Formowany ogród czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 16

Formowany ogród 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten formowany ogród, w którym wiele roślin ma swój własny, niepowtarzalny styl.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 16 – formowany i wyspowy ogród

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A skąd nazwa formowany ogród? To proste. Większość roślin w tym ogrodzie jest formowana (oczywiście mam na myśli gatunki, które formować można), a więc mają swój własny i niepowtarzalny wygląd.

Formowany ogród 2

Formowany ogród 3

Jednak to nie jedyny wyróżnik tego miejsca. Drugim jest fakt, że to ogród urządzony „na wyspach”, czyli swobodnych rabatach zlokalizowanych w jego wnętrzu, które tworzą coś na wzór, właśnie mniejszych i większych wysp.

Formowany ogród 4

Formowany ogród 5

Ale o tym za chwilę. Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej szesnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Kotomierz położonej w województwie kujawsko – pomorskim, co na mapie wygląda następująco:

Formowany ogród 6

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 16, to właśnie lokalizacja szesnastego ogrodu. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 415 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 20 z sezonu 2019. A zatem ogród ten, po czterech latach, postanowiłem odwiedzić ponownie. Dlaczego? A dlatego, że zmienił się znacznie, zmężniał i pojawiło się wiele nowych, ciekawych elementów.

Formowany ogród 7

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już szesnaście, z szesnastu ogrodów:

Formowany ogród 8

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną właścicielką tego miejsca – Katarzyną.

Formowany ogród 9

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Szesnasty odwiedzony w tym sezonie ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie kujawsko – pomorskim. W niewielkiej miejscowości w pobliżu Bydgoszczy. Działka ma powierzchnię kilkunastu arów i kształt prostokąta. W przedniej części znajduje się niewielki podjazd oraz przedogródek,

Formowany ogród 10

Formowany ogród 11

a także stoi budynek mieszalny. Jednak to, co najważniejsze, czyli wspomniany formowany wyspowy i kolorowy ogród, rozpoczyna się za budynkiem i sięga aż do końca działki.

Formowany ogród 12

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Szesnasty ogród, czyli formowany ogród, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, a konkretnie formowane rośliny. I co ważne, Kasia formuje dosłownie wszystko, co tylko się da. Żywotniki,

Formowany ogród 13

modrzewie,

Formowany ogród 14

i ogólnie różne rośliny iglaste.

Formowany ogród 15

Formowany ogród 16

Formowany ogród 17

Formowany ogród 18

Formowany ogród 19

Formowany ogród 20

Ale formuje również rośliny liściaste, co muszę przyznać, nie jest często spotykane.

Formowany ogród 21

Formowany ogród 22

Formowany ogród 23

Formowany ogród 24

Formowany ogród 25

No dobrze. Ale zostawmy już to formowanie, chociaż zaznaczam, że to ono definiuje ten formowany ogród. Natomiast jest też drugi, wspomniany element. To układ „wyspowy”, czyli tak naprawdę pozamykanie nasadzeń w różnego rodzaju mniejsze i większe wyspy,

Formowany ogród 26

Formowany ogród 27

Formowany ogród 28

Formowany ogród 29

Formowany ogród 30

Formowany ogród 31

pomiędzy którymi spaceruje się „trawnikowymi ścieżkami”.

Formowany ogród 32

Formowany ogród 33

Natomiast skoro jesteśmy przy ścieżkach. Poszczególne wyspy połączone są również takimi oryginalnymi chodnikami, które poza funkcją praktyczną, pełnią także rolę ozdobną.

Formowany ogród 34

Formowany ogród 35

Formowany ogród 35a

Wracając na moment jeszcze do roślin. Poświęciłem im osobny post, w którym w sposób ciekawy zestawiłem to, co widziałem w tym ogrodzie w roku 2019 oraz obecnie. Polecam Ci jego lekturę.

Tymczasem tutaj wspomnę tylko, że ogród Kasi to niezwykłe bogactwo gatunków,

Formowany ogród 36

Formowany ogród 37

Formowany ogród 38

Formowany ogród 39

Formowany ogród 40

Formowany ogród 41

ale także kolorów, które obecnie, początkiem jesieni, tworzą przepiękne kompozycje.

Formowany ogród 42

Formowany ogród 43

Formowany ogród 44

Formowany ogród 45

Formowany ogród 46

Ten formowany ogród to ogród zdecydowanie swobodny, niesymetryczny i co ważne, ze względu na zróżnicowane nasadzenia, ciekawy przez cały rok.

Formowany ogród 47

Formowany ogród 48

Formowany ogród 49

Formowany ogród 50

Formowany ogród 51

Formowany ogród 52

Formowany ogród 53

Ogród Kasi to również miejsce wyjątkowo zadbane. Poczucia estetyki dodają przede wszystkim formowane rośliny, ale także liczne dodatki.

Formowany ogród 54

Formowany ogród 55

Natomiast niezależnie od tego, ogród jest po prostu wypielęgnowany. Rabaty starannie utrzymane, odchwaszczone, alejki i chodniki podobnie. Jednym słowem czysto, schludnie i atrakcyjne. Ale uwaga. Nie robi się to samo… to godziny pracy, które Kasia poświęca praktycznie każdego dnia.

Formowany ogród 56

Formowany ogród 57

Formowany ogród 58

Formowany ogród 59

Formowany ogród 60

Formowany ogród 62

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Kasi.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Formowany ogród 64

Formowany ogród 65

Formowany ogród 66

Formowany ogród 67

Formowany ogród 68

Formowany ogród 69

Formowany ogród 70

Formowany ogród 71

Formowany ogród 72

Formowany ogród 73

Formowany ogród 74

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Formowany ogród 75

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, mieć swój własny styl i aranżować przestrzeń według swojego pomysłu. Kasia stworzyła swój własny, formowany ogród, a wielu roślinom nadała swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Jednym słowem zaaranżowała miejsce, które jest tylko jej i jedyne w swoim rodzaju.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. formowany ogród.

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są rabatowe wyspy, a przede wszystkim formowane rośliny.
 • I najważniejsze. Decydując się na ogród, szczególnie taki formowany jak ten, trzeba zdawać sobie sprawę, że wymaga to nieustannej i systematycznej pracy. Kasia wie to doskonale, a efekty mogłeś zobaczyć powyżej.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc szesnastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *