Jej największymi zaletami są tęczowe liście, niskie wymagania i uniwersalne zastosowanie na rabacie i balkonie. Żurawka w ogrodzie (i nie tylko) prezentuje się zachwycająco! W tym poście znajdziesz ciekawe i efektowne aranżacje z udziałem tej byliny.
Słowem wstępu garść informacji o tytułowej bohaterce tego postu.
Żurawki ogrodowe (Heuchera x hybrida) to wielokrotne mieszańce międzygatunkowe, rekordowo kolorowe i różnorodne. Zależnie od odmiany, liście żurawek są zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, srebrne, marmurkowe, żyłkowane i w ciapki, do tego w wielu kształtach i rozmiarach. Żurawka to jedna z tych roślin, których nie może zabraknąć w ogrodzie, a aranżacje z jej udziałem aż zapierają dech w piersi.
.
Ze względu na tęczowe półzimozielone liście żurawki są dekoracyjne cały sezon, a nawet zimą jest na co popatrzeć. Pod wpływem mrozu liście częściowo zasychają, ale na wiosnę wyrasta mnóstwo nowych.
Gęste, półkuliste kępy tych bylin osiągają od ok. 15 cm do blisko 0,5 m średnicy. Latem wyrastają z nich na długich łodyżkach smukłe wiechy drobnych kwiatów: różowych, czerwonych lub zielonkawych.
Żurawka w ogrodzie i jej aranżacje wyróżnia to, że są niezwykle tolerancyjne. Preferują żyzne, próchnicze gleby, ale poradzą sobie w prawie każdym przepuszczalna podłożu o odczynie od lekko kwaśnego po obojętny. Najlepiej czują się w półcieniu, w słońcu wymagają częstego nawadniania. Odmiany o zielonych liściach dobrze znoszą nawet silne ocienienie. Żurawki są w pełni mrozoodporne, tylko w wyjątkowo surowe, bezśnieżne zimy dla pewności warto okryć je gałązkami iglaków, suchymi liśćmi lub białą agrowłókniną. Pielęgnacja żurawek sprowadza się do usunięcia martwych liści wiosną i ścięcia kwiatostanów po kwitnieniu. Wiosenna dawka nawozu długo działającego sprawi, że kępy liści staną się dorodniejsze i jeszcze piękniej wybarwione.
Żurawka zajmuje niewiele miejsca, jest niekłopotliwa i atrakcyjna przez prawie cały rok. Aż się prosi, by stworzyć z niej najwymyślniejsze aranżacje w ogrodzie i na balkonie. Oto kilka przykładów.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Żurawka w ogrodzie – aranżacje
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:
.
- Tęcza przy tarasie
Żurawki zapewniają kolorową dekorację niezależnie od pory roku, dlatego sprawdzą się w eksponowanych miejscach oraz tam, gdzie często przebywasz. Miks kilku odmian jako tęczowe wykończenie tarasu będzie jak znalazł.
.
- Na skalniaku
Żurawki są stosunkowo drobne i mają zwarty pokrój, dlatego zmieszczą się praktycznie wszędzie. W niszach między kamieniami na skalniaku jest dla nich aż nadto miejsca. Żurawki, w przeciwieństwie do większości roślin skalnych, słabo rozrastają się na boki. Dlatego zwróć uwagę, by nie zostały zagłuszone przez bardziej ekspansywnych sąsiadów, takich jak płomyk szydlasty na zdjęciach poniżej.
.
- Kolorowa obwódka
Niski wzrost, gęste kępy, dekoracyjne liście i prawie całoroczna atrakcyjność – żurawki są wprost stworzone na obwódki. Kolorowe obramowanie z żurawek skutecznie odciąga wzrok w miesiącach, gdy w centrum rabaty niewiele się dzieje, a w sezonie podkreśla urodę okazalszych roślin.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Mieszana obwódka
Obrzeże skomponowane wyłącznie z różnokolorowych odmian żurawek wygląda fenomenalnie, ale z powodzeniem możesz urozmaicić je innymi niskimi roślinami, najlepiej całorocznie atrakcyjnymi. Mała podpowiedź: jeśli chcesz uniknąć wrażenia chaosu, w przypadku mieszanych obwódek postaw na jedną odmianę żurawki. Udowadnia to aranżacja z kostrzewą siną
lub hakonechloą ‘All Gold’.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Obrzeże z kamiennym „mankietem”
Intensywna kolorystyka liści żurawek ciekawie kontrastuje z bielą otoczaków, którymi obrębiono rabatę. W tym przypadku żurawkowa obwódka jest nieco luźniejsza, poszczególne okazy rosną w kamiennych niszach, w pewnych odległościach od siebie.
Możesz z powodzeniem zastąpić białe otoczaki kawałkami szarego granitu.
Zbliżony efekt da zastosowanie wokół żurawek ściółki z kory kamiennej, którą można dodatkowo wykończyć ceglanym obrzeżem.
.
- Plamy koloru/W jednokolorowych grupach
Żurawki dobrze prezentują się również w monochromatycznych jednoodmianowych grupach. Jeśli chcesz rozświetlić jakieś miejsce, posadź w nim kilka sztuk żurawek o złocistym ulistnieniu. Aby zaakcentować jakiś punkt, sprawić, by skupiał wzrok obserwatora „od pierwszego wejrzenia”, postaw tam kleks żurawek w kontrastowym kolorze. Czerwone liście wyraźnie odznaczają się od zielonego tła, purpura odróżnia się od ściółki z bladych kamyków albo roślin o jasnych liściach. i odwrotnie, żółte żurawki zabłysną wśród roślin o fioletowym, czerwonym lub ciemnozielonym ulistnieniu.
.
- W pojemnikach
Żurawka w ogrodzie i jej aranżacje pięknie wyglądają nie tylko w gruncie. Weź pod uwagę, że rośliny te doskonale rozwijają się i wyglądają także w donicach, koszach, skrzynkach i innych pojemnikach. Można je wykorzystać do podsadzenia piennych iglaków, łączyć z sezonowymi pięknościami, takimi jak pelargonie, albo z roślinami wieloletnimi: niskimi trawami ozdobnymi, bylinami i krzewinkami.
.
- Jako solistka
Żurawki są małe, a jednak na tyle wyraziste, że zwracają uwagę nawet sadzone pojedynczo. Znów znaczenie ma kontrast. Zielona żurawka posadzona wśród zielonych roślin „zginie” (chyba że akurat kwitnie).
Brązowe liście giną na tle szyszek,
za to zielone są wśród szyszek doskonale widoczne.
Kanarkowożółta żurawka wydaje się świecić na ciemnozielonym tle, w przeciwieństwie do szmaragdowolistnej kuzynki rosnącej tuż obok.
Podobnie jak purpurowa żurawka wśród jasnoszarych kamyków, tuż obok rzędu biało-zielonych kęp turzycy
albo na tle żółto-zielonych liści aukuby.
.
Podsumowując
Żurawki są niezwykle wszechstronne. Doskonale sprawdzają się jako rośliny okrywowe, w roli obwódki, w pojemnikach oraz jako element zielonych ścian. A może Ty znajdziesz dla nich jeszcze inne, nieoczywiste zastosowanie?
- Jak przesadzić kaktusa? Przesadzanie sukulentów bez pomyłek - 13 stycznia 2025
- Swobody ogródek skalny z trawami – naturalna metamorfoza gnejsowego skalniaka - 10 stycznia 2025
- Gdzie posadzić choinkę po świętach? Pomysły na drugie życie choinki - 6 stycznia 2025
Bardzo piękne te ogrody.