Trawy ozdobne zdobyły nareszcie w pełni zasłużoną popularność i można je obecnie spotkać w prawie każdym ogrodzie. Do najpiękniejszych i szczególnie lubianych należy miskant. Występuje w kilku gatunkach i dziesiątkach odmian. Nie masz pomysłu, gdzie najefektowniej odnalazłby się miskant w ogrodzie i jak zaplanować jego aranżacje? Koniecznie przeczytaj ten post!
Jak zwykle na początek parę słów o głównym bohaterze tego postu, czyli miskancie (Miscanthus).
Sylwetkę miskanta da się rozpoznać z daleka. Zwarta kępa długich, wąskich źdźbeł wygiętych na boki wygląda jak zielona fontanna. Od sierpnia wytryskują z niej charakterystyczne, zwiewne kwiatostany jak chorągiewki z cienkich, nitkowatych frędzelków.
.
W ogrodach sadzone są przede wszystkim dwa wschodnioazjatyckie gatunki miskantów. To wcale nie tak mało, biorąc pod uwagę liczbę i różnorodność odmian.
Zdecydowanie najpopularniejszy jest miskant chiński (Miscanthus sinensis). Gatunek ten osiąga około 2-2,5 m wysokości, ale wśród odmian zdarzają się karzełki o wysokości 0,5-0,8 m, takie jak ‘Apache’, ‘Little Zebra’ i ‘Little Kitten’.
Prym wiodą jednak odmiany o normalnej sile wzrostu, takie jak dorastający do 2,2 m ‘Malepartus’,
‘Zebrinus’ o liściach w jasne prążki i wysokości ok. 2 m
oraz ‘Graziella’ tworząca dość luźne, półtorametrowe kępy cieniutkich źdźbeł.
Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) jest mieszańcem miskanta chińskiego i miskanta cukrowego (Miscanthus sacchariflorus). W uprawie osiąga zwykle do 3-3,5 m wysokości, ale w idealnych warunkach może dorosnąć do 4 m.
.
Warto wiedzieć
Miskanty, głównie miskant olbrzymi, są uprawiane na plantacjach jako rośliny energetyczne, wykorzystywane do produkcji biopaliw.
.
Jak uprawiać miskanty?
Miskanty, jako przedstawiciele najpiękniejszych traw ozdobnych, w ogrodzie są wyjątkowo niekłopotliwe, dlatego warto zaplanować aranżacje z ich udziałem. Tolerują każdą przepuszczalną, ale umiarkowanie wilgotną glebę, nawet dość ubogą, jednak najlepsze są dla nich podłoża bogate w próchnicę (wystarczy zmieszać ziemię ogrodową z kompostem i dbać o w miarę regularne podlewanie). Gdy roślina zadomowi się w danym miejscu, dobrze znosi krótkotrwałą suszę i staje się w pełni mrozoodporna. Jedynie bardzo młodym okazom zdarza się przemarzać. Aby temu zapobiec, przed nadejściem silnych mrozów zwiąż liście miskanta w chochoł. Po zaschnięciu przez całą zimę będą prezentować się dekoracyjnie, a przede wszystkim zabezpieczą korzenie rośliny przed zimnem. Zetnij je dopiero wczesną wiosną, by zrobić miejsce nowym źdźbłom.
Wstęp mamy za sobą, więc pora przejść do głównej części postu, czyli…
.
Miskant w ogrodzie – aranżacje
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:
.
- Przy miejscu relaksu, jako efektowne tło
Ten niewielki miejski ogród jest „zimoatrakcyjny” w dużej mierze dzięki trawom ozdobnym, zwłaszcza miskantom. Ich suche źdźbła i kwiatostany wyglądają bardzo dekoracyjnie, podobnie jak zaschnięte kwiatostany hortensji bukietowej,
Czerwone pędy derenia białego i żółte kępy hakonechloi smukłej
oraz czerwona kora klonu wyrazistego i szkarłatne łany imperaty cylindrycznej.
Taki dobór roślin gwarantuje, że miskant w ogrodzie i jego aranżacje nie stracą urody aż do wiosny.
.
- Uzupełnienie kącika wypoczynkowego
Rozległy łan miskanta olbrzymiego i okazała kępa miskanta chińskiego tworzą zielone ściany kącika wypoczynkowego. Przód wypełnia czerwone morze imperaty cylindrycznej. Kępy trzcinnika ostrokwiatowego wskazują drogę do dwóch drewnianych leżaków, osłoniętych przed słońcem parasolem wykonanym z suchych łodyg trzciny. Nawet późną jesienią panuje tu wakacyjny klimat.
.
- Bohater rabaty preriowej
W tym przypadku miskanty, sadzone pojedynczo, poniekąd giną wśród różnorodnych traw, bylin i krzewów, a jednocześnie dopełniają kompozycję. W końcu trawy ozdobne są nieodłącznym elementem rabaty preriowej, o której możesz dowiedzieć się więcej z tego postu. Miskanty, ze względu na wysoki wzrost, zapewniają piętrowość kompozycji. Całość wygląda pięknie, swobodnie i naturalnie.
.
- Jako trawiasty parawan
Jeśli chcesz stworzyć roślinny parawan, osłaniający przed ciekawskimi spojrzeniami i wiatrem, a nie masz czasu czekać kilka lat, aż urosną krzewy żywopłotowe, zastąp je miskantami. Miskant olbrzymi i wysokie odmiany miskanta chińskiego posadzone w formie szpaleru utworzą gęstą zieloną ścianę w jeden, dwa sezony. Ale to niejedyny sposób, jak wykorzystać miskant w ogrodzie i jego aranżacje.
Tutaj miskanty pełnią rolę osłony tarasu z basenem, ale równie dobrze możesz z nich stworzyć żywy parawan przy ogrodzeniu. Pamiętaj tylko, że miskanty wiosną trzeba ściąć, więc w danym miejscu przez kilka tygodni będzie pusto.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Środkowe piętro nowoczesnej kompozycji
Łany miskantów chińskich odznaczają się na tle szmaragdowego szpaleru żywotników. Przed nimi rozciąga się równiutko przystrzyżona obwódka z bukszpanu. Naprzemiennie, po obu jej stronach, rosną brzozy pożyteczne ‘Dorenboos’. Przód zdobi gęste pasmo wrzosów. W tej aranżacji miskanty doskonale równoważą wizualny ciężar ciemnych gęstych brył żywotników i bukszpanu, dodając kompozycji lekkości.
.
- Jako powtarzający się akcent
Wzdłuż trawiastej alei ciągną się wielogatunkowe, zróżnicowane rabaty. Tylko jeden element wyraźnie się powtarza: naprzemiennie, po obu stronach, przykuwają wzrok fontanny miskantów. Pełnią funkcję filarów kompozycji, wprowadzają do niej pewien rytm i eliminują wrażenie chaosu.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Atrakcyjna trawiasta mozaika
Motywem przewodnim tej aranżacji jest rytm. Za pomocą zaledwie dwóch odmian rozplenicy japońskiej i jednej odmiany miskanta chińskiego, sadzonych naprzemiennie w równych odległościach, utworzono rozległy pas wijący się przez większość ogrodu. Luźny, „rozczochrany” pokrój traw sprawia, że mimo żelaznej geometrii nasadzeń kompozycja nie wydaje się sztywna, monotonna ani nadmiernie formalna.
.
- Ozdoba wzdłuż domu
Jeśli naga, monotonna fasada domu wydaje Ci się nudna, możesz ją częściowo osłonić szpalerem miskantów. Jeśli zależy ci na uzyskaniu wrażenia ładu i porządku, poprzestań na tylko jednej odmianie. Zaciszne miejsca bardzo służą miskantom, a właśnie takie warunki panują w pobliżu ściany, zapewniającej osłonę przeciwwietrzną. Pamiętaj, że miskant w ogrodzie potrzebuje sporo światła, dlatego jego aranżacje nie powinny być planowane północnej stronie budynku.
.
- Fontanny wśród kwiatów
To kolejny przykład symetrycznej aranżacji, tym razem w żywych barwach. Zapewniają je bujnie kwitnące hortensje bukietowe, jeżówki oraz rudbekie. Zielone fontanny miskantów kontrastują z nimi pokrojem, strukturą i barwą, ponadto podkreślają rytm i symetrię kompozycji. Całość wygląda jednocześnie porządnie i wesoło.
.
- Alternatywa dla palmy
Miskanty są bardzo plastyczne. Luźna kępa złożona z tysięcy źdźbeł daje się kształtować za pomocą zwykłego sznurka. W ten sposób zmieniono dwa miskanty olbrzymie w zgrabne palemki. Towarzyszą im miskanty chińskie ‘Graziella’, agapanty i turzyce Buchanana w doniczkach na postumentach, wrzosy oraz bylinowe ketmie błotne.
.
Podsumowując
Miskanty obfitują w różnorodne odmiany, do tego pasują do praktycznie każdego stylu ogrodowego. Są dekoracyjne przez większość roku, w tym zimą, dlatego stanowią ważne uzupełnienie dla bylin i kwiatów jednorocznych. Mimo olbrzymich rozmiarów ich sylwetka wydaje się lekka i pełna gracji, więc wizualnie nie przytłacza. Nie bez znaczenia jest też nieskomplikowana pielęgnacja i przeciętne wymagania miskantów. Mówiąc prościej, miskant w ogrodzie to, jak mawia młodzież, prawdziwy must have, a aranżacje z jego udziałem zwykle okazują się sukcesem.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
witam jestem na etapie uzupełniania ziemi na działce bardzo podobają mi się trawy jeśli to możliwe chciałbym porozmawiać na temat aranżacji traw na działce proszę o kontakt