Hortensja bukietowa to w ogrodzie prawdziwy skarb! Jest mniej wymagająca od większości innych hortensji, a aranżacje z jej udziałem są atrakcyjne aż do wiosny.
O hortensjach można by pisać bez końca, zresztą pojawiły się na tym blogu już nieraz. Jednak hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) zyskała szczególną popularność – nie bez powodu. Imponująca uroda, różnorodność odmian i stosunkowo niskie wymagania to jej największe, lecz niejedyne atuty. W odróżnieniu od innych gatunków hortensji dobrze znosi pełne słońce, jeśli tylko nie grozi jej susza. Jest dość tolerancyjna, ale jej ideałem jej lekko kwaśna gleba (pH 5,5-6,5), bogata w próchnicę, przepuszczalna, a jednocześnie stale lekko wilgotna. Do pełni szczęścia potrzebuje już tylko warstwy ściółki z kory sosnowej, 2-3 dawek nawozu do roślin kwitnących i silnego cięcia wczesną wiosną.
Odmiany hortensji bukietowej osiągają od zaledwie 60 cm do nawet 3 m wysokości.
Ich imponujące kwiatostany różnią się budową, wielkością, ponadto zmieniają kolor w trakcie kwitnienia: od zielonkawych, białych i kremowych po różowe, czerwone, a u niektórych odmian nawet bordowe. Kwitną od lipca do późnej jesieni, a potem zaschnięte kwiatostany zachowują dekoracyjność całą zimę.
Jak widzisz, hortensja bukietowa przyda się w każdym ogrodzie. Aranżacje przedstawione poniżej pomogą Ci znaleźć dla niej idealne miejsce.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Efektowna solistka
Hortensja bukietowa zachwyca niezwykle efektowną urodą, ponadto zachowuje atrakcyjność przez wiele miesięcy. Robi wrażenie nawet sadzona pojedynczo – dotyczy to nie tylko wysokich odmian. Przykładowo, hortensja bukietowa ‘Little Lime’, dorastająca do ok. 1 m, jest gwiazdą aranżacji przy tarasie. Towarzyszy jej pojedynczy miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Silberspinne’, a całość kompozycji wykańcza obwódka z begonii stale kwitnącej.
Hortensja bukietowa ‘Silver Dollar’ jest centralnym punktem wyspowej rabaty wyściółkowanej korą. Sąsiaduje z berberysem Thunberga szczepionym na pniu, azaliami japońskimi, kulistym bukszpanem oraz miskantem ‘Ferner Osten’. Brzegów rabaty strzegą lilaki Meyera, bergenie oraz jałowce łuskowate ‘Blue Star’.
Zauważ, że hortensji bukietowej służy towarzystwo zimozielonych iglaków. Mają podobne wymagania względem rodzaju i odczynu podłoża, ponadto wczesną wiosną odciągają wzrok od świeżo przyciętej hortensji.
Hortensja bukietowa ‘Limelight’ w ogrodzie rozjaśnia aranżację z iglaków. Jej kwiatostany jaśnieją na tle sosny gęstokwiatowej ‘Pendula’ oraz sosny wejmutki ‘Radiata’, wśród starannie formowanych bukszpanów.
Jako tło dla hortensji bukietowej doskonale sprawdza się szpaler żywotników ‘Smaragd’. Mur iglaków zapewnia całoroczną dekoracyjność aranżacji, a ponadto chroni hortensję przed podmuchami wiatru.
.
- Hortensja bukietowa w ogrodzie – aranżacje w grupie
Kilka sztuk tej samej odmiany hortensji bukietowej posadzonych obok siebie to aranżacyjny strzał w dziesiątkę. Już pojedynczy krzew wygląda wspaniale, natomiast większa jednogatunkowa grupa wprost powala na kolana!
.
- Atrakcyjny szpaler
Warto pójść jeszcze o krok dalej i stworzyć z hortensji bukietowych kwitnący szpaler. Olśniewający efekt widać już z daleka.
Przed szpalerem hortensji warto posadzić niższe rośliny jako obwódkę. W tej roli sprawdzi się m.in. bukszpan
oraz niskie trawy ozdobne, takie jak rozplenica japońska.
Niemniej jednoodmianowy szpaler hortensji świetnie prezentuje się również bez dodatkowego sztafażu.
Zamiast sadzić trawy jako obwódkę, możesz z nich stworzyć tło dla hortensjowego szpaleru. Oczywiście nadają się do tego wyłącznie wysokie trawy ozdobne z miskantem chińskim na czele.
Niebywale dekoracyjnie wygląda półokrągły szpaler z hortensji bukietowej ‘Magical Candle’, sadzonej na przemian z miskantem chińskim ‘Gracillimus’ z obrzeżem z turzyc oraz wrzosów.
Olśniewające wrażenie robi luźny szpaler hortensji ‘Polar Bear’ na tle miskantów chińskich, uzupełniony delikatnymi kwiatostanami werbeny patagońskiej, które dodają aranżacji lekkości oraz wprowadzają akcent mocnego koloru. Z kolei kotwice trzymające zwiewną kompozycję twardo na ziemi stanowią kuliste żywotniki ‘Danica’. Ściółka z jasnego grysu pasuje tutaj jak ulał.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Duet odmian
Ciekawy efekt daje połączenie dwóch odmian hortensji bukietowej, wyraźnie różniących się wzrostem. Świetnym przykładem jest duet hortensji ‘Limelight’ oraz ‘Little Lime’, posadzonych po kilka sztuk. Towarzyszą im funkie w kilku odmianach, a kropkę nad „i” stawia dekoracyjna ściółka z igliwia oraz świerkowych szyszek.
Alternatywą jest duet odmian hortensji bukietowej o kwiatostanach różniących się kolorem. Przykładowo odmiana ‘Pinky Winky’ wybarwia się na różowo znacznie intensywniej i wcześniej niż hortensja ‘Phantom’.
.
- Powtarzający się akcent
Trudno jest poprzestać na tylko jednej, konkretnej odmianie hortensji, jednak żelazna konsekwencja się opłaca, zwłaszcza w ogrodach zaprojektowanych w nowoczesnym stylu. Potwierdza to hortensja bukietowa ‘Bombshell’, powtarzająca się w wielu miejscach nowoczesnego ogrodu z tarasami z szarej cegły oraz mnóstwem kamieni. Stanowi motyw przewodni aranżacji oraz wprowadza w niej pewien porządek, a przede wszystkim wygląda bardzo dekoracyjnie – i to przez wiele miesięcy.
Hortensja bukietowa w ogrodzie może współtworzyć rytmiczne, wielogatunkowe aranżacje. Na tej liniowej rabacie oprócz hortensji ‘Pinky Winky’ latem kwitną jeżówki i rudbekie. Wiosną rabata roztacza aromat kaliny wawrzynowatej ‘Eskimo’. Róże okrywowe powtarzają kwitnienie wielokrotnie w sezonie. Miskanty oraz turzyce rozluźniają aranżację zwiewnym pokrojem.
.
- Hortensja bukietowa w ogrodzie – aranżacje w kolekcji odmian
Jak już wspomniałem, trudno jest poprzestać na tylko jednej odmianie hortensji bukietowej… i wcale nie trzeba tego robić! Bogactwo odmian zachęca do kolekcjonowania. Posadzone jedna obok drugiej pozwalają w pełni docenić ich różnorodność.
Jeśli cenisz ład i porządek, możesz posadzić swoją kolekcję hortensji bukietowych według określonego planu. Najprostszym rozwiązaniem jest mieszany szpaler.
.
- Kwitnące drzewka
Hortensje bukietowe są również dostępne szczepione na pniu, w formie minidrzewek. W zasadzie nie takich znowu mini, bo pienne okazy potrafią osiągnąć grubo ponad 2 m wysokości.
Tak czy inaczej, warto je czymś podsadzić. W tej roli świetnie sprawdzają się różnokolorowe półzimozielone żurawki, a także niskie krzewy wiecznie zielone, takie jak pieris.
Alternatywą mogą być funkie, niskie trawy ozdobne oraz miniaturowy bluszcz w roli rośliny okrywowej.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Hortensje bukietowe w ogrodzie pozwalają tworzyć niezwykle efektowne i różnorodne aranżacje. Doskonale komponują się z trawami ozdobnymi,
roślinami wiecznie zielonymi
oraz innymi hortensjami – zarówno bukietowymi, jak i należącymi do innych gatunków z tego rodzaju.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024