Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 1

Dekoracje wprowadzają do ogrodu indywidualny styl i element zaskoczenia. Podczas podróży Busem po ogrodach zebrałem dla Ciebie ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu. Znajdziesz je w tym poście.

Ogród to nie tylko rośliny, ale także ścieżki, nawierzchnie, mała architektura i różnego rodzaju dekoracje, czyli ozdoby. Możesz kupić gotowe, produkowane masowo, dostępne w marketach i sklepach ogrodniczych, zainwestować w artystyczne wyroby jedyne w swoim rodzaju albo wykazać się kreatywnością i samodzielnie stworzyć ciekawe ozdoby do ogrodu. Pomysły i inspiracje możesz znaleźć dosłownie wszędzie. Im bardziej oryginalne i niesztampowe, tym lepiej. 

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 2

Mody przemijają: raz popularne są ozdoby z rdzawej stali corten, sezon później rustykalne klimaty, a kiedy indziej futurystyczne rzeźby. Za to indywidualny styl jest ponadczasowy – jego wyznacznikiem mogą być oryginalne dekoracje. Poniżej znajdziesz ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu, które możesz skopiować lub potraktować jako inspiracje.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 300

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu

  1. Ozdoby z wikliny i winobluszczu

Wiklina i pędy winobluszczu to naturalne, ekologiczne materiały, które możesz nabyć tanim kosztem lub nawet zebrać samodzielnie. Wiklinowe rzeźby i plecionki z pędów winobluszczu oraz miękkich gałązek drzew i krzewów warto przybrać kwiatami, kolorowymi owocami, szyszkami i innymi skarbami znalezionymi w ogrodzie, lesie czy parku. Dla kontrastu możesz również łączyć naturalne dekoracje z elementami garderoby, wstążkami i wszystkim tym, co Ci przyjdzie do głowy. Ozdoby wykonane z naturalnych materiałów idealnie pasują do ogrodów rustykalnych i romantycznych, a jeśli są inspirowane przyrodą, również do aranżacji w naturalistycznym stylu. Ciekawe pomysły na wiklinowe ozdoby do ogrodu znajdziesz również w tym poście.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 10h

.

  1. Metalowe dekoracje

W ostatnich latach furorę robią dekoracje z rdzawej stali corten. Na jej powierzchni samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca rdzę, która uodparnia ten rodzaj stali na działanie czynników atmosferycznych. Metalowe ozdoby rdzą malowane wprowadzają do ogrodu romantyczną, bajkową nutę. Ciekawe pomysły oferuje sama natura: metalowe motyle unoszące się nad kwitnącą rabatą, kortenowe kwiaty wśród kolorowych bylin, rdzawe czaple nad oczkiem wodnym albo stalowe paprocie w cienistym zakątku ogrodu. W nowoczesnym ogrodzie sprawdzą się futurystyczne, abstrakcyjne metalowe rzeźby, z kolei w rustykalnym interesująco prezentuje się rdzawy kogut. Inne ciekawe pomysły na metalowe ozdoby do ogrodu znajdziesz w tym poście.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20h

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20i

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20j

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20k

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 20l

.

  1. Stare sprzęty

Bo fantazja jest od tego, żeby bawić się na całego! Dekoracją może być wszystko, co uznasz za dekoracyjne albo po prostu ciekawie prezentujące się w danym miejscu. Nieużywane sprzęty zalegające w piwnicy albo wyszperane na targu staroci, kuchenne naczynia, zardzewiałe narzędzia, parasole, stare buty… to wszystko może stać się urozmaiceniem Twojego ogrodu. Ciekawe pomysły na niekonwencjonalne ozdoby do ogrodu znajdziesz w tym poście.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 30f

.

  1. Drewniane rzeźby

Sztuka rzeźbienia w drewnie jest stara jak świat, mimo to nadal nie powiedziała ostatniego słowa! Drewniane rzeźby w ludowym stylu idealnie pasują do wiejskich ogrodów, natomiast te naśladujące dzieła natury sprawdzą się również w ogrodzie naturalistycznym. W naturalnym kolorze czy malowane, zabawne czy artystyczne – to już kwestia gustu. Inne ciekawe pomysły na drewniane ozdoby do ogrodu znajdziesz w tym poście.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40h

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 40i

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 301

.

