Kuchnia letnia w ogrodzie

Kuchnia letnia w ogrodzie 1

W cieplejsze dni najchętniej spędzałbyś w ogrodzie cały dzień, prawda? Tyle że człowiek to nie roślina, nie wyżywi się samym słońcem, więc od czasu do czasu warto by wrzucić coś na ruszt… Spokojnie, nie musisz kisić się w czterech ścianach – kuchnia letnia w ogrodzie zmieni codzienne pichcenie w świetną zabawę na świeżym powietrzu.

Posiadacze kuchni letniej w ogrodzie w pogodne weekendy nie mogą się opędzić od znajomych. Nic dziwnego – wspólne gotowanie na świeżym powietrzu to świetna zabawa. Grillowanie, pieczenie pizzy czy wędzenie to okazja do spotkań z przyjaciółmi i rodziną, niezawodnie trafiony motyw przewodni imprezy w ogrodzie. Pozornie zwykłe dania zawsze lepiej smakują, jeśli przyrządzisz je w kuchni letniej w ogrodzie. Zwłaszcza jeśli dodasz do nich świeżo zerwanych ziół, owoców, pomidorków koktajlowych i innych plonów prosto z ogrodu.

Kuchnia letnia w ogrodzie to pojęcie dość szerokie. Teoretycznie, bo aby uprawiać narodowy sport Polaków, czyli grillowanie, wystarczy prosty blaszany grill z supermarketu. Tyle że to trochę jakby marząc o pływaniu w murowanym basenie ogrodowym, pluskać się w dmuchanym baseniku…

Kuchnia letnia w ogrodzie 2

Kuchnia letnia w ogrodzie 3

Kuchnia letnia w ogrodzie 4

Kuchnia letnia w ogrodzie z prawdziwego zdarzenia to miejsce, w którym możesz wygodnie, bezpiecznie i w komfortowych warunkach przygotowywać różnego rodzaju dania i na bieżąco je serwować. Dzięki niej możesz biesiadować na świeżym powietrzu przez wiele godzin bez ciągłych wypraw do domu.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Kuchnia letnia w ogrodzie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Do rzeczy: jak i gdzie urządzić kuchnię letnią w ogrodzie? 

Kuchnia letnia w ogrodzie może być częścią altany, zadaszonego tarasu albo stanowić osobny element małej architektury. Tak czy inaczej, powinna być zadaszona – dzięki temu deszcz nie przerwie biesiady, a słońce nie spiecze Ci karku podczas grillowania karkówki. 

Kuchnia letnia w ogrodzie 6

Kuchnia letnia w ogrodzie 7

Kuchnia letnia w ogrodzie 8

Kuchnia letnia w ogrodzie 9

Kuchnia letnia w ogrodzie 10

Niezbędnym elementem kuchni letniej w ogrodzie jest sprzęt do przygotowywania ciepłych posiłków. Może to być grill elektryczny, gazowy albo węglowy, metalowy lub murowany, wędzarnia, grillo-wędzarnia, piec chlebowy albo do pizzy czy też płyta grzejna. Oczywiście, możesz wyposażyć kuchnię letnią w ogrodzie w kilka z tych elementów naraz. Ograniczeniem jest tylko dostępność wolnego miejsca oraz zasobność portfela.

Kuchnia letnia w ogrodzie 20

Kuchnia letnia w ogrodzie 21

Kuchnia letnia w ogrodzie 22

Kuchnia letnia w ogrodzie 23

Kuchnia letnia w ogrodzie 24

Kuchnia letnia w ogrodzie 25

Kuchnia letnia w ogrodzie 26

Kuchnia letnia w ogrodzie 27

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

Jeśli wybierzesz grill węglowy lub piec opalany drewnem, powinieneś pomyśleć o miejscu do składowania podręcznego zapasu opału. Nie chodzi o całą drewutnię – wystarczy półka na kilka szczapek drewna, które będziesz mógł na bieżąco podkładać do pieca.

Kuchnia letnia w ogrodzie 30

Kuchnia letnia w ogrodzie 31

Kuchnia letnia w ogrodzie 32

Kuchnia letnia w ogrodzie 33

Kuchnia letnia w ogrodzie 34

Kuchnia letnia w ogrodzie 35

Do kuchni letniej w ogrodzie powinien być doprowadzony prąd. Po pierwsze, jest konieczny do zasilania oświetlenia. W końcu letnie biesiady zwykle odbywają się po południu i pod wieczór, a nieraz przeciągają się do białego rana. A trudno wyobrazić sobie przygotowywanie posiłków po ciemku.

Kuchnia letnia w ogrodzie 40

Kuchnia letnia w ogrodzie 41

Kuchnia letnia w ogrodzie 42

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Kuchnia letnia w ogrodzie 101

.

Po drugie, prąd jest potrzebny do zasilania kuchennych sprzętów. Nie tylko grilla elektrycznego czy płyty grzejnej, ale także zwykłego czajnika. Grill grillem, ale gorąca herbata w chłodne, jesienne wieczory bardzo się przydaje.

Kuchnia letnia w ogrodzie musi być wyposażona w źródło bieżącej wody. W przeciwnym razie zmywanie naczyń, przepłukanie owoców albo sałaty czy choćby umycie rąk wymagałoby wyprawy do domu.

Kuchnia letnia w ogrodzie 42a

Kuchnia letnia w ogrodzie 42b

Podstawowym wyposażeniem kuchni letniej w ogrodzie powinny być blat do przygotowywania posiłków oraz szafka na kuchenne naczynia, sztućce oraz przyprawy. Rozwiązaniem typu 2 w 1 jest szafka zamontowana pod blatem. 

Kuchnia letnia w ogrodzie 50

Kuchnia letnia w ogrodzie 51

Kuchnia letnia w ogrodzie 52

Kuchnia letnia w ogrodzie 53

Może nie niezbędnym, ale przydatnym urządzeniem w kuchni letniej w ogrodzie jest mała lodówka, w której można przechowywać półprodukty (choćby mięso na grilla) oraz chłodne napoje.

W pobliżu kuchni letniej w ogrodzie warto zaaranżować kącik ziołowy albo ustawić kilka doniczek z ulubionymi ziołami. Świeża bazylia, oregano czy tymianek wzbogacą smak każdej potrawy. Z tych samych względów przydałaby się donica pomidorków koktajlowych oraz papryczek chili.

Kuchnia letnia w ogrodzie 60

Kuchnia letnia w ogrodzie 61

Kuchnia letnia w ogrodzie 62

Kącik do biesiadowania. Podstawą jest stół albo blat, do tego dochodzą jeszcze krzesła, fotele tradycyjne lub wiszące, ewentualnie kanapa czy huśtawka. Co kto lubi. Podczas wyboru sprzętu, mebli i dodatków warto trzymać się pewnego określonego stylu. Kamienny piec do pizzy dobrze komponuje się z meblami z drewna lub rattanu w śródziemnomorskim klimacie, natomiast designerski grill z chromowanej stali pasuje do nowoczesnych hokerów. 

Kuchnia letnia w ogrodzie 70

Kuchnia letnia w ogrodzie 71

Kuchnia letnia w ogrodzie 72

Kuchnia letnia w ogrodzie 73

Kuchnia letnia w ogrodzie 74

Dekoracje – tu panuje pełna dowolność. Pęki suszonych ziół, pamiątki z wakacji, stylizowane przepisy kulinarne, ozdobne talerze, trofea myśliwskie… Co kto lubi. Wyjątkowo adekwatną ozdobą kuchni letniej w ogrodzie są żywe rośliny w doniczkach. Oprócz wspomnianych ziół i miniwarzyw ciekawym pomysłem są jadalne kwiaty, takie jak nagietki, nasturcje czy bratki. Do kuchni letniej w ogrodzie urządzonej w altanie mogą zaglądać pędy pnączy – ze względu na jadalne owoce wyjątkowo mile widziane są winorośli oraz aktinidia. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by udekorować kuchnię letnią w ogrodzie roślinami typowo ozdobnymi, takimi jak pelargonie albo petunie.

Kuchnia letnia w ogrodzie 80

Kuchnia letnia w ogrodzie 81

Kuchnia letnia w ogrodzie 82

Kuchnia letnia w ogrodzie 83

.

Kuchnia letnia w ogrodzie 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Kuchnia letnia w ogrodzie pozwala przenieść praktycznie całe życie domowe na świeże powietrze. Dzięki niej przyrządzanie posiłków stanie się prawdziwą frajdą, zwłaszcza jeśli jest to wspólne pichcenie w gronie przyjaciół lub rodziny. A jeśli do tego masz do dyspozycji świeże plony z własnego ogrodu – lepiej być nie może!

Kuchnia letnia w ogrodzie 90

Kuchnia letnia w ogrodzie 91

Kuchnia letnia w ogrodzie 92

Kuchnia letnia w ogrodzie 93

Kuchnia letnia w ogrodzie 94

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *