Żurawki to niezwykle wdzięczne i piękne rośliny, występujące w dziesiątkach odmian, które swoje piękno zawdzięczają przede wszystkim różnokolorowym liściom. I co najważniejsze, atrakcyjnymi przez cały okrągły rok.
Na wstępie jeszcze specjalne podziękowania dla Igora, który był na tyle uprzejmy, że poczęstował mnie zdjęciami swojej kolekcji żurawek, niesamowitego ogrodu, a ponadto kilkoma cennymi informacjami.
.
Krótko o żurawkach
Żurawki to rośliny zaliczane do bylin, o pięknych, kolorowych, sercowatych, całorocznych liściach i kulistym pokroju.
Osiągają do 40 centymetrów wysokości, kwitną na przełomie czerwca i lipca.
I co ważne, kolorystyka kwiatów, które wyrastają na długich łodygach i mają kształt małych dzwoneczków, jest równie bogata jak samych liści. W dużych skupiskach różnych odmian żurawek, daje to piękne efekty.
.
A tak na marginesie… Nie szukasz pomysłu na obrzeże rabaty? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji na moim kanale, w których głosu udziela moja 17 letnia Córka:
.
Wymagania żurawek
Mimo, że nie należą do roślin szczególnie kłopotliwych w uprawie, to jednak o kilku sprawach wiedzieć wypada. Przede wszystkim to, że preferują miejsca półcieniste, a niektóre odmiany, szczególnie te o jasnych liściach, dobrze rosną również w cieniu.
Preferują również gleby umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Rosnąc w miejscach nasłonecznionych wymagają podlewania, w przeciwnym razie dość szybko reagują więdnięciem liści.
Nie wymagają za to intensywnego nawożenia, w zasadzie wystarczy wiosenne zasilenie granulowanym, mineralnym nawozem długo działającym lub 2 – 3 razy w sezonie nawozem płynnym.
Żurawki w gruncie dość dobrze zimują. Niemniej jednak, w przypadku młodych roślin lub mroźniejszych zakątków kraju, należy je zimą osłaniać agrowłókniną.
.
Zalety żurawek
To przede wszystkim ich efektowny wygląd, który utrzymuje się przez cały rok.
Po drugie ogromna ilość gatunków i duża różnorodność kolorystyczna, która pozwala tworzyć przepiękne kompozycje.
Po trzecie to jedne z nielicznych roślin, które dobrze komponują się w zasadzie ze wszystkimi roślinami. Nie tylko bylinami, ale również iglakami, trawami, a nawet jako obwódki dużych drzew.
Szczególnie ciekawie wyglądają również przy miniaturowych iglakach.
Żurawki dobrze wyglądają jako sadzone w grupach, ale również pojedynczo. Sprawdzają się także w donicach, pojemnikach, jako rośliny balkonowe, w ogrodach skalnych, a nawet w tzw. zielonych ścianach. Jednym słowem wszędzie wyglądają dobrze i efektownie.
.
I to tyle najważniejszych informacji o żurawkach. Obiecałem, że będzie krótko, więc słowa staram się dotrzymać i nie wdaję się w zbędne szczegóły uprawy. Przyjdzie kiedyś na to czas, na tym etapie wystarczą powyższe fakty oraz zapewnienie, że uprawa żurawek nie należy do skomplikowanych.
.
Obiecałem też trochę fajnych zdjęć, więc w uzupełnieniu tych powyższych, jeszcze jedna porcja dla wywołania uśmiechu na ustach. Wraz z najważniejszymi faktami o żurawkach.
Żurawki tworzą piękne ogrody
Pięknie komponują się z innymi roślinami
Posiadają całoroczne, kolorowe liście
Pięknie kwitną
A przede wszystkim występują w dziesiątkach odmian i kolorów
To jak? Namówiłem Cię na żurawki? Mam nadzieję, że tak.
A przy okazji: chcesz samodzielnie zaprojektować ogród? Polecam Ci mój podręcznik:
A może chcesz abym zrobił to za Ciebie? Może coś podobnego jak poniżej? Zapraszam do kontaktu.
.
- Ogród geometryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 23 - 19 grudnia 2024
- Pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie - 18 grudnia 2024
- Lewitujące schody, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 22 - 16 grudnia 2024
Coś niesamowitego. Dech zapiera 🙂
Moje kochane żuraweczki. A ogród jak z bajki. Marzenie.
Wbiło mnie w fotel. Nie mogę wstać…
Pomóc? 😉
Raaaaaaaany – ale kolekcja!!!!
Moje marzenie <3
Ja swoją przygodę zaczynam. Mam dopiero trzy odmiany 🙁 Także zamierza zrobić obwódki rabat z żurawek i w ten sposób, by żadna odmiana się nie powtarzała. Kocham je za to ,że skutecznie, szybko i efektownie wypełniają puste miejsca na rabacie i są widoczne cały czas, cały rok, nie ma tej przeraźliwej pustki w zimie. Pilnuję regularnego obcinania przekwitających kwiatostanów. Po liściach żurawki widać bardzo jak traci moc wskutek tworzenia nasion.
Posiadam kilkanaście odmian żurawek i żuraweczek. Pokochałam te rośliny 3 lata temu. Od tej pory regularnie kupuje żurawki. Co roku wchodzą na rynek nowe odmiany i hodowcy prześcigają się hodując nowe odmiany. Hosty jaką teraz sporą konkurencję. W swoim ogrodzie posadzone mam żurawki i żuraweczki jako obwódki rabat. Ich różne kolory liści (bo to ze względu na liście uprawiam żurawki) świetnie wyglądają na tle drzew i krzewów. Co roku na wiosnę podsypuje żurawki świeżym obornikiem końskim. Obornik mieszam razem z ziemią, w której rosną żurawki. Te wdzięczne byliny uwielbiają obornik i naprawdę pięknie na nim rosną.
Polecam wszystkim uprawę żurawek za ich piękne kolory liści od ciemno bordowych po zielono-białe.
Na profilu zogrodemnaty pod ostatnim postem dot.żurawek umieszczam zdjęcia moich żurawek i żuraweczek. Może kogoś zachęce do ich uprawy. Tym bardziej, że żurawki są zimozielone, choć żuraweczki okrywam gałazkami świerku na zimę.
Dzięki za te wszystkie zdjęcia. Widziałem, że również masz sporo do powiedzenia w temacie żurawek… super, bo jak widać to super wdzięczne rośliny.
Mam w swoim ogrodzie kilka odmian zurawek i nie zamierzam na tych kilku poprzestać. Z własnego doświadczenia wiem że to są jedne z najłatwiejszych roślin do uprawy. Wymagają jednak dzielenia co drugi rok w celu odmlodzenia rośliny. Ja narazie po podzieleniu rośliny i otrzymaniu nowych sadzonek rozdaje je rodzinie. W moim ogrodzie stosuje zurawki jako obwodki rabat. ?jest to roslina ktora mozna z powodzeniem zastosowac w kazdym stylu ogrodniczym, a ja je kocham przedewszystkim za kwiatostany ktore daja lekkosci w ogrodzie.?
Dokładnie tak. Dzieli się je, a przez to odmładza. Nie wspomniałem o tym w poście, bo uznałem, że to już wiedza II stopnia, dla bardziej zaawansowanych 🙂
Piękne ,ciekawy pomysł.Musze zrealizować choć jedną propozycje na zdjęciach.Ciekawy tekst.Dziekuje za zdjęcia.Warto mieć takie aranżacje w ogrodzie.Dzieki.
W ubiegłym sezonie posadziłam swoje pierwsze w życiu żurawki i żuraweczki . Większość w ogrodzie , jedna trafiła do pojemnikowej kompozycji. Kiedyś myślałam o nich niezbyt przychylnie, że to taka brzydka sałata. Wtedy nie miałam jeszcze własnego ogrodu. Z czasem moje zainteresowanie nimi rosło , aż zaowocowało totalnym zachwytem. Tym bardziej, że mój ogród ma wiele półcienistych miejsc. Obecnie żałuję tylko jednego , że mam tak mało miejsca i nie uda się już ani jednej dosadzić.
Hehe, faktycznie można je czasem pomylić z ozdobną sałatą 😉 Ale dobrze, że powoli się do nich przekonałaś 🙂
Panie Tomku oczarowała mnie kolekcja jaką posiada Pan w ogrodzie. Jednak już od jakiegoś czasu mam kilkanaście gatunków tych pięknych roślin.Ciagle szukam nowych i pięknych kolorów kształtów i wielkości. Jeśli kiedyś będzie Pan sprzedawał coś ze swojej kolekcji to chętnie skorzystam.Uwielbiam szczególnie i te limonkowe oraz te różowe Ale i piękne są pomarańczowe.Dodam do tego te kształty wycięte jak łowickie wycinanie a przecież to natura a nie ręka człowieka.Pozdrawiam
Dziękuję za dobre słowa o kolekcji, ale małe sprostowanie się należy: to niestety nie moje dzieła, tylko Kolegi Igora, wspomnianego w poście 🙂 W każdym razie fakt, imponujące 🙂
Moja przygoda z działeczką zaczęła się w czerwcu br. Żurawki zachwyciły mnie od pierwszej wizyty w centrum ogrodniczym. W tej chwili w ogrodzie niestety nie posiadam żadnej ale po tym artykule, wiosną ruszam pełną parą. W tym momencie robię w głowie wizualizację i już wiem gdzie je posadzę, już je widzę, już cieszą moje oko 🙂
Cieszę się, że będę miał w tym mój skromny udział 🙂
Żuraweczki me kochane,
w mym ogrodzie są mi znane.
Sadzę wszędzie, gdzie się uda,
bo to dla mnie wielkie CUDA.
Ja posadzilam w ogrodzie 2 lata temu, podlewałam, zdechły pod koniec lata, w zeszlym roku to samo, zupełnie nie wiem dlaczego? Wszystkie inne rosliny są piękne i zachwycają sąsiadów. Co mogę robić nie tak ?
Może jakoś podłoże im nie odpowiada…, albo rosną w pełnym słońcu…? Ciężko powiedzieć tak zaocznie.
Może Kolega Igor, spec od żurawek coś będzie wiedział…
IGOR NA PREZYDENTA!!!
Jestem za. Ma już dwa głosy: mój i Twój 🙂
Piękne! Odkrylam je w tym roku dopiero, kupulam 6 odmian i wsadzilam. Od razu sie zakochałam 🙂 Niestety boję sie ze nic z tego nie będzie 🙁 Pisze Pan, ze caly rok sa ozdoba, moje wygladaja fatalnie, ledwo je widać… Myslalam, ze zurawki jak hosty na wiosnę rosna od nowa, ale moze jednak moje padly ze tak wygladaja? Serce by mi chyba peklo….
Ciężko powiedzieć tak “zaocznie”. Wszystko wyjaśni się na wiosnę…
Od kilku lat żurawki są prawdziwą ozdobą w moim niewielkim ogrodzie. Mam całkiem sporą ich kolekcję. Ze względu na urodę – żurawki wyeksponowane są na przodzie piętrowych rabat. Dzielę je, rozsadzam, a ostatnio obsadziłam nimi wokół pergolę przy wejściu do ogrodu. Pięknie się tam prezentują! Ale to nie koniec, tak pięknych roślin nie można hodować tylko dla siebie… Postanowiłam obsadzić żurawkami pas ziemi wzdłuż ogrodzenia na zewnątrz działki. Cudnie komponują się z trawami i sadzonymi sezonowo starcami. Poza tym przyciągają wzrok przechodzących sąsiadów czy gości. Wnoszą wiele ciepła i koloru jeszcze zanim przekroczy się bramę do ogrodu. Teraz, kiedy prószy śnieżek – to żurawki wnoszą w naszych ogrodach tęczowe kolory lata… Kolekcja Igora jest imponująca! Mam nadzieję, że i moja z każdym sezonem będzie się powiększała … Pozdrawiam!
Miałam już nic nie kupować do mojego małego ogródka /2,5 ara/, ale po tym artykule doszłam do wniosku, ze takie kolorowe żurawki wykończyłyby cudownie moją rabatę. Nie wiedziałam, że są to byliny a to w roślinach bardzo cenię, ze są całoroczne. Na wiosnę zacznę polować na te kwiatki . Super artykuł z cudownymi zdjęciami / mam teraz piękną tapetę w komputerze/. Oczywiście postanowione, to będzie dobry pomysł z ŻURAWKAMI. Pozdrawiam autora.
Dziękuję i cieszę się, że będę miał w tym swój mały udział 🙂
I również pozdrawiam!!
Witam. Post bardzo mnie zaciekawił. Zdjęcia ogrodu są przepiękne. Tak to prawdziwe królestwo żurawek. Gratuluję właścicielowi ogrodu przedstawionego w poście. Widać ogrom pracy, ale i miłości włożonej w to, aby ogród wyglądał “jak z bajki”.
Ja dopiero rozpoczynam przygodę z ogrodem. Na jesień kupiłam sadzonki żurawek tylko dwa rodzaje, nie wiedziałam, że jest ich aż tak dużo i tak pięknie kwitną. Nie doczekałam się jeszcze kwiatów na moich żurawkach, ale po tym poście jestem przekonana, że na tych dwóch zakupionych niepoprzestanę. Na wiosnę uzupelniam kolekcję. Zakochałam się w żurawkach 🙂
Cieszę się. Tak trzymaj! 🙂
Posiadam (niewiele) ale są, piękne ciemno czerwone 🙂
Witam?Tak piękny widok żurawek kazdego wprowadzi w dobry nastruj. Zdjęcia są przepiękne wspomnienia lata kolekcja przepiękna oczu nie mogę oderwać .Uwielbiam te rosliny dają tyle blasku w ogródku. Dostałam kilka na wiosnę różne kolory i nawet zakwitly . Są bardzo efektownym roslinkami i napewno posadze jeszcze nie jedną zurawkę w moim ogródku ?
Gratuluję kolekcji i pozdrawiam?
Pięknościowe widoki 🙂 Nie mogę powiedzieć o sobie, że jestem kolekcjonerką żurawek… Ja jestem od nich uzależniona :). Obecnie zakładam nowy ogród i wreszcie mogę rozwinąć skrzydła 🙂 Pozdrawiam miłośnikow żurawek, żuraweczek i host 🙂
Wspaniała kolekcja;) Moje marzenie. Kto wie może i ja się kiedyś takiej doczekam. No ale od czegoś trzeba zacząć i trzymam kciuki za moje trzy malutkie zuraweczki posadzone latem. Już podbiły moje serce 😉
Jestem zainteresowana niezwłocznym zakupem większej ilości zurawek w pełnym asortymencie kolorów do natychmiastowego nasadzenia ! Bardzo proszę o kontakt telefoniczny na 606900204 – Jad wiga
Poobcinałam stare liście moim żurawkom i w sumie nie wiem czy zrobiłam dobrze? Bardzo chciałabym im czymś podsypać ale też nie wiem czym? Czy może być granulowany obornik bydlęcy?Proszę mi doradzić bo są to przeróżne żurawki 2 letnie i już nie wyglądały tak ładnie jak za młodu.
Teresa Rduch
Witam poprostu łał ja dopiero tworzę swój ogród ale ta roślina bardzo mi się podoba więc na pewno zagości u mnie wśród innych pięknych roślin pozdrawiam.Lidka