Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 6 – koncepcja architektoniczna

koncepcja architektoniczna 1

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” jest już mocno zaawansowany, a zatem nasze działania idą zdecydowanie do przodu. Obecnie wciąż koncentrują się na procesie projektowym, którego finalnym efektem będzie pozwolenie na budowę. Natomiast jak wiesz z poprzednich postów, w tzw. międzyczasie, cała koncepcja inwestycji mocno się zmieniła, z 1 planowanego domu zrobiły się 4, a zatem projekt się znacznie rozbudował. Dlatego opracowane zostały nowe wizualizacje, a w ślad za tym koncepcja architektoniczna. I właśnie temu poświęcony jest obecny, szósty post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze w tej inwestycji. A jestem, jak możesz zobaczyć na stronie głównej tego cyklu, już po takich działaniach:

koncepcja architektoniczna 2

Efektem finalnym tego wszystkiego będzie pozwolenie na budowę, natomiast po drodze jest jeszcze szereg formalności, o których wspomnę w kolejnych postach tego cyklu.

A zatem to tyle tytułem wstępu i przypomnienia, gdzie jestem na swojej drodze w projekcie „Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród”.

.

Koncepcja architektoniczna

Koncepcja architektoniczna, która w 100% jest efektem pracy Firmy Bruk – Bet, to projekt techniczny obejmujący swoim zakresem elementy zagospodarowania ogrodu, takie jak nawierzchnie, w tym podjazdy, ścieżki, tarasy, ale również np. obrzeża i małą architekturę. A zatem wszystko to, co jest potrzebne do zbudowania szkieletu ogrodu.

Jednocześnie muszę wyjaśnić, że nie jest to projekt nasadzeń roślinnych, które mimo, że są w koncepcji widoczne poglądowo, to jednak są tam tylko roboczo, a tak naprawdę będą w przyszłości przedmiotem odrębnego opracowania, któremu również poświęcę osobny post tego cyklu.

.

Droga do koncepcji architektonicznej

Droga do opracowania koncepcji architektonicznej może nie jest specjalnie wyboista, ale jednak wymaga skupienia i zaangażowania, bo to właśnie od niej zależy powodzenie przyszłego projektu i ogólnie całego przedsięwzięcia pt. własny ogród. Szczególnie w zakresie jego wyglądu. Stąd jeśli będziesz na tym etapie, polecam zrobić to rzetelnie, aby stworzyć solidny fundament pod przyszłe prace wykonawcze.

Cały proces przedstawię Ci w kilku krokach, które są konieczne aby koncepcja architektoniczna odpowiadała Twoim potrzebom i oczekiwaniom, a jednocześnie była spójna i zgodna ze sztuką aranżacji ogrodów. Spójrz jak to wyglądało w moim przypadku, a jednocześnie jak proponuję, aby wyglądało również w Twoim.

Krok 1 – przekazanie rzutu zagospodarowania terenu

Krok pierwszy tego etapu, to jednocześnie ostatni krok etapu opracowania wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu opracowanej przez Architektów, o której opowiadał czwarty post tego cyklu.

koncepcja architektoniczna 3

A zatem mówiąc wprost, nie było to nic innego, jak przekazanie Firmie Bruk – Bet materiałów, które miały być początkiem opracowania koncepcji architektonicznej. Czyli takie przekazanie pałeczki. Koncepcja, w formie pliku graficznego, została zatem wysłana drogą mailową i trafiła w ręce, czy mówiąc precyzyjnie, na monitor Projektantki – Pani Kornelii.

koncepcja architektoniczna 3a

.

Krok 2 – konsultacje z Projektantką

Rozpoczęcie procesu projektowego, to konsultacje online z Projektantką Bruk – Bet. Po pierwsze aby wstępnie porozmawiać, ale także poznać moje moje oczekiwania. Natomiast warto również wspomnieć, że w przypadku mojej inwestycji, kluczowe znaczenie ma ukształtowanie terenu, a właściwie jego dość duże nachylenie. Dlatego do omówienia tego zagadnienia, pod kątem przyszłych rozwiązań, posłużył dodatkowo profil terenu, który również opracowali Architekci, na podstawie mapy do celów projektowych, której poświęciłem trzeci post tego cyklu.

koncepcja architektoniczna 4

I do pełni zobrazowania sytuacji wyjściowej dla Pani Kornelii, posłużyły również wstępne wizualizacje projektowe, opracowane również na podstawie danych od Architektów, którym z kolei poświęciłem piąty post tego cyklu.

koncepcja architektoniczna 5

koncepcja architektoniczna 6

Natomiast ważnym elementem konsultacji było również wstępne zapoznanie się z materiałami i produktami Bruk – Bet, na których opierał się będzie zarówno projekt architektoniczny, jak i przyszły ogród. A zatem oglądając materiały i katalogi przedstawione przez Panią Kornelię, miałem możliwość zapoznać się z aktualną ofertą produktową, a także wstępie określić swoje preferencje. Dlatego właśnie z całą stanowczością muszę podkreślić, że etap konsultacji to niezwykle ważny i twórczy etap, który pozwolił na poczynienie wielu uzgodnień, które znalazły odzwierciedlenie w przyszłym projekcie.

.

Krok 3 – pierwsza wersja koncepcji i wstępna propozycja materiałów

Efektem powyższych konsultacji i wstępnych ustaleń było opracowanie przez Projektantkę pierwszej wersji koncepcji zagospodarowania i stworzenie wstępnej propozycji materiałowej. Czyli przedstawienie mi pierwszej propozycji materiałów, która była spójna z pierwszymi, roboczymi ustaleniami.

koncepcja architektoniczna 7

W tym miejscu muszę również dodać, że to właśnie rolą Projektantki było to, aby przygotowując wstępną propozycję materiałów wszystko ze sobą spasować, a zatem przedstawić mi wariant spójny, w którym wszystkie elementy współgrają ze sobą zarówno wizualnie, jak i technicznie, będąc dopasowane seriami i parametrami.

I to wszystko zostało zrobione, a do mnie drogą mailową powędrował pierwszy rysunek zagospodarowania oraz wstępna propozycja materiałowa. Co ważne, w mailu przedstawiony był również uszczegółowiony opis oraz ewentualne propozycje zamienników, na poszczególne, zaproponowane materiały i rozwiązania.

.

Krok 4 – moje przemyślenia i uwagi do wstępnych propozycji

W odpowiedzi na otrzymane materiały, po przemyśleniach, obejrzeniu szczegółowej oferty produktowej Firmy Bruk – Bet zawartej na stronie internetowej, wysłałem Projektantce maila, w którym odniosłem się do zaproponowanych materiałów.

Część z propozycji przyjąłem, inne postanowiłem zamienić i rozszerzyć. Wybrałem również kolorystyki, rozmiary i ogólnie przedstawiłem swoje uszczegółowione sugestie.

.

Krok 5 – uaktualniona propozycja materiałowa czyli druga koncepcja architektoniczna oraz wstępna kalkulacja cenowa

W ślad za moimi sugestiami powstała druga koncepcja architektoniczna. Czyli Projektantka wykonała i przesłała mi kolejny rysunek, uwzględniający wszelkie sugestie, które podałem.

koncepcja architektoniczna 8

koncepcja architektoniczna 9

Załącznikiem do tego był również kosztorys, czyli ilościowe i cenowe zestawienie materiałów, które zostały użyte w koncepcji architektonicznej.

A zatem powstał konkretny materiał – PROJEKT AKRCHITEKTONICZNY + zestawienie ilościowe i cenowe materiałów, które odpowiadały po pierwsze moim wyobrażeniom, następnie wstępnej koncepcji ogrodu opracowanej przez Architektów, a także były zgodny z moimi wyborami jeśli chodzi o konkretne materiały.

Natomiast dodam jeszcze najważniejsze: owszem, opracowanie tych projektów to trochę pracy, w którą zaangażowanie muszą włożyć zarówno Projektanci, jak i ja, aby to wszystko przemyśleć i pogodzić. Jednak działanie takie ma jeden, podstawowy cel: ma mi ułatwić pracę na etapie wykonywania ogrodu, a jednocześnie uchronić mnie przed działaniem “na ślepo”, a tym samym przed ponoszeniem niepotrzebnych kosztów, przed unikaniem błędów i niepotrzebnego zamieszania. A jednocześnie pomóc stworzyć ogród taki, jak sobie wymarzyłem.

Przede mną jeszcze opracowanie szczegółowego projektu nasadzeń, ewentualnych rozwiązań wodnych i oświetlania, ale tym zajmę się już w dalszym etapie, kiedy będę bliżej realizacji ogrodu.

.

I co dalej?

No dobrze… Więc w oczekiwaniu na pozwolenie na budowę, udało się zrobić projekt zagospodarowania terenu. Natomiast samo pozwolenie uzyskam niebawem, ponieważ architekci załatwiają jeszcze szereg formalności. W kolejnych postach tego cyklu przedstawię bliżej całą dokumentację projektową, co się na nią składa i co jest potrzebne, aby to pozwolenie na budowę uzyskać. Czyli co tak naprawdę zrobi projektant, do jakich instytucji się zwróci i jakie dokumenty powstaną.

.

A kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,

zbuduj swój dom i ogród 14a

dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:

  • Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt

  • Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners

  • Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk

  • Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna

  • Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet

  • Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl

  • Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant

  • Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo

  • Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market

  • Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly

  • Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa

  • Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena

.

Do zobaczenia w 7 części projektu Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *