Ocieplenie się klimatu otworzyło wielu roślinom wrota do polskich ogrodów i tarasów. Obecnie aranżacja tarasu w stylu śródziemnomorskim to nic trudnego – gotowy projekt z tego postu możesz odtworzyć u siebie.
Podczas tegorocznych wakacyjnych wojaży miałem okazję wypoczywać pod słońcem Italii na patio z tarasem, wprost emanującym południowym klimatem. Na pierwszy rzut oka czysta egzotyka. Dopiero po chwili zdałem sobie sprawę, że większość otaczających mnie roślin można uprawiać także w Polsce – lub przynajmniej gatunki łudząco do nich podobne. Tym samym fragment scenerii włoskiego kurortu możesz odtworzyć u siebie. O tym, jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim i polecanych do niego roślinach, przeczytasz w tym poście. Tym razem czeka na Ciebie aranżacja tarasu na patio w stylu śródziemnomorskim, omówiona szczegółowo i gotowa do przeniesienia do Twojego ogrodu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Aranżacja tarasu i patio w stylu śródziemnomorskim – od ogółu do szczegółu
Taras znajduje się na patio otoczonym wysokim kamiennym murem. Nawiasem mówiąc, jasne piaskowe i beżowe kamienie niezawodnie kojarzą się ze śródziemnomorskim stylem. A więc przechodząc przez kutą metalową bramę, z marszu trafia się na prostokątny taras obrzeżony cegłą klinkierową.
Na rogu tarasu, na wprost kutej metalowej bramy, znajduje się duża ceramiczna misa ustawiona na mosiężnym stojaku. Kwitnie w niej 1. lantana pospolita (Lantana camara). To mały ciepłolubny krzew, jego odmiany kwitną na pomarańczowo, biało, żółto lub różowo, przy czym kuliste kwiatostany stopniowo zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Obok bramy, w dużej ceramicznej donicy, rośnie mandevilla (Mandevilla sanderi), obsypana różowymi kielichami. Obie rośliny często goszczą na polskich balkonach i tarasach. Możesz je przezimować w widnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 15°C.
Narożnik tarasu między kamiennym murem a ścianą budynku zajmuje kącik wypoczynkowy. Tworzą go trzy wiklinowe fotele i stolik wypleciony z tego samego materiału, ustawione pod białym parasolem przeciwsłonecznym. W donicach tuż obok rosną drzewka cytrusowe, w Polsce uprawiane jako rośliny pokojowe. Aranżacja tarasu w stylu śródziemnomorskim po prostu nie może się bez nich obejść. Latem na tarasie czują się na zewnątrz znacznie lepiej niż w mieszkaniu!
Na środku trawnika pokrywającego większość patio znajduje się owalna rabata otoczona kamieniami. Jej centrum zajmuje 2. juka gwatemalska (Yucca elephantipes). Jest znacznie bardziej wrażliwa na mróz od popularnie uprawianej w ogrodach juki karolińskiej. Masz więc dwa wyjścia: w sezonie uprawiać ten gatunek na zewnątrz, a na zimę wnosić do mieszkania, albo zastąpić ją mrozoodporną juką również wykształcającą pień. Odpowiednimi kandydatkami będą juka wspaniała (Yucca gloriosa) lub juka rostrata (Yucca rostrata).
Przód rabaty zajmuje 3. imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’, trawa ozdobna słynąca z jaskrawoczerwonych wyprostowanych źdźbeł. Również w Polsce może z powodzeniem zimować w gruncie.
Po przeciwnej stronie widać fioletowe kwiatostany 4. tulbagii fioletowej (Tulbaghia violacea), nazywanej potocznie czosnkiem afrykańskim. Jest jadalna, jej długie ciemnozielone listki wydzielają słodko-czosnkowy zapach. Możesz je wykorzystać jako dodatek do potraw przyrządzanych w letniej kuchni. Co ważne, roślina odstrasza krety, nornice, komary i kleszcze. Jej cebule wytrzymują tylko kilkustopniowe mrozy, więc w Polsce trzeba je wykopywać na zimę i przechowywać jak bulwy dalii.
Dodatek stanowi kępa niskiej odmiany 5. liliowca (Hemerocallis x hybrida), który na dobre wrósł już w krajobraz polskich ogrodów. To bardzo tolerancyjna, w pełni mrozoodporna bylina, której trudno zaszkodzić.
W tle, tuż za murem, widać zarośla 6. figowców pospolitych (Ficus carica). Ten egzotyk w cieplejszych regionach kraju może zimować w gruncie pod warunkiem starannego zabezpieczenia przed mrozem. Świeże figi prosto z własnego ogrodu lub tarasu to rarytas, jeszcze do niedawna znany tylko z wakacji na południu Europy. Więcej o uprawie figowca i innych egzotyków przeczytasz w tym poście. W rogu patio znajduje się rabata z hortensjami bukietowymi (Hydrangea macrophylla), których nikomu chyba nie trzeba przedstawiać.
Przy murze zaaranżowano kolejny kącik wypoczynkowy, tym razem z kompletem mebli z technorattanu. Do złudzenia przypomina wiklinę, jednak znacznie lepiej znosi niekorzystne warunki atmosferyczne.
Zataczając koło wokół patio, dociera się do 7. wysokiego krzewu rosnącego przy bramie – a może już wielopniowego drzewa? Nie mam pewności co do przynależności gatunkowej tej rośliny, tak czy inaczej spośród gatunków możliwych do całorocznej uprawy w polskim klimacie podobny wygląd oferuje m.in. ewodia Daniela (Tetradium daniellii), rozwijająca w sierpniu baldachy rekordowo miododajnych kwiatów. Jak sam widzisz, aranżacja tarasu w stylu śródziemnomorskim to nic trudnego!
.
Podsumowując
Aranżacja tarasu i patio w stylu śródziemnomorskim jest niezawodnym sposobem na sprowadzenie wakacyjnego klimatu do własnego ogrodu. Koniecznie dobierz odpowiednie rośliny oraz lekkie meble wykonane z naturalnych materiałów (lub materiałów imitujących naturę).
Oczywiście, lista nie kończy się na roślinach wymienionych powyżej. Aranżacja tarasu niezawodnie nabiera stylu śródziemnomorskiego dzięki oleandrom, bugenwilli, oliwce europejskiej czy choćby winorośli.
- Zimowe warzywa w betonowym warzywniku - 29 października 2024
- Fotowoltaika w ogrodzie – gdzie ustawić i czym obsadzić panele słoneczne? - 20 października 2024
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024