  1. Drzwi

Nie chodzi tu o drzwi domu czy bramkę do ogrodu, lecz o drzwi jak element typowo dekoracyjny. Mogą zaznaczać przejście z jednego wnętrza ogrodowego do innego, stanowić rodzaj parawanu, podkład dla malarskiego dzieła właściciela ogrodu albo podporę dla pnączy. Jeśli znasz inne ciekawe pomysły na wykorzystanie drzwi jako ozdoby do ogrodu, podziel się nimi w komentarzu.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 50g

.

  1. Rower

„Rower jest wielce okej!” – również w ogrodzie. Zajeżdżony na śmierć składak czy zardzewiały bicykl dziadka mogą zyskać drugie życie jako ciekawe ozdoby do ogrodu. Rower sprawdzi się jako kwietnik, podpora dla powojników albo dekoracja sama w sobie. Rząd kolorowych rowerów może zmienić się w nietypowy płotek. Rower nie musi być zresztą prawdziwy – atrapa wykonana z wikliny lub drewna niezawodnie przykuwają uwagę. Ciekawe pomysły na wykorzystanie roweru jako ozdoby do ogrodu zebrałem dla Ciebie w tym poście.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60h

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60i

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 60j

.

  1. Orientalne dekoracje

Ogrody japońskie to sztuka przed duże „S”, kultywowana w krajach Orientu od dziesiątek pokoleń. Obecnie ich charakterystyczny styl jest kopiowany na całym świecie. Oczywiście, nie musisz urządzać całego ogrodu według tradycyjnych wzorców z Kraju Kwitnącej Wiśni. Czasem orientalna rzeźba, kilka kamieni i kępa bambusów lub innych traw ozdobnych wystarczą, by w ogrodzie powiał wiatr z Dalekiego Wschodu. Ciekawe pomysły na orientalne ozdoby do ogrodu znajdziesz w tym poście.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 70h

.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 302

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

  1. Tabliczki z napisami

„Witamy!”, „To jest ogród….”, „Warszawa – 100 km”, „Uwaga, dobry pies!” – w przypadku dekoracyjnych tabliczek z napisami liczy się nie tylko treść, ale i wykonanie. Materiał, kolorystyka, a nawet krój czcionki często mówią więcej niż słowa. Cytaty, przysłowia, zabawne powiedzonka, drogowskazy – ciekawe pomysły na tabliczki z napisami jako ozdoby do ogrodu czekają na każdym kroku. Czasem wystarczy otworzyć gazetę albo się przejęzyczyć i pomysł na napis gotowy!

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80h

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80i

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 80j

.

  1. Figurki

Mogą zachwycać lub śmieszyć, niemniej niezawodnie przyciągają wzrok. Figurki wykonane z ceramiki, gipsu czy tworzyw sztucznych, a także miniaturowe wersje metalowych rzeźb mimo niewielkich rozmiarów rzadko pozostają niezauważone. Delikatne wróżki wśród kwitnącej rabaty to strzał w dziesiątkę w romantycznym ogrodzie. Ceramiczne zajączki czy przysłowiowy krasnal ogrodowy przydają się w zielonym zakątku, w którym często przebywają dzieci. „Czego się nie robi dla wnuków” to dewiza wszystkich dziadków i babć, stąd zapewne popularność zabawnych figurek na ogródkach działkowych. Czasem warto przymknąć oko na trendy i konwencje – w końcu najważniejsze, by ogród cieszył Ciebie i Twoich bliskich, prawda? 

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 90k

.

  1.  Rzeźby kamienne i betonowe

Kamienne rzeźby kojarzą się z czymś trwałym i solidnym – zresztą w większości takie właśnie są. W każdym razie stawiają mocny akcent w ogrodzie. Mogą być wzorowane na klasycznych posągach, abstrakcyjne, nowoczesne lub zabawne – ich różnorodność sprawia, że sprawdzą się niemal w każdym ogrodzie.

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 100h

.

Ciekawe pomysły na dekoracje do ogrodu to temat rzeka. Powyższe przykłady to tylko kropla w morzu inspiracji. Dekoracją może być wszystko: budka telefoniczna, klatka dla ptaków, szklane kule, butelki, drewniany wiatrak, stary wóz albo ramka obsadzona rojnikami. 

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200a

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200b

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200c

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200d

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200e

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200f

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200g

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200h

Ciekawe pomysły na ozdoby do ogrodu 200i

Jeśli masz inne ciekawe pomysły na dekoracje do ogrodu, może podzielisz się nimi w komentarzu?

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *