrodzie więcej, niż możesz przypuszczać.
.
Więc czy nie warto się z nią zapoznać?
Ja jestem przekonany, że warto i Tobie również to doradzam. Szczególnie jeśli stoisz jeszcze przed decyzją kupna i zastanawiasz się czy ta, czy może inna działka. A jeśli nawet działkę już masz, a na niej ogród, nie zaszkodzi spojrzeć co na to: geodezyjna mapa zasadnicza.
.
Zanim jednak spojrzysz na mapę, w dwóch słowach o niej samej. Czyli co to jest ta mapa?
Aby nie zrobił się z tego wykład akademicki, który przepłoszy Cię stąd szybciej niż wszedłeś, ograniczę tłumaczenie do niezbędnego minimum. Zatem mapa zasadnicza jest nazywana Podstawową Mapą Kraju, która zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, jest opracowaniem kartograficznym, zawierającym informacje o przestrzennym usytuowaniu m.in. działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów.
Stop. Koniec definicji. A teraz tłumaczenie na nasz: mapa zasadnicza zawiera wszystkie informacje o tym co związane jest daną działką i jej otoczeniem oraz o tym co się na tej działce znajduje zarówno na jak i pod powierzchnią ziemi.
.
Co to oznacza?
Nic więcej ponad to, że z mapy możesz wyczytać wszystko co znajduje się w obrębie Twojej działki, jak również w jej najbliższym otoczeniu. W dalszym również, bo poza niewieloma „skrajnymi” i „mało dostępnymi lokalizacjami”, mapą zasadniczą pokryta jest powierzchnia całego kraju. Oznacza to więc, że z mapy możesz wyczytać informacje, których być może nie jesteś świadomy, których nie widać tzw. „gołym okiem”.
.
Co więc konkretnie mówi mapa i co można na niej zobaczyć?
Właściwie wszystko na co powinieneś zwrócić uwagę:
- numery działek,
- granice działek wraz z oznaczeniem jakie posiadają znaki graniczne,
- rodzaje użytków gruntowych (np. użytek rolny, pastwisko, sad, teren pod zabudowę, zabudowany itd.),
- położenie i rodzaj sieci uzbrojenia terenu – naziemnych np. słupy energetyczne, telefoniczne i podziemnych np. sieci gazowe, wodociągowe, kanalizacyjne, telekomunikacyjne, energetyczne itd.,
- elementy naziemne jak budynki i ich rodzaje, drzewa, studnie, płoty itd.,
- rzędne czyli wysokości poszczególnych elementów mapy nad poziomem morza, przede wszystkim rzędne naszej działki, drogi czy innych elementów jak kanały, zasuwy wodociągowe itd.
Zanim przejdziesz dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”. Uważam, że powinien zapoznać się z nim każdy obecny lub przyszły właściciel działki, domu i ogrodu.
Pomoże Ci on rozwiązać szereg problemów w Twojej drodze: od poszukiwań działki, do urządzenia lub przebudowy ogrodu. Bez względu, na którym etapie jesteś. To JEDYNE opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy. Spójrz na ofertę sprzedaży.
.
Czy możesz samemu odnaleźć i poruszać się po mapie?
Jak najbardziej jest to możliwe, ale musisz spełnić dwa podstawowe elementy:
- po pierwsze określić skalę mapy,
- po drugie znać instrukcję geodezyjną czyli poprawnie zinterpretować znaczenie poszczególnych symboli na mapie.
.
Skala mapy zasadniczej.
Skala mapy zasadniczej nie jest większą tajemnicą i powinna być opisana na odbitce, którą ewentualnie możesz dysponować. Warto jednak wiedzieć, że dla terenów wysoko zurbanizowanych (miejskich i wiejskich) wykonywana jest w skalach 1:500 i 1:1000. Na terenach miejskich najczęściej w skali 1:500, wiejskich 1:1000. Na pozostałych obszarach mapy prowadzone są w skalach 1:1000, rzadko 1:2000. Określając poprawnie skalę mapy, możesz już mówić o połowie sukcesu.
Bo oznacza to, że używając zwykłej linijki i zachowując poniższy przelicznik, jesteś w stanie pomierzyć określone długości czy odległości określonych obiektów, które odpowiadają ich rzeczywistemu usytuowaniu w terenie.
W skali mapy 1:1000 jeden milimetr na mapie oznacza 1 metr w terenie.
W skali mapy 1: 500 jeden milimetr na mapie oznacza 0,5 metra w terenie.
Jest to bardzo pomocna wiedza, która pozwala zorientować się we wzajemnych odległościach określonych obiektów terenowych bez konieczności pracy w terenie z taśmą mierniczą. Pamiętaj jednak, że biorąc miary linijką zawsze dokonujesz jakiegoś szacunku, z dokładnością do ok. 0,5 milimetra, a więc i odczytywane przez Ciebie odległości terenowe również mają wartość z pewnym minimalnym błędem. Jednak dla Twoich celów poglądowych jest to wiedza i dokładność zupełnie wystarczająca.
.
Instrukcja symboli geodezyjnych.
To niestety trochę większy problem, szczególnie jeśli będziesz miał z tym kontakt po raz pierwszy. Jednak aby Cię nie zrazić, mogę Cię uspokoić, że wiele elementów będziesz w stanie domyśleć się intuicyjnie. Szczególnie porównując mapę z terenem, łatwo zorientować się co dany element mapy oznacza. A pozostałe sprawy, które nie zdołasz odczytać, musisz niestety skonsultować z geodetą.
.
Gdzie kupisz mapę zasadniczą swojego terenu?
Oczywiście nie w księgarni, nie w papierniczym czy żadnym innym markecie. Nie znajdziesz jej nawet w „internecie”, mimo, że wiele osób ma takie mylne wyobrażenie. Mapę taką możesz zakupić we właściwym terytorialnie dla swojej działki, Starostwie Powiatowym, w tzw. Powiatowych Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, którym z mocy prawa zostało powierzone prowadzenie mapy zasadniczej. Koszt zakupy mapy nie jest wygórowany, dla odbitki formatu A4, który nam w zupełności wystarczy, nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych.
Mapę taką możesz także znaleźć w starej dokumentacji budowy lub innych dokumentach, które być może kiedyś przewinęły się przez Twoje ręce. Jednak nie będzie to mapa aktualna i może się zdarzyć, że mapa, którą dysponuje Starostwo, różni się.
.
Dlaczego warto obejrzeć mapę swojego terenu?
Geodezyjna mapa zasadnicza, jak już wiesz, to bardzo cenne źródło informacji. Ma zebrane w sobie wszystkie informacje i elementy, które zlokalizowane są w terenie, którym jesteś zainteresowany lub który już posiadasz. To czego nie widzisz, najprawdopodobniej jest na mapie. To słowo najprawdopodobniej, tak na wszelki wypadek, ponieważ zdarzają się sytuacje, że i mapa, przez czyjeś zaniedbanie, nie zawiera wszystkich elementów.
To co szczególnie cenne, a niewidoczne dokładnie gołym okiem to rzędne terenu czyli jego ukształtowanie, przebieg sieci podziemnych, które nawet wbrew Twojej świadomości mogą przebiegać pod Twoim ogrodem. Ponadto granice działek, numery, oznaczenia użytków gruntowych czyli danych opisujących Twoją działkę. Coś jak Ciebie, Twój numer pesel.
Ponadto cały szereg innych informacji, które są treścią mapy i są na niej od lat gromadzone.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
Bardzo pomocny post i Ty Tomku! Ja kompletnie nie znam się na mapkach i zawsze mam z tym problem 😉
Fajna, jak zawsze ciekawa treść. Mam właśnie mapę swojej działki, a przymierzam się do budowy. Mniej więcej wszystko jest dla mnie jasne, ale są elementy, które warto byłoby skonsultować. Mój geodeta, którego pytałam stwierdził: pani to nie potrzebne, projektant będzie wiedział o co chodzi. Powstrzymam się od komentarza.
To i ja powstrzymam się od szerszego komentowania. Bo musiałbym być niegrzeczny wobec tego geodety, któremu pewnie za tą mapę zapłaciłaś?
Oczywiście, że zapłaciłam. Zamówiłam mapę do projektu domu i taką otrzymałam. Ale co na niej jest, geodeta nie chciał mi powiedzieć. Nie był miły i tyle.
Zauważyłam, że największym problemem przy mapach jest skala. Kiedy w pracy proszę kogoś, by wrysował obiekt na mapie i zwymiarował, to zaczyna się zabawa ze skalą, a najczęściej po prostu radosna twórczość, w wyniku której mała altana ogrodowa bywa większa od budynku mieszkalnego. W efekcie niczym nauczyciel w podstawówce tłumaczę dorosłym ludziom jak posługiwać się linijką 😉 To nawet zabawne, pod warunkiem, że delikwent cokolwiek rozumie i uruchamia myślenie.
Fakt, skala to duży problem. Jednak do opanowania, prawie dla każdego.
Ale zastanawia mnie coś innego: Twoja bliskość z zagadnieniem geodezyjnym. Czyżby jakaś pokrewna dusza?
Mam mapę zasadniczą i ewidencyjną ze starostwa powiatowego, na żadnej z nich nie ma rzędnych. Oczywiście odczytałam je sobie na geoportalu. Czy musiałabym zamówić mapę osnowy, żeby dostać je ze starostwa na papierze czy to tylko dostępne dla geodety?