O tym, że o trawnik trzeba dbać, wie chyba każdy jego posiadacz. Natomiast tylko część z nich ma świadomość, że właściwe „dbanie” nie kończy się tylko na koszeniu. To zdecydowanie za mało, aby mówić i myśleć o ładnym trawniku. Jest cała gama innych zabiegów, które są równie istotne jak samo koszenie. Są nimi np. aeracja i piaskowanie trawnika, o których stosunkowo mało się mówi.
O ile już dość powszechna stała się wertykulacja i wielu posiadaczy trawników zakodowało ją jako czynność obowiązkową, o tyle aeracja wciąż jest jeszcze stosunkowo rzadko wykonywana. Co więcej, często jest mylona właśnie z wertykulacją.
Tymczasem jest to zabieg zupełnie inny, wykonywany innym sprzętem, inaczej działającym na nawierzchnię i mający inne działanie.
.
Co to jest aeracja?
Mówiąc w największym uproszczeniu jest to zabieg, który poprawia właściwości gleby, poprzez zapewnienie jej lepszego napowietrzenia, dostępności wody i składników odżywczych. Czyli wszystkiego tego, co jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i wyglądu trawnika.
Aeracja jest receptą na zbitą i mocno zagęszczoną glebę, która powstaje m.in. na skutek intensywnego użytkowania. Ponadto na glebę pokrytą warstwą filcu organicznego, który powstaje podczas całego sezonu wegetacyjnego.
W tym miejscu warto wtrącić, że na ten filc, częściowo pomaga również wspomniana wertykulacja. Natomiast nie załatwia spraw pozostałych, czyli poprawy warunków tlenowych, wodnych i odżywczych.
.
Aeracja i piaskowanie trawnika słowami ekspertów
W swojej zawodowej działalności, jak pewnie wiesz, staram się równać do najlepszych. Ale też najlepszych podpatrywać i próbować czerpać z ich doświadczeń. I właśnie w kwestii trawników, od lat, moim wzorem jest firma, która o trawnikach wie chyba wszystko. Zajmuje się profesjonalną pielęgnacją nie tylko trawników w przydomowych ogrodach, ale również muraw boisk sportowych. A tam, jak się pewnie domyślasz, żartów nie ma.
Stąd dzisiejszy temat aeracji trawników, najpełniej przedstawię Ci słowami właśnie wspomnianej Firmy. A konkretnie Mr. Green Grass. Jak wspomniałem absolutnego eksperta w zakresie wszelkich spraw trawnikowych. Nie tylko aeracji i piaskowania. Zapraszam.
.
A tak na marginesie… Nie szukasz pomysłu na obrzeże rabaty? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji na moim kanale, w których głosu udziela moja 17 letnia Córka:
.
Dlaczego trawnik wymaga napowietrzania?
Aeracja otworowa likwiduje między innymi zagęszczenie gleby na której rośnie trawnik, spowodowane całorocznym jej użytkowaniem oraz zaleganiem i topnieniem śniegu. Powszechnym zjawiskiem wśród trawników jest wytwarzanie warstwy filcu (materii organicznej) w ciągu roku. Obydwa rodzaje filcu: powierzchniowy i podpowierzchniowy, są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby.
.
W jaki sposób mój trawnik skorzysta z napowietrzania?
Powszechnie uważa się że aeracja walcem z kolcami skutecznie poprawia kondycję trawnika. Prawda jest jednak inna – tylko napowietrzanie aeratorem spalinowym wycinającym otwory w glebie i usuwanie jej z trawnika (wyciętej gleby), jest najskuteczniejszą metodą, która oswobodzi trawnik ze strzechy. Ziemia z wyciętych otworów wyciągana jest na wierzch trawnika i usuwana, co zapobiega zagęszczaniu się podłoża dookoła w innych miejscach – z czym mamy do czynienia tylko nakłuwając trawnik. Ta operacja przerzedzi warstwę strzechy na powierzchni trawnika i jednocześnie rozluźni zwartą glebę w strefie korzeni (znane powszechnie jako zwarcie podpowierzchniowe).
.
Jakie są zalety aeracji?
- Aeracja poprawia zdrowie Twojego trawnika a przez to zmniejsza późniejsze nakłady pracy,
- poprawia wymianę powietrza pomiędzy glebą a atmosferą,
- zwiększa pojemność wodną gleby,
- zwiększa wchłanianie nawozów,
- zmniejsza spływanie powierzchniowe wody i tworzenie kałuży,
- korzenienie trawy stają się silniejsze,
- zmniejsza ubicie gleby,
- zwiększa wytrzymałość trawy na upał i suszę,
- zwiększa sprężystość i miękkość trawnika,
- rozluźnia warstwę filcu.
.
Jak często trawnik powinien być napowietrzany?
Nie ma reguły. Mr.Green Grass przeprowadza napowietrzanie, gdy zachodzi taka potrzeba. Wielu klientów lubi jednak mieć napowietrzanie, włączone jako stały punkt swojego rocznego programu pielęgnacji trawnika. Coroczna aeracja przynosi same korzyści naszemu trawnikowi. Często użytkowane trawniki lub te założone na glebach ciężkich wymagają aeracji nawet dwa, trzy razy w roku. Pola golfowe, trawniki sportowe oraz trawniki miejskie mogą wymagać aeracji od trzech do pięciu razy w roku, zależnie od stopnia użytkowania.
.
Kiedy najlepiej?
W zależności od gatunków trawy, zwykle wiosna i jesień to najlepszy okres na przeprowadzenie aeracji. Wiosną wybieramy czas między marcem a majem. Jesienią staramy się zmieścić czasowo między sierpniem a listopadem. Aeracja przed lub w trakcie nawożenia na koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni i poprawia wzrost z kolejnym sezonie. W lecie, napowietrzanie otworowe stosuje się, aby poprawić dystrybucję wody do systemu korzeniowego, a to powoduje jej oszczędność oraz lepsze wykorzystanie.
.
Czy można przeprowadzić wertykulację i napowietrzanie tego samego dnia?
Tak. Z reguły, napowietrzanie trawnika wykonujemy wraz z zabiegiem wertykulacji. Po tych zabiegach zalecamy piaskowanie trawnika.
.
Co to jest piaskowanie trawnika (Top – Dressing) i dlaczego piaskować trawnik?
Piaskowanie trawnika to posypywanie cienką warstwą (ok. 3-5 mm) różnorodnego materiału (np. piasek mieszany z ziemią, glinką, torfem i innymi dodatkami) uzależnionego od typu gleby, na której rośnie trawnik. Celem piaskowania jest polepszenie właściwości fizyko – chemicznych gleby:
- w przypadku podłoża piaszczystego, polepszy jego właściwości magazynujące wodę, dzięki czemu trawnik będzie bardziej odporny na suszę,
- w przypadku podłoża gliniastego, pomoże rozluźnić zbitą glebę – polepszy drenaż, zapewniając korzeniom lepsze warunki do rozwoju,
- następną korzyścią piaskowania jest wyrównywanie drobnych nierówności trawnika, wypełniając wszystkie małe zagłębienia (do 15 mm). Piaskowanie stymuluje trawnik do wytwarzania nowych pędów traw, powodując zagęszczanie trawnika, a to pomaga w walce z chwastami i mchem.
Top – dressing, czyli „piaskowanie” jest rutynowym zabiegiem pielęgnacji trawnika, wykonywanym przez zawodowych Green Keeper’ów, aby zapewnić trawnikowi najwyższą jakość. Jeżeli chcesz stworzyć Twojemu trawnikowi najlepsze warunki do rozwoju, powinieneś piaskować trawnik regularnie raz w roku.
.
Jakich mieszanek używacie do piaskowania trawnika?
Do piaskowania używamy mieszankę 3 podstawowych rozdrobnionych podłoży: piasku, torfu i gliny oraz innych dodatków takich jak kreda lub kompost. Proporcje tych składników są uzależnione od podłoża, na którym rośnie trawnik. Każda mieszanka jest przygotowywana indywidualnie w zależności od potrzeb trawnika. Używamy tylko sprawdzonych podłoży wolnych od zanieczyszczeń oraz chwastów. Na glebach piaszczystych stosujemy mieszankę bogatą w substrat torfowy i glinę, a na glebach ciężkich, gliniastych odwrotnie – z przeważającą zawartością piasku odpowiedniej granulacji i rodzaju.
.
Jak wykonujecie piaskowanie trawnika?
Kluczem do poprawnego wykonania tego zabiegu pielęgnującego trawnik, jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Piaskowanie za pomocą taczki, łopaty i grabek nie sprawdza się, i aby rozprowadzić równomiernie 5 mm warstwę top – dressingu, potrzebne jest specjalne urządzenie. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, piaskowanie wykonujemy po wertykulacji i napowietrzaniu – mieszanka piasku, substratu torfowego i gliny dotrze do gleby szybciej oraz wypełni otwory powstałe podczas napowietrzania. W celu równomiernego „wczesania w trawnik” odpowiedniej mieszanki, po piaskowaniu dodatkowo wykonujemy zabieg włókowania (wczesywania). W zależności od rodzaju trawnika stosujemy dawkę 3-5 kg mieszanki na 1 m2, co daje nawet 500 kg na 100m2/1ar. Mieszankę do Top-Dressingu dostarcza na paletach auto wyposażone w windę samorozładowczą lub w niektórych przypadkach luzem, ciężarówka – wywrotka.
.
Kiedy wykonujecie piaskowanie?
Wykonywanie tego zabiegu pielęgnacji trawnika nie ma żadnych rygorystycznych wymagań co do terminu wykonania. Możemy przeprowadzać go w zasadzie cały rok. Trawniki rosnące na glebach ubogich powinny być piaskowane raz w roku mieszanką bogatszą w substrat torfowy aby polepszyć jakość gleby. Trawniki założone na glebach wysokiej jakości bogatej w składniki organiczne, nie potrzebują corocznego piaskowania, ale jeżeli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty, możesz piaskować regularnie raz w roku – najlepiej jesienią już od września – wtedy trawy mają najlepszą zdolność do krzewienia się.
.
Dwa słowa ode mnie
Mimo, że eksperci z Mr.Green Grass zalecają aerację mechaniczną, nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał o metodach bardziej pospolitych. Co prawda nie tak efektywnych, ale jednak z powodzeniem stosowanych. Szczególnie w mniejszych ogrodach.
A są to metody wykonywane wszelkiego rodzaju sprzętem ręcznym, a w tym przypadku także „nożnym”. Dlatego, że do najprostszych narzędzi do aeracji, w tym wypadku do nakłuwania gleby, służą specjalne nakładki na buty z kolcami.
Następnie poprzez różnego rodzaju ręczne nakłuwacze,
wały z kolcami,
aż do wspomnianych urządzeń mechanicznych. Oczywiście dużo prostszych niż te profesjonalne, takich do domowego użytku.
.
Podsumowanie
Aeracja to jak widzisz, wbrew pozorom zabieg dość istotny. Szczególnie w połączeniu z piaskowaniem. Dlatego powinien być stosowany, szczególnie na mocno zbitych i intensywnie użytkowanych glebach. Podobnie jak wertykulacja, pozornie niszczy murawę, ale jednak po kilku tygodniach daje oczekiwane efekty. Trawa lepiej rośnie, lepiej rozwijają się jej korzenie, które mają więcej miejsca, a ponadto są zaopatrywane we wszystkie potrzebne składniki: tlen, wodę i substancje odżywcze. Chociażby te pochodzące z zastosowanych nawozów,
które dzięki aeracji mają możliwość przedostać się do korzeni.
Aby więc cieszyć się takim ładnymi trawnikami,
polecam nie tylko aerację, piaskowanie trawnika, ale i szereg innych zabiegów wiosennych, o których szczegółowo wspominam w tym poście – piękny trawnik na wiosnę – instrukcja dla zapracowanych.
Natomiast jeśli chodzi o aerację i piaskowanie trawnika, polecam je stosować we własnym zakresie pokazanymi narzędziami, albo zdać się na pomoc wspomnianych profesjonalistów.
.
Rozwiązań ewentualnych problemów możesz szukać również w innych miejscach. Jest tylko jeden warunek: dobrze aby były to miejsca sprawdzone. Jedno z nich mogę Ci polecić. Wiem, bo sam pisałem – to mój podręcznik. Tym bardziej, jeśli szukasz ogrodowych porad, szerszych niż sam trawnik:
Z kolei jeśli szukasz gruntownej wiedzy o trawnikach, polecam Ci tą pozycję z mojego sklepu:
Natomiast wszelkie inne produkty do pielęgnacji trawników, nawozy, środki ochrony itd., jeśli tylko zapragniesz stosować, również znajdziesz w moim sklepie.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024