Bratki w ogrodzie – kiedy i gdzie je sadzić?

Bratki w ogrodzie

Trudno znaleźć równie tęczowe kwiaty. Możesz je sadzić na rabatach jako jedne z pierwszych roślin w sezonie, a potem cieszyć się ich widokiem do pierwszych dni lata. Łatwo wybaczają błędy w uprawie, ale i tak warto pamiętać o kilku zasadach. Postaram się przedstawić Ci je krótko w tym poście, zachęcając Cię jednocześnie do tego, abyś uwzględnił bratki w ogrodzie.

Wiosną bratki widać niemal w każdym ogrodzie, na balkonie czy miejskim skwerze, wydają się czymś oczywistym czy wręcz pospolitym. Zdradzę Ci ich sekret: jeszcze dwa wieki temu wcale nie istniały, a bratek, a właściwie fiołek ogrodowy (Viola x wittrockiana), nie występuje w naturze. Pierwsze odmiany bratków, wyhodowane na początku XIX wieku przez brytyjskich ogrodników, były mieszańcami co najmniej trzech różnych gatunków fiołków. Błyskawicznie zrobiły światową karierę i chyba nikt nie wie, ile tysięcy odmian bratków istnieje obecnie. Ich znak rozpoznawczy to nieproporcjonalnie duże kwiaty w żywych kolorach. Białe, żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, niebieskie, fioletowe aż po prawie czarne, o płatkach gładkich lub fryzowanych, często dwu-, trój-, a nawet czterokolorowych. Kwiaty niektórych odmian mają kilkanaście centymetrów średnicy, mimo że wysokość rośliny nie przekracza 20-25 cm.

Tyle słowem wstępu – pora przejść do konkretów. A zatem:

.

Kiedy posadzić bratki w ogrodzie?

Bratki w czasie kwitnienia tolerują lekkie przymrozki, dlatego możesz je posadzić w ogrodzie już w marcu, w rozstawie 20-25 cm. Wiosną gotową rozsadę kupisz dosłownie wszędzie. Ważna rada: jeśli doniczki stoją w zewnętrznym ogródku marketu albo przed kwiaciarnią, to kupuj śmiało, ale jeśli wypatrzysz je w ogrzewanym wnętrzu sklepu, poszukaj gdzie indziej. Takie rośliny są rozhartowane i po przesadzeniu do ogrodu łatwo przemarzną, poza tym nadmierne ciepło daje im sygnał do zakończenia kwitnienia. Szukaj roślin z jak największą liczbą nierozwiniętych pąków – będą kwitły najdłużej. Bratki kupione w pełni kwitnienia wkrótce je zakończą. Nie kupuj rozsady, jeśli jest przywiędła, ma plamy na liściach lub biały nalot. Bratki to rośliny dwuletnie. Rozsada dostępna wiosną została wysiana w poprzednim sezonie, więc po zakończeniu kwitnienia jej dni są policzone. Uprawa z własnoręcznie wysianej rozsady jest nieco bardziej skomplikowana, ale o tym napiszę w dalszej części postu.

.

Co lubią bratki?

Jak wspomniałem na samym początku, rośliny te są skłonne wiele wybaczyć. Bratki w ogrodzie równie dobrze czują się w słońcu i w miejscach lekko ocienionych. Ideałem jest dla nich żyzne, bogate w próchnicę podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. W praktyce żeby im dogodzić, wystarczy przed posadzeniem bratków na rabacie wzbogacić ziemię dojrzałym kompostem lub humusem.
Jeśli zamierzasz uprawiać je w pojemnikach,

napełnij skrzynki uniwersalnym podłożem zmieszanym z odrobiną nawozu długo działającego do kwiatów balkonowych. Podłoże dla bratków powinno być przepuszczalne, ale stale lekko wilgotne. W ogrodzie o to łatwo, bo polska wiosna jest chłodna i raczej deszczowa. Jeśli sadzisz bratki w skrzynkach koniecznie wywierć w dnie otwory do odpływu nadmiaru wody, a na dno wyłóż kilkucentymetrową warstwę keramzytu.

.

A czy wiesz, że…

Bratki mają drobną wadę: w przeciwieństwie do fiołków wonnych (Viola odorata), swoich dzikich krewniaków, nie pachną.

Brak zapachu wyjaśnia niemiecka baśń. Według niej pachnący przodkowie bratków rośli dziko na łąkach. Ludzie nie mogli się oprzeć ich urodzie i pięknej woni, więc masowo ruszali na łąki i pastwiska, żeby zrywać bratki. W efekcie przeganiali stamtąd krowy i wydeptywali całą trawę. Bratkom zrobiło się żal głodujących zwierząt (a może po prostu nie chciały być już dłużej zrywane), więc pozbyły się zapachu.

.

Jak pielęgnować bratki?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, postaraj się w czasie podlewania nie moczyć liści ani kwiatów. Sięgaj po konewkę rano lub wieczorem, zamiast w środku dnia, gdy słońce świeci najsilniej. Jeśli podczas sadzenia wzbogacisz podłoże kompostem lub nawozem długo działającym, nie musisz już zawracać sobie głowy nawożeniem. Kilkustopniowe przymrozki to dla nich nie problem, ale jeśli po posadzeniu roślin w ogrodzie zapowiadany jest powrót mrozu, okryj je na noc agrowłókniną.

.

Gdzie sadzić bratki?

Odpowiedź brzmi: bratki w ogrodzie możesz sadzić wszędzie. Pomysły na zaaranżowanie bratków w pojemnikach znajdziesz w tym poście, natomiast kilka inspiracji prosto z ogrodu przedstawiam poniżej.

Na koniec zgodnie z obietnicą kilka słów o uprawie bratków z siewu

.

Bratki z siewu

Wysiew bratków jest banalny, ale trzeba o nim pamiętać dużo wcześniej. Aby zakwitły wiosną, wysiej ich nasiona w czerwcu lub lipcu do skrzynek lub doniczek. Najpóźniej po 3 tygodniach pojawią się siewki. Gdy wytworzą po 3-4 listki, przepikuj je do wielodoniczek albo w rozstawie 4×5 cm na rozsadnik lub do skrzynek. Na przełomie sierpnia i września przesadź młode rośliny na stałe miejsca, co 20-25 cm. Zimującą rozsadę na czas największych mrozów nakryj włókniną. Od marca możesz spodziewać się pierwszych kwiatów.

.

Podsumowując

Jeśli chcesz z dnia na dzień rozweselić swoje otoczenie intensywnymi kolorami, a przy tym zbytnio się nie wykosztować ani nie napracować, bratki w ogrodzie będą idealnym wyborem. Jedno jest pewne: prędzej czy później znajdziesz odmianę w swoim ulubionym kolorze i prawdopodobnie nie poprzestaniesz na tej jednej.

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *