“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 5 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 5 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten naturalistyczny i trawiasty ogród, który zdobi Hotel Aspen w Podlesiu. I mimo że nie jest to typowy ogród przydomowy, to jednak jest na tyle ciekawy, że warto go pokazać.
Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.
A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 5 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc.
Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody, te w ramach projektu „busa”, znajdziesz w tym miejscu:
Tymczasem zapraszam na dwudziestą drugą w sezonie 2022 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwudziestego drugiego już w sezonie 5 – 2022.
.
Ogród 22 – hotel Aspen w Podlesiu
Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę danego miejsca, która zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku, gdzie zadanie ponownie miałem wyjątkowo uproszczone. Dlatego, że ogród urządzony jest wokół hotelu, który nazywa się Aspen i zlokalizowany jest w miejscowości Podlesie.
Dodam, że Podlesie to niewielka miejscowość w bezpośrednim sąsiedztwie Czech, u podnóża Gór Opawskich, a zatem w naprawdę pięknej okolicy.
A o tym za chwilkę. Tymczasem jednak wracając do ogólnych kulisów dwudziestej drugiej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 5 – 2022, zgodnie z tradycją, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał, jak już wiesz, do miejscowości Podlesie, co na mapie wygląda następująco:
Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasnozielony kwadrat z numerem 22, to właśnie lokalizacja dwudziestego drugiego ogrodu, położonego w województwie opolskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 35 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:
-
ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
-
niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
-
różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
-
fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2022, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwadzieścia dwie, z dwudziestu dwóch ogrodów:
Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu “Gdzie dotarłem w sezonie 2022?“.
Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:
Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość rozejrzeć się po tym oryginalnym i urokliwym miejscu.
.
Lokalizacja i układ ogrodu
Dwudziesty drugi ogród w moich tegorocznych podróżach zlokalizowany jest, jak już wiesz, w niewielkiej miejscowości, w pięknym położeniu, w dużej, otwartej na góry przestrzeni. I to właśnie ta otwarta przestrzeń sprawia, że ogród nigdzie się nie kończy i tak naprawdę płynnie łączy się z otoczeniem.
Cały teren przynależny do hotelu jest stosunkowo duży, myślę że znacznie przekracza hektar i kształtem zbliżony jest do prostokąta. Przy jednym z krótszych boków, można nazwać go frontowym i przyległym do ulicy, zlokalizowany jest budynek hotelu wraz z parkingiem i całą infrastrukturą,
natomiast wzdłuż jego boków,
ale głównie na tyle,
rozciąga się ten właściwy, piękny, trochę preriowy ogród.
.
Najważniejsze elementy ogrodu
Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym na kilka elementów chciałbym zwrócić szczególną uwagę.
Przede wszystkim, że ten ogród, tak właściwie jest ogrodem otwartym, jak już wiesz zrealizowanym przy hotelu. A zatem będąc jego gościem, ogród również jest do dyspozycji. Ale nie tylko. Bo cały teren nie jest ogrodzony, przylega do ogólnodostępnych dróg i ścieżek spacerowych, a zatem będąc tam, nawet przejazdem, również jest możliwość go podziwiać.
Ogród zrealizowany jest w stylu swobodnym, brak w nim jakiejkolwiek symetrii i nowoczesnych akcentów, co z jednej strony pięknie komponuje się z górskim otoczeniem, a z drugiej fajnie kontrastuje z nowoczesną architekturą budynku.
Nasadzenia, mimo swojej wyjątkowej formy, sprowadzają się tak właściwie do prostych i niewymagających gatunków. Królują oczywiście trawy ozdobne, głównie rozplenice japońskie w kilku odmianach,
które ciekawie przeplatane są bordowymi akcentami, głównie za sprawą berberysów.
Natomiast nad tym wszystkim królują umiejętnie wkomponowane brzozy, które są właśnie idealnym łącznikiem z otaczającym krajobrazem.
Wracając jeszcze na chwilę do stylu ogrodu. Zdecydowanie luźny i swobodny, wpasowany w otoczenie, który dobrze podkreślają użyte do aranżacji kamienne głazy.
Ogród, poza trawiastymi rabatami, to także piękne, duże i perfekcyjnie utrzymane trawniki,
których zieleń idealnie kontrastuje z jesiennymi kolorami otoczenia.
No dobrze. To tyle jeśli chodzi o najważniejsze sprawy typowo ogrodowe. Tymczasem muszę wspomnieć również o kilku innych, ważnych elementach, które są uzupełnieniem powyższych, a jednocześnie podkreślają rekreacyjny charakter tego miejsca. A zatem poza elementami takimi jak miejsca na ognisko czy ogrodowe wiaty,
na uwagę zasługuje oryginalnie rozwiązana „strefa hamakowa”,
ale przede wszystkim basen, którego nowoczesność efektownie wygląda na tle otwartego, ogrodowego i górskiego krajobrazu.
.
Kącik Partnera
Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, i to już od 4 sezonów, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.
I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.
Natomiast zanim Ci ją przedstawię, mała uwaga. Odwiedzony ogród, jak już wiesz, nie jest typowym ogrodem przydomowym, jakie z reguły odwiedzam w ramach projektu ‘busa”. To obiekt publiczny, który rządzi się zupełnie innymi prawami. Stąd też postanowiłem, że paczka produktowa w tym wyjątkowym przypadku nie zostanie w tym ogrodzie, ale zostanie przez mnie spożytkowana inaczej, na jakiś szczytny cel. A tym będzie jakiś inny obiekt publiczny typu dom dziecka, pomocy społecznej itp., ale z własnym ogrodem, gdzie te wszystkie rzeczy przydadzą się zdecydowanie bardziej.
Dlatego poniżej, aby tradycji projektu stało się zadość, przedstawię Ci produkty zawiezione do ogrodu poprzedniego – 21 w tym sezonie, a te przeznaczone na ogród bieżący, ładnie zapakowane, pojadą tam, gdzie powyżej wspomniałem. A będzie to:
- od marki Gardena
- od marki Stiga
- od marki Altax
- od marki Agrimpex
- od marki Kronen
- od marki Kwazar
- od marki Ramp
- od marki Gnejsy.pl
- od marki Litex Garden
- od marki Target
- od marki Planta
- od marki 24garden.pl
.
Co mnie zachwyciło w tym miejscu?
22 ogród w tegorocznych podróżach, jak już wspomniałem, to ogród wyjątkowo prosty w swojej formie, zrealizowany z użyciem niewyszukanych nasadzeń, a jednocześnie, za sprawą wyjątkowo dobrze dobranych, tworzący bardzo atrakcyjne miejsce.
Natomiast na największą pochwalę zasługuje to, że ogród pięknie wtapia się w otoczenie,
a jednocześnie współgra i nie kłóci się z nowoczesnym charakterem całego obiektu.
Myślę więc, że to jest właśnie największy sukces autorów tego ogrodu, którym z tego miejsca mogę tylko pogratulować tego, co udało się osiągnąć. Ponadto na wielkie uznanie zasługuje to, że to jednak miejsce publiczne i niewiele znam takich, gdzie tak mocno dba się o otoczenie. Co więcej miejsce to może inspirować nie tylko właścicieli podobnych obiektów, ale również setki tysięcy osób prywatnych, które zastosowane rozwiązania mogą przenosić do swoich prywatnych ogrodów.
.
Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?
Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?
-
Jak już nadmieniłem kilkukrotnie w moich relacjach, przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ten ogród udowadnia to ponownie, pokazując, że można połączyć nowoczesność z naturalnością. I to właśnie ogród może być do tego wyśmienitym łącznikiem, scalając nowoczesną architekturę budynku z naturalnym otoczeniem.
-
Po drugie świadomość, że do stworzenia pięknego i atrakcyjnego ogrodu, wcale nie potrzeba setek odmian roślin i wielkich aranżacji. Wystarczą proste gatunki, sadzone umiejętnie w grupach i zaaranżowane z pomysłem, które mogą dać takie właśnie efektowne miejsca.
-
I po trzecie i najważniejsze. Warto zapamiętać, że o swoje otoczenie warto i trzeba dbać. Skoro w takim otwartym i dużym terenie jest to zrobione tak perfekcyjnie, to tym bardziej możliwe jest to w każdym innym miejscu i ogrodzie prywatnym. I dlatego właśnie niezmiernie cieszę się, że miałem możliwość gościć i pokazać to wyjątkowe miejsce.
.
Weź udział w projekcie!
Kończąc dwudziestą drugą relacją z odwiedzonego w roku 2022 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:
-
Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
-
Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
-
Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu na sezon 2022, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.
Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody sezon 5” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